Кращі практики ОМС у сфері освіти: Нікольська селищна громада Маріупольського району

Автор
головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук
Продовжуємо публікації учасників Всеукраїнської премії «Кращі практики органів місцевого самоврядування». На теперішній час територія цієї громади тимчасово окупована російськими військами. Що створено до повномасштабного вторгнення і як функціонує громада зараз в евакуації — дізнаємося від Нікольського селищного голови Василя МІТЬКА.

Нікольська селищна територіальна громада Маріупольського району Донецької області утворена 17 липня 2020 року, а повноцінно функціонувати почала з 11 грудня 2020 року, коли селищним головою став Василь МІТЬКО. З цього моменту розпочався шлях громади до розвитку територій та створення комфортних умов життя. Значну увагу було приділено закладам освіти, засновником яких була селищна рада. А це: 

  • 7 закладів загальної середньої освіти; 
  • 6 закладів дошкільної освіти; 
  • 1 заклад позашкільної освіти.

До 24 лютого 2022 року

Для підтримки галузі освіти у 2021 році прийнято Програму розвитку освіти Нікольської селищної ради на 2021-2027 роки. Відповідно всі заклади освіти були обладнані системами протипожежного захисту, розпочалася заміна обладнання харчоблоків на сучасне, частково були оновлені меблі для їдалень, у трьох закладах освіти було замінено газові котли опалювання на твердопаливні. 

Крім того, в планах громади було реалізувати 2 інвестиційні проєкти: 

  • Реконструкція з термомодернізацією Нікольської гімназії «Софія» із загальноосвітньою школою І ступеня №2 Нікольської районної ради Донецької області (коригування) — заальною вартістю 97 230,966 тис.грн.
  • Капітальний ремонт покрівлі будівлі КЗ «Нікольський ясла-садок №1 «Сонечко» Нікольської селищної ради Донецької області — загальною вартістю 5191,256 тис.грн. 

ВЕБІНАР: Команда реагування закладу освіти

Крім того, заклади освіти, завдяки цілеспрямованій роботі селищного голови з сільськогосподарськими підприємствами громади, були забезпечені засобами індивідуального захисту (протигазами та респіраторами). 

У громаді було створено комісію з вивчення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, яка згідно із затвердженим графіком (за запитами і позапланово) здійснює моніторингові візити з метою:

  • перевірити дотримання правил безпеки та охорони праці,
  • надати консультативну та методичну допомогу керівникам закладів,
  • за результатами моніторингу скласти довідку на ім’я селищного голови щодо необхідності виділення коштів для проведення певних робіт, усунення недоліків та залучення спеціалізованих організацій.  

За рік функціонування громади було вибудовано систему роботи щодо охорони праці в підпорядкованих закладах та установах: створено комісію, прописано алгоритм дій, розділено функціонал, розроблено та прийнято Програму поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища Нікольської селищної територіальної  громади на 2022-2026 роки. Але настало 24 лютого 2022 року. Вже з перших годин населення відчуло на собі жахи вторгнення ворога. 

Після 24 лютого 2022 року

Нікольська селищна територіальна громада Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року є тимчасово окупованою. Ворог зайняв населені пункти та підпорядкував собі заклади, де сьогодні встановлює свої правила та розпоряджається майном. 

Але це нескорена громада, яка попри всі виклики зовнішніх обставин залишається міцним осередком для своїх мешканців. 

Завдяки ініціативі та безпосередньо під керівництвом селищного голови Василя Мітька, навесні 2022 року, після окупації території громади, на підконтрольній Україні території було відновлено роботу трьох ЗЗСО. Починаючи з березня 2022 року, з метою збереження життя та здоров’я працівників, комунальні заклади переведено на дистанційний режим роботи. Працівники стали ВПО у нових громадах, але залишилися працівниками закладів Нікольської селищної ради. Тому громада прийняла рішення  забезпечити освітян джерелами безперебійного живлення, а також закупила комп’ютерну техніку — адже все, що потрібно для роботи залишилося на окупованій території. Розроблено програму надання матеріальної допомоги на покращення житлових умов, тому всі працівники комунальних закладів, які відновили свою діяльність на підконтрольній території, отримують таку допомогу.  

Мета — зберегти кадровий потенціал та охопити дітей громади, в тому числі і на окупованій території, українською освітою. Освітяни за рахунок коштів місцевого бюджету забезпечені комп’ютерною технікою та засобами безперебійного живлення. Протягом вже двох років з бюджету громади виділяються кошти на проходження курсів підвищення кваліфікації,  підтримки ментального здоров’я та охорону праці.  

Співпраця з органами громадського самоврядування

Для потреб педагогів у Києві працює простір, де освітяни мають змогу займатися методичною роботою, створювати проєкти, готуватися до онлайн-уроків, проводити онлайн-уроки, телемости тощо, використовуючи сучасну техніку.  

Окрім того на цій же локації в Києві: 

  • працює дитяча кімната, де працівники освіти можуть залишити своїх дітей. Враховуючи безпекову ситуацію, працівники дуже часто приходять разом із дітьми, адже і діти поруч, і укриття є, до якого можна потрапити просто з приміщення; 
  • є кухня для працівників, де можна підігріти їжу, пообідати; 
  • працює Центр Життєстійкості громади. Тут працює психолог, який за потреби та звернення працівника надає кваліфіковану психологічну підтримку.  Для наших людей, які втратили свої домівки і вимушені розпочинати життя в новому місці та нових умовах, така можливість дуже важлива.. 

Завдяки ініціативності та небайдужості селищного голови Василя Мітька, громада, яка тимчасово втратила свою територію, залишається осередком незламності і продовжує об’єднувати навколо себе людей. Є чітке розуміння, що сьогодні працівники, які попри військовий стан в країні залишаються на своїх місцях та продовжують надавати освітні послуги, повинні почувати себе в безпеці та мати принаймні наближені до комфортних — наскільки це можливо в сучасних реаліях — умови праці. Тож працюємо над цим і надалі та віримо в перемогу, повернення до рідної території та реалізації всіх окреслених програм та планів задля покращення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. 

Нагадуємо, що Цифрове видавництво Експертус спільно з Держпраці проведе Всеукраїнську премію «Кращі практики органів місцевого самоврядування — 2024».

Дізнатися подробиці ⏩

Церемонія нагородження відбудеться 20 грудня 2024 року в Києві, в межах конференції «Підсумки року в охороні праці — 2024» від Цифрового видавництва Експертус.

 

Рекомендації МОН щодо атестації

Статті за темою

Усі статті за темою

Учнівське самоврядування в закладі освіти

Формувати соціалізовану особистість з демократичними поглядами і вмінням працювати в команді – одна з важливих вимог сучасної освіти, яка найкраще реалізується через педагогіку партнерства, однією із форм якої є учнівське самоврядування.
15804

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47669

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді