Посадові інструкції: для чого
Посадова інструкція — це організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов’язки, права та відповідальність при виконанні роботи на певній посаді.
Посадові інструкції складають передусім на допомогу директору закладу. Адже так він чітко визначає коло обов’язків працівників і може контролювати їх виконання. А ще фіксує кваліфікаційні вимоги до працівників, за якими шукатиме і відбиратиме кандидатів на посаду.
Для працівників посадові інструкції є керівництвом до дії: допомагають професійно виконати свою роботу. Ознайомившись з інструкціями, працівники чітко усвідомлюють, яких результатів від них чекають, як оцінюватимуть роботу, яка відповідальність передбачена за невиконання встановлених вимог.
Якщо посадові інструкції у закладі відсутні, директора можуть притягнути до відповідальності. І зважте на те, що ефективність роботи закладу залежить від того, наскільки якісно працівники виконують свої обов’язки, знають їх.
Посадові інструкції: зразки
Текст посадової інструкції складається з таких розділів:
- Загальні положення.
- Завдання та обов’язки.
- Права.
- Відповідальність.
- Повинен знати.
- Кваліфікаційні вимоги.
- Взаємовідносини (зв’язки) за професією, посадою.
Усі інструкції мають бути взаємопов’язаними й не дублювати роботи працівників.
Інструкції складають для посад (робіт), а не для конкретних працівників. Тож прізвище, ім’я, по батькові працівника в заголовку інструкції не зазначайте. У заголовку інструкції зазначайте лише назву посади в родовому відмінку та код за Класифікатором професій.
Працівник має підтвердити підписом, що ознайомлений з інструкцією та отримав її копію.
Для керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців розробляють посадові інструкції, для інших категорій працівників — робочі. Визначити, до якої категорії належить посада (робота), допоможе перша цифра коду професії за Класифікатором професій. Код професії починається цифрами 1–4 — складайте посадові інструкції, цифрами 5–9 — робочі інструкції.
Приклади посадових інструкцій
Посадові інструкції працівників школи за окремим посадами можете скачати на початку статті, а також нижче:
Зміни до посадової інструкції
Чи потрібно вносити зміни до посадових інструкцій і якщо так, то коли? Зміни до інструкцій потрібно вносити. Спочатку підготуйте пропозиції до змін в інструкціях за тією чи тією посадою (роботою), проаналізувавши діяльність закладу в особливий період — карантинний чи воєнний. Врахуйте особливості діяльності працівників. Погодьте проєкт інструкцій зі змінами з виборним органом профспілкової організації або з іншим уповноваженим на представництво органом трудового колективу. Повідомте працівників про майбутні зміни (уточнення) в інструкціях. Отримайте від них згоду.
Нові посадові інструкції розробляємо, коли з'являється нова посада в закладі або ж істотно змінюються умови праці.