Кабмін погодив законопроєкт про зміни фінансування вищої освіти

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Уряд погодив законопроєкт про зміни у фінансуванні здобуття вищої освіти з 2024 року

Фінансування вищої освіти в Україні

Заяви: як оформлювати та реєструвати

5 січня у Кабінеті Міністрів України схвалили проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам», який далі розглядатимуть у Верховній Раді.

Мета законопроєкту — розширити інструменти державного фінансування вищої освіти через розвиток принципу співфінансування оплати навчання з боку держави та фізичних (юридичних) осіб та підвищити ефективність використання держресурсів.

Передбачається, що протягом наступних п’яти років частка вступників, які можуть отримати державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, збільшиться на 40%.

Зміст законопроєкту передбачає відмову від жорсткого розділення на «бюджетників» і «контрактників». У законопроєкті зазначено наступні системи фінансування:

  • Частина студентів навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням. 
  • Більша частина студентів навчатиметься за системою співфінансування, коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша фінансуватиметься за кошти фізичних (юридичних) осіб. 
  • Можливість навчатися лише за кошти фізичних та юридичних осіб.

Насамперед, розмір державного гранту залежатиме від результатів зовнішнього оцінювання знань та обраної вступником спеціальності. Іншу частину студент оплачуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит.

Відповідні нововведення мають розвинути принцип «гроші ходять за студентом», що передбачає фінансування не закладів, а здобувачів освіти. Саме тому абітурієнт зможе вільно обирати заклад освіти, форму навчання та освітню програму. Зі свого боку, це надасть йому більше самостійності та впливу на формування індивідуальної освітньої траєкторії.

Зокрема, система державного замовлення також залишиться. Вступникам на конкурсній основі буде надано можливість безоплатно здобувати освіту на місцях державного й регіонального замовлень. 

У разі затвердження законопроєкту Верховною Радою, то нова система грантів запрацює вже з вересня 2024 року. Ці зміни сприятимуть зростанню фінансових ресурсів у сфері вищої освіти, а також посилять спроможність українців оплачувати здобуття вищої освіти завдяки механізму співфінансування.

За інформацією МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168863

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71891

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35096

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді