Як організувати роботу з трудовими книжками в умовах воєнного стану

13
Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри», Київ

Запитання

Працівник влаштовується на роботу, але трудову книжку втратив. Інший працівник звільняється, але він за кордоном і не може забрати трудової книжки. Як діяти керівнику?

Відповідь

Детальний матеріал

Журнал «Практика управління закладом освіти»

Переглянути

Воєнний стан не вплинув на умови зберігання трудових книжок працівників. Тож у роботі з трудовими книжками керуйтеся КЗпП, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» від 05.02.2021 № 1217-IX (далі — Закон № 1217), а також в частині, що не суперечить КЗпП та Закону № 1217:

  • постановою КМУ «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 № 301;
  • Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58).

Розглянемо дві ситуації.

Коли приймаєте на роботу працівника

Пояснення. Під час укладення трудового договору громадянин зобов’язаний подати трудову книжку в разі наявності або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Так скеровує частина друга статті 24 КЗпП. Майбутній працівник на вебпорталі ПФУ може отримати Витяг з електронної трудової книжки і надати його, коли працевлаштовуватиметься. Документ, який формує ПФУ, називається «Відомості про трудову діяльність з Реєстру застрахованих осіб».

Якщо кандидат раніше ніде не працював, надає довідку про відсутність індивідуальних відомостей про особу за формою Додатка 15 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1. Довідку кандидат може замовити на вебпорталі ПФУ або в паперовій формі в будь-якому відділенні ПФУ

Коли звільняєте з роботи працівника

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати працівникові копію наказу про звільнення, письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні (ст. 116 КЗпП) і розрахувати його у строки, визначені статтею 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника (ч. 1 ст. 47 КЗпП).

Роботодавець зобов’язаний у день звільнення видати належно оформлену трудову книжку працівнику, з яким уклали трудовий договір до 10 червня 2021 року та який звільняється до завершення процедури включення до Реєстру відсутніх відомостей про трудову діяльність (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1217).

Якщо трудову книжку зберігаєте в закладі і працівник відсутній на роботі в день звільнення, надішліть йому в цей день поштове повідомлення з вказівкою отримати трудову книжку. Переслати трудову книжку поштою з доставкою на зазначену адресу можете за письмовою згодою працівника (п. 4.2 Інструкції № 58).

Якщо працівник не прийшов по документи в день звільнення:

  • повністю розрахуйте;
  • зробіть копію наказу про звільнення;
  • направте працівнику повідомлення про звільнення (див. Додаток), до якого додайте копію наказу про звільнення та письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні.

Повідомлення про трудову книжку

ПЕРЕГЛЯНУТИ

Якщо не працює пошта в регіоні, надішліть таке повідомлення з фотокопією наказу та письмового повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні будь-яким доступним способом: на електронну пошту, вайбер, телеграм тощо. Це допустимо, адже в період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником (ч. 2 ст. 7 Закону № 2136).

Вебінар ВМДЗ

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою