«Порожня» похвала руйнує самооцінку дитини

Замість того, щоби захвалювати дітей, краще уважно слухати їх, цікавитися тим, що цікавить та захоплює їх, таким чином вибудовуючи їхню впевненість у собі.

Похвала може нашкодити самооцінці дитини та у навчанні.

Таку думку висловив американський психоаналітик Стівен Гросс.

Він зазначив, що «порожні фрази» такі як «у тебе добре вийшло», «ти такий розумничок» мають «порожній» смисл.

На його думку, порожня фраза ― це так само погано, як і бездумна критика. Адже вона висловлює байдужість до почуттів та думок дитини.

У доказ своїх слів психоаналітик навів результати дослідження. До нього були залучені 128 учнів віком 10-11 років, котрих попросили виконати певну кількість математичних завдань. Коли діти закінчували роботу, частині з них дослідники говорили «У тебе дуже добре вийшло ― ти такий кмітливий», а школярам із другої групи ― «У тебе дуже добре вийшло ― певно, ти дуже старався».

Далі учням дали другу серію завдань, уже складнішу. «Кмітливі» впоралися з ними гірше, ніж «старанні». Перші намагалися навіть трохи прибрехати, розказуючи про свої результати.

Порожня похвала, стверджує Гросс, немовби каже дитині «я не хочу мати з тобою справу як з особистістю, я хочу лише тебе похвалити».

Замість того, щоби захвалювати дітей, краще уважно слухати їх, цікавитися тим, що цікавить та захоплює їх, таким чином вибудовуючи їхню впевненість у собі.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки – 2024: особливості надання

З 2022 року було введено норми щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Це стосувалося і відпусток. 2024 рік вніс свої корективи. Що залишилося сталим, а що зазнало змін – розбираємося у статті
136847

Безпека літнього дня в дошкільному закладі

Педагог-початківець загострено акцентуватиме на безпеці дітей під час прогулянок улітку, досвідчений — навпаки, може втратити пильність. Запропонуйте їм «золоту» середину
9806

Розвиток емоційно-вольової сфери дошкільника

Воля не виникає сама собою, її потрібно змалку формувати. Які особливості вольової сфери у дітей дошкільного віку? Як дорослі можуть сприяти формуванню в дитини емоційно-вольової сфери й таких пов’язаних із нею якостей, як самостійність, самоконтроль, стриманість?
31404

Корпоративний імідж сучасного дитячого садка

Мотивовані й творчі педагоги є ядром діяльності закладу дошкільної освіти, а їхня професійна діяльність — одним із компонентів його іміджу. Як сформувати позитивний корпоративний імідж дошкільного закладу і водночас сприяти фаховому зростанню та професійній соціалізації педагогів?
20672

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді