Дитячі садки для дітей від 3-х місяців: новий закон дозволить жінкам раніше повертатися на роботу

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
В Україні планують відкривати ясла для дітей від трьох місяців

Україна готується приймати дітей з 3 місяців

report_11614439.gif   Зміни та новації в законодавстві: червень 2025
   Скачати  

             

В Україні дошкільна освіта виходить на новий рівень: у дитячі садки можуть почати приймати малюків віком від 3 місяців. Про це в інтерв’ю розповіла заступниця міністра освіти і науки з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова. 

Закон про дошкільну освіту: зміни в локальних документах

Вперше за роки незалежності питання дошкілля стало пріоритетним не лише для Міністерства освіти і науки, а й для Міністерства соціальної політики та Міністерства економіки. Причина проста: кожен долар, інвестований у дошкільну освіту, повертає економіці п’ять.

Проблема стає ще гострішою через наслідки пандемії та війни. За даними досліджень, 86% дітей із прифронтових регіонів мають затримку соціально-емоційного розвитку. Вони не відвідували дитячі садки, не гралися з однолітками й саме тому мають труднощі з комунікацією та адаптацією до соціального середовища.

Наразі 73% дітей дошкільного віку відвідують садки, що навіть більше, ніж до початку повномасштабної війни. Однак цей показник нерівномірний: у великих містах, зокрема Києві, батьки змушені ставати в чергу на місце в садочку одразу після народження дитини. А от у регіонах ситуація кардинально інша — через демографічну кризу деякі заклади закриваються або консервуються через нестачу дітей.

Щоб зберегти мережу дитсадків, місцева влада може почати приймати в садки дітей молодшого віку — від трьох місяців.

Проте створення груп для немовлят потребуватиме значних інвестицій:

  • переобладнання приміщень відповідно до потреб малюків;
  • закупівлі спеціального обладнання;
  • підготовка та навчання вихователів, які працюватимуть із дітьми такого віку.

Запуск ясельних груп може суттєво збільшити кількість працюючих жінок. Нині однією з головних причин, чому жінки не виходять на роботу, є відсутність можливості залишити дитину в садочку. Дослідження показують, що повне охоплення дітей дошкільною освітою від 1 року може повернути на ринок праці близько 750 000 жінок.

Дитячі садки фінансуються за рахунок місцевих бюджетів, з цих коштів щорічно громади витрачають 54 мільярди гривень на 800 тисяч дошкільнят, тобто приблизно 5 600 грн на одну дитину на місяць. Однак зарплати вихователів залишаються низькими через нерівномірний розподіл коштів між громадами.

У деяких громадах виплачують додаткові надбавки, 13-ту зарплату та фінансують оздоровчі виплати для вихователів, а в інших — витрати на дошкільну освіту мінімальні.

Для більшого роз’яснення ситуації зі змінами в дошкільній освіти, зокрема про новий Закон України, у МОН проведуть вебінар 4 квітня о 15:00. 

Під час заходу експерти Міністерства освіти і науки розкажуть про нові підходи, можливості та відповіді на актуальні запитання щодо впровадження закону.

Онлайн-зустріч пройде на YouTube-каналі МОН, а попередньо свої запитання до спікерів можна залишити у формі реєстрації за посиланням

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54612

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
60044

Дитсадок для всіх: як ефективно впровадити інклюзію в дошкільному закладі

Дітям з особливими освітніми потребами дошкільного віку гарантоване законом право здобувати освіту в інклюзивних групах закладів дошкільної освіти. Як комплектують інклюзивні групи та які документи подають батьки - розглядаємо в статті
85349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді