11 травня — День матері: історія, традиції та цікаві факти про свято

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
У другу неділю травня українці відзначають Міжнародний день матері

Як світ відзначає День матері

Цієї неділі, 11 травня, в Україні та багатьох країнах світу відзначатимуть Міжнародний день матері — щире та тепле свято, присвячене найріднішим людям. У цей день діти вітають своїх матусь, висловлюючи подяку за любов, турботу та самопожертву.

💳 Зміни в оплаті праці педагогів ЗДО

День матері – це особливе свято, присвячене вшануванню найдорожчої людини в житті кожного – матері. Його історія сягає корінням у глибину століть, проте сучасне розуміння та традиції свята сформувалися відносно недавно.

Історія свята

Ідея офіційного встановлення Дня матері належить американській громадській діячці Анн Марії Рівз-Джарвіс. У 1858 році вона започаткувала так звані «Клуби праці Дня матері», щоб допомагати матерям у поліпшенні санітарних умов та зниженні дитячої смертності.

Після смерті Анн Марії в 1905 році її донька Анна Джарвіс вирішила вшанувати пам'ять матері та домогтися встановлення окремого дня для вшанування всіх матерів. Вона писала листи до державних установ, законодавчих органів та видатних осіб з цією пропозицією.

Її наполегливість увінчалася успіхом. 8 травня 1914 року президент США Вудро Вільсон офіційно проголосив другу неділю травня національним Днем матері в Сполучених Штатах. Символом цього дня стала біла гвоздика, яку Анна Джарвіс обрала на згадку про свою матір. Згодом традиція поширилася й на інші країни.

Коли свято Матері прийшло в Україну

В Україну ідея вшанування матерів прийшла завдяки українській діаспорі в Канаді. У 1928 році Союз українок Канади вперше відзначив День матері.

Вже наступного року, у 1929 році, це свято вперше відзначили й у Львові. Ініціаторкою стала Олена Кисилевська, редакторка тижневика «Жіноча доля». До організації святкування долучилися різні громадські організації, такі як «Просвіта», «Пласт», «Рідна школа», «Сокіл». Свято швидко набуло популярності в Західній Україні.

Однак у 1939 році радянська влада заборонила святкування Дня матері.

Відродження свята в Україні відбулося вже після здобуття незалежності. 10 травня 1999 року Указом Президента України було встановлено, що День матері відзначається щорічно у другу неділю травня.

Тож День матері пройшов довгий шлях від ініціативи однієї жінки до всенародного свята, яке в Україні символізує любов, вдячність і повагу до найріднішої людини – матері.

Цікаві факти про День матері

  • Слово «мама» походить від немовлят і практично у всіх мовах звучить однаково або дуже схоже. Адже перше, що може вимовити більшість немовлят — це звук «ма». Саме тому майже в кожній мові слово «мама» починається з літери «М».
  • Європейська громадська організація МаМа провела дослідження і з’ясувала, що жінка, яка «сидить вдома з дитиною», насправді не просто не сидить, а «намотує» в день в середньому 40 км, виконуючи до 200 справ.
  • У День матері здійснюється більше дзвінків, ніж у будь-який інший день року. За деякими даними, у другу неділю травня щороку здійснюється приблизно 122 мільйони дзвінків.
  • День матері — третє за обсягом продажів свято для квітів і рослин. Приблизно чверть усіх квітів, придбаних протягом року, припадає на День матері.
  • Святкування Дня Матері в Україні має три сенси: вшанування рідної матері, матері-України та Божої Матері.

Привітайте маму

Згенеруйте листівку-привітання. Впишіть ім'я-прізвище у вказаному полі, скачайте і вітайте! 

11 травня — День матері: історія, традиції та цікаві факти про свято

🌷 ЗГЕНЕРУВАТИ

11 травня — День матері: історія, традиції та цікаві факти про свято

💐 ЗГЕНЕРУВАТИ

У День матері важливо не лише зробити подарунок чи подзвонити, а й щиро подякувати за любов і підтримку. Адже мама — це людина, з якої починається життя та без якої світ був би зовсім іншим.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічне навантаження та оплата праці вчителів: відповідаємо на запитання

Чи не найбільше запитань, які надходять до нашого видавництва, стосуються оплати праці педагогів та педагогічного навантаження. Розглянемо найпоширеніші. Відповіді — за матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"
3361

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54508

Строковий трудовий договір з педагогами: відповідаємо на запитання

З’ясуємо, що таке строковий трудовий договір і чому навколо нього стільки суперечок: варто чи ні його укладати, хто від цього виграє, хто програє, наскільки він є корисним для працівника чи роботодавця
24839

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
59838

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді