Дитячі садки для дітей від 3-х місяців: новий закон дозволить жінкам раніше повертатися на роботу

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
В Україні планують відкривати ясла для дітей від трьох місяців

Україна готується приймати дітей з 3 місяців

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: квітень 2025
   Скачати  

             

В Україні дошкільна освіта виходить на новий рівень: у дитячі садки можуть почати приймати малюків віком від 3 місяців. Про це в інтерв’ю розповіла заступниця міністра освіти і науки з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова. 

Закон про дошкільну освіту: зміни в локальних документах

Вперше за роки незалежності питання дошкілля стало пріоритетним не лише для Міністерства освіти і науки, а й для Міністерства соціальної політики та Міністерства економіки. Причина проста: кожен долар, інвестований у дошкільну освіту, повертає економіці п’ять.

Проблема стає ще гострішою через наслідки пандемії та війни. За даними досліджень, 86% дітей із прифронтових регіонів мають затримку соціально-емоційного розвитку. Вони не відвідували дитячі садки, не гралися з однолітками й саме тому мають труднощі з комунікацією та адаптацією до соціального середовища.

Наразі 73% дітей дошкільного віку відвідують садки, що навіть більше, ніж до початку повномасштабної війни. Однак цей показник нерівномірний: у великих містах, зокрема Києві, батьки змушені ставати в чергу на місце в садочку одразу після народження дитини. А от у регіонах ситуація кардинально інша — через демографічну кризу деякі заклади закриваються або консервуються через нестачу дітей.

Щоб зберегти мережу дитсадків, місцева влада може почати приймати в садки дітей молодшого віку — від трьох місяців.

Проте створення груп для немовлят потребуватиме значних інвестицій:

  • переобладнання приміщень відповідно до потреб малюків;
  • закупівлі спеціального обладнання;
  • підготовка та навчання вихователів, які працюватимуть із дітьми такого віку.

Запуск ясельних груп може суттєво збільшити кількість працюючих жінок. Нині однією з головних причин, чому жінки не виходять на роботу, є відсутність можливості залишити дитину в садочку. Дослідження показують, що повне охоплення дітей дошкільною освітою від 1 року може повернути на ринок праці близько 750 000 жінок.

Дитячі садки фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, з цих коштів щорічно громади витрачають 54 мільярди гривень на 800 тисяч дошкільнят, тобто приблизно 5 600 грн на одну дитину на місяць. Однак зарплати вихователів залишаються низькими через нерівномірний розподіл коштів між громадами.

У деяких громадах виплачують додаткові надбавки, 13-ту зарплату та фінансують оздоровчі виплати для вихователів, а в інших — витрати на дошкільну освіту мінімальні.

Для більшого роз’яснення ситуації зі змінами в дошкільній освіти, зокрема про новий Закон України, у МОН проведуть вебінар 4 квітня о 15:00. 

Під час заходу експерти Міністерства освіти і науки розкажуть про нові підходи, можливості та відповіді на актуальні запитання щодо впровадження закону.

Онлайн-зустріч пройде на YouTube-каналі МОН, а попередньо свої запитання до спікерів можна залишити у формі реєстрації за посиланням

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Що таке педагогічна діагностика та які критерії оцінювання досягнень дітей важливі

Нетиповий погляд на діагностику знань дітей дошкільного віку. Міркування про те, які критерії оцінювання знань дітей важливі, як часто і навіщо оцінювати дітей у дошкільному закладі. Перегляньте унікальні відеозаписи, щоб поміркувати разом із колегами, надихнутися новими ідеями та не потонути в тотальному оцінюванні дітей.
34355

Тиждень безпеки в ЗДО: як спланувати та провести

Тиждень безпеки дитини є важливим для систематизації знань дітей про безпечну поведінку й довкілля. Діти мають дізнаватися про правила безпечної поведінки і від педагогів, і від батьків. Як організувати комплексну роботу із взаємодією всіх учасників освітнього процесу — дізнаємося із статті
117102

БКДО: Державний стандарт дошкільної освіти

Базовий компонент дошкільної освіти (нова редакція) затверджено 12 січня 2021 року наказом МОН №33. БКДО визначає вимоги до обов’язкових компетентностей та результатів освіти дитини дошкільного віку. А також умови, за яких ці результати можуть бути досягнуті відповідно до міжнародних стандартів якості освіти.
99033

Документація з цивільного захисту в ЗДО

Які документи з цивільного захисту потрібно складати у закладі дошкільної освіти? Вам на допомогу – корисна таблиця з посиланнями на нормативно-правові акти
1434

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді