Організація навчально-виховного процесу для дітей з особливими потребами

Рекомендації щодо організації навчально-виховного процесу сприяють формуванню життєвої компетентності у дітей з розумовою відсталістю, як умови їх соціальної інтеграції, здатності застосовувати здобуті знання і вміння у практичній життєдіяльності.

Міністерство освіти і науки України (МОН) надіслало лист «Про організацію навчально-виховного процесу учнів з розумовою відсталістю та затримкою психічного розвитку» від 13.08.2014 № 1/9-413 з додатком, де надано рекомендації та норми для забезпечення всіх необхідних умов в освітньому процесі дитині з особливими потребами.

У документі визначено, що для організації навчально-виховного процесу з такими дітьми необхідно користуватися методичним листом МОН «Про навчальні плани та програми спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів на 2014/2015 навчальний рік» від 25.06.2014 №1/9-335.

У навчальному закладі, де є інклюзивні класи, повинен бути вчитель-дефектолог або відповідний фахівець навчально-реабілітаційного центру. Для дитини з вадами здоров’я необхідно створити індивідуальний навчальний план та програму, яка розробляється фахівцями разом із батьками дитини або з особами, які їх заміняють.

Як правило, для роботи з учнями з особливими освітніми потребами в загальноосвітніх навчальних закладах з інклюзивним навчанням вводиться додаткова посада вихователя (асистента вчителя) з розрахунку 0,5 ставки на клас. Це передбачено наказом МОН «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів» від 06.12.2010 № 1205.

За рахунок годин варіативної складової ефективним може стати проведення додаткових курсів за вибором («Інформатика», «Предметно-практичне навчання», «Абетка театрального мистецтва», «Цікава економіка») та додаткових індивідуальних або групових занять для створення оптимальних умов оволодіння навчальним матеріалом.

Рекомендації визначено Державним стандартом початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами та затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2013 № 607.

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Структура системи забезпечення якості освіти

За розбудову внутрішньої системи забезпечення якості освіти відповідає керівник, а за проведення інституційного аудиту - Державна служба якості освіти. Ці дві системи тісно пов’язані між собою, оскільки критерії, за якими має проводитись самооцінювання освітньої діяльності та інституційний аудит - однакові
27131

Вступна кампанія 2025: що потрібно знати вже зараз

За якими правилами відбуватиметься вступна кампанія 2025 року, що зміниться у державній підсумковій атестації (ДПА), як держава планує з допомогою НМТ 2025 вдовольнити потреби ринку праці? Читайте далі
76

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді