Освітній омбудсмен: змушувати вчителів до відпусток — незаконно і неприпустимо

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Сергій Горбачов нагадав, що згідно з Конституцією відпустка без збереження зарплати може бути лише за бажанням працівника

Право на відпустки

Умови, тривалість та порядок надання працівникам відпусток визначають КЗпП та Закон України “Про відпустки”.

Щорічні відпустки складаються з основної та додаткових відпусток (п. 1 ст. 4 Закону “Про відпустки”). На основну відпустку мають право всі працівники. Для педагогічних працівників та керівних працівників закладів і установ освіти вона складає 56 календарних днів. Для того щоб взяти інші види відпусток, необхідні спеціальні підстави. Окрім щорічних відпусток, працівники закладів освіти, за певних умов, можуть брати соціальні та відпустки без збереження заробітної плати.

Черговість надання щорічних відпусток визначається графіками, які затверджує керівник закладу освіти разом із профспілковим представником. Під час складання графіків мають враховувати інтереси працівників та можливості їх відпочинку (ст. 79 КЗпП).

Період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком (графіки повідомляються усім працівникам), узгоджується між працівником та роботодавцем. Роботодавець повинен письмово повідомити працівника про початок відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну (ст. 79 КЗпП).

Про роботу і оплату праці під час карантину: найактуальніше в е-журналі

Відпустка без збереження зарплати

Відпустка без збереження заробітної плати обов’язково надається працівникові за його бажанням у випадках, зазначених у ст. 25 та 26 Закону “Про відпустки”.

Також відпустка без збереження заробітної плати може надаватися за згодою працівника і роботодавця, якщо у працівника виникли сімейні обставини чи інші причини, але не більше, ніж на 15 календарних днів на рік (ст. 26 Закону “Про відпустки”).

Відпустка без збереження зарплати надається працівнику, тільки якщо є його письмова згода. Ця відпустка оформляється наказом роботодавця, в якому зазначають:

  • підстави, коли може надаватися така відпустка;
  • тривалість відпустки.

Якщо керівник закладу освіти пропонує вам написати заяву на відпустку без збереження заробітної плати, ви маєте повне право відмовитись писати таку заяву! Тому колективно не погоджуйтеся писати заяву про відпустку, якщо вона вам зараз не потрібна.

Відпустка під час карантину

Така відпустка можлива лише за згодою працівника. Вимагайте у керівників закладів освіти можливості працювати вдома!

Щоб захистити права працівників закладів освіти в умовах карантину та убезпечити їх від зараження коронавірусом, з’явилася низка документів, які визначають особливості надання відпусток.

Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)” (далі — Закон "Про запобігання Covid-19") встановлено, що термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати не включається у загальний строк, встановлений ст. 84 КЗпП.

Закон "Про запобігання Covid-19" регламентує, що на період встановлення карантину роботодавець може:

Спільним листом МОН та ЦК Профспілки освіти і науки України “Про умови та оплату праці працівників закладів освіти і науки в умовах карантину” не допускається примусове відправлення працівників у відпустки, зокрема без збереження заробітної плати, на період призупинення навчання. Натомість рекомендується часткове переведення працівників на роботу в гнучкому або дистанційному режимі.

Також нагадуємо, що днями раніше освітній омбудсмен написав лист до МОН та КМУ. У ньому він виклав пропозиції, зокрема, щодо того, як вплинути на ситуацію із примусом педагогічних працівників писати заяви «про відпустки за власний рахунок» під час карантину:

“Оскільки такий примус з боку керівників закладів освіти (точніше – місцевої влади) практично неможливо задокументувати, а більшість педагогічних працівників відмовляється подавати офіційні звернення, цілком обгрунтовано побоюючись помсти з боку місцевих чиновників, необхідні асиметричні дії, які можуть виглядати екстраординарно”.

Коли працівника відправляють у відпустку без його згоди – освітній омбудсмен спільно з Державною службою України з питань праці терміново будуть вивчати ситуацію та приймати необхідні рішення для її усунення.

Керівники закладів освіти не можуть примушувати своїх працівників робити те, що не передбачається законодавством – відправляти вас у відпустку без вашої згоди.

Джерело: сайт Освітнього омбудсмена

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168896

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71904

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8127

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35103

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді