Як пільги та конкурси створюють корупційні ризики під час вступу

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Справедливий доступ до вишів залишається однією з проблем, що пов'язана з корупційними ризиками

Корупційні ризики в освіті НАКАЗИ: кінець навчального року🖨

Справедливий доступ до закладів освіти в Україні досі залишається однією з суспільних проблем, яка пов'язана із високими корупційними ризиками.

Таку інформацію зазначено в Державній антикорупційній програмі, яку опублікували на сайті Кабінету Міністрів. 

Відповідна антикорупційна програма містить заходи, спрямовані на підвищення ефективності системи запобігання корупції в різних сферах суспільного життя, зокрема й в освіті.

Зокрема в Кабміні акцентують, що в Україні тривалий час однією з ключових проблем недовіри до системи вищої освіти є явище корупції під час вступу до закладів вищої освіти, у подоланні якого досягнуто значного прогресу шляхом запровадження зовнішнього незалежного оцінювання.

Проте досі є велика можливість корупційних ризиків, наприклад, за творчим конкурсом та внутрішнім вступним екзаменом. Такі правила прийому мають надзвичайно високий ризик необґрунтованої деформації оцінок.

Іншим корупційним чинником під час вступу до закладів вищої освіти в антикорупційній програмі названо необґрунтоване надання пільг та преференцій вступникам.

Наприклад, пільги для складання внутрішнього іспиту замість зовнішнього незалежного оцінювання використовувались недоброчесно особами, які за медичними показаннями насправді підлягали оцінюванню у загальному порядку.

Окрім того, у документі зазначається, що уже понад 10 років умови прийому до вишів  передбачають можливість подання заяв про участь у конкурсному відборі в електронній формі. Така практика є не тільки зручною для вступників, але і забезпечує належну прозорість, оперативність та уникнення зайвого контакту із членами приймальної комісії.

«Однак до сьогодні для деяких категорій осіб можливе подання заявок лише у паперовій формі. Наприклад, за наявності розбіжностей в даних вступника в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, стать, громадянство тощо) і у відповідному документі про освіту, здобуту раніше, та у сертифікаті зовнішнього незалежного оцінювання чи у разі подання іноземного документа про освіту, здобуту в іноземному закладі освіти, особа вимушена йти до кожної приймальної (відбіркової) комісії, які теоретично можуть прийняти різні рішення щодо одного і того ж питання — допуску вступника до конкурсу», — повідомляється в антикорупційній програмі. 

Для того, щоб вирішити зазначені проблеми, в Державній антикорупційній програмі зафіксовано розширення сфери застосування зовнішнього незалежного оцінювання, розширення сфери застосування електронних кабінетів і скорочення частки випадків обов’язкового подання документів у паперовій формі.

Зокрема, запланована відмова від пільг із заміни зовнішнього незалежного оцінювання на іспити в закладі вищої освіти, окрім обмеженого переліку вступників за безумовними медичними підставами та осіб, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168945

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71933

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8140

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35116

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді