«Порожня» похвала руйнує самооцінку дитини

Замість того, щоби захвалювати дітей, краще уважно слухати їх, цікавитися тим, що цікавить та захоплює їх, таким чином вибудовуючи їхню впевненість у собі.

Похвала може нашкодити самооцінці дитини та у навчанні.

Таку думку висловив американський психоаналітик Стівен Гросс.

Він зазначив, що «порожні фрази» такі як «у тебе добре вийшло», «ти такий розумничок» мають «порожній» смисл.

На його думку, порожня фраза ― це так само погано, як і бездумна критика. Адже вона висловлює байдужість до почуттів та думок дитини.

У доказ своїх слів психоаналітик навів результати дослідження. До нього були залучені 128 учнів віком 10-11 років, котрих попросили виконати певну кількість математичних завдань. Коли діти закінчували роботу, частині з них дослідники говорили «У тебе дуже добре вийшло ― ти такий кмітливий», а школярам із другої групи ― «У тебе дуже добре вийшло ― певно, ти дуже старався».

Далі учням дали другу серію завдань, уже складнішу. «Кмітливі» впоралися з ними гірше, ніж «старанні». Перші намагалися навіть трохи прибрехати, розказуючи про свої результати.

Порожня похвала, стверджує Гросс, немовби каже дитині «я не хочу мати з тобою справу як з особистістю, я хочу лише тебе похвалити».

Замість того, щоби захвалювати дітей, краще уважно слухати їх, цікавитися тим, що цікавить та захоплює їх, таким чином вибудовуючи їхню впевненість у собі.

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Вступна кампанія 2025: що потрібно знати вже зараз

За якими правилами відбуватиметься вступна кампанія 2025 року, що зміниться у державній підсумковій атестації (ДПА), як держава планує з допомогою НМТ 2025 вдовольнити потреби ринку праці? Читайте далі
33

Комплекси вправ ранкової гімнастики для дітей

Пропонуємо комплекси вправ ранкової гімнастики для різних вікових груп дошкільників. Зможете скористатися інфографікою, щоб зацікавити дітей та формувати у них звичку до фізичної активності.
49

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді