Навчання під обстрілами: шокуючі масштаби втрат освітньої системи через війну

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Війна та освіта: третина українських випускників постраждали, тисячі не склали іспити — дослідження

Як війна вкрала освіту у цілого покоління


Повномасштабне вторгнення росії завдало глибокого удару по освітній системі України. За даними нового дослідження, у 2022 році щонайменше 78 тисяч випускників шкіл — близько 34% усіх учнів 11 класів — безпосередньо постраждали від війни.

🖐БЕЗПЕКА дитини: 5 акцентів для батьків

Про це йдеться у дослідженні Estimating the impact of the Russian invasion on the displacement of graduating high school students in Ukraine, яке базується на даних національного мультипредметного тесту.

Згідно з результатами:

  • 36 500 учнів стали внутрішньо або зовнішньо переміщеними особами.
  • 41 500 не склали вступний іспит взагалі, тобто фактично вибули з освітньої системи.

Найбільше постраждали учні з південних і східних регіонів, зокрема прифронтових територій. Близько 64% переміщених школярів виїхали за кордон, найчастіше — до Польщі, Німеччини та Чехії. Решта — переселились у безпечніші регіони України.

Станом на початок 2024/2025 навчального року в українській системі освіти залишалося 3,74 мільйона учнів усіх форм навчання — це найнижчий показник за останні три десятиліття, повідомляє «Українська правда. Життя».

За оцінками, понад 345 тисяч дітей (9,3%) навчаються за кордоном, але все ще вважаються учнями українських шкіл. Насправді ця цифра може бути вищою, адже частина дітей після еміграції взагалі припиняє навчання в українській системі.

Дані ЮНЕСКО за 2024 рік показують, що за кордоном перебувають майже 665 тисяч українських школярів, однак статистика не охоплює всі країни ЄС.

Лише 29% таких учнів поєднують навчання в обох країнах, тоді як ще 16% навчаються винятково онлайн в українських школах.

Згідно з офіційною статистикою МОН, щороку 2–4% учнів середньої та старшої школи не переходять у наступний клас, а частина з них залишає країну. За віковими та гендерними показниками відзначено, що у старших класах стабільно трохи більше дівчат (на 1–2%), а серед випускників ця різниця може сягати 10%.

За даними МОН, понад 3 800 навчальних закладів постраждали через бойові дії, з них 365 — повністю зруйновано. Школи поблизу фронту змушені працювати дистанційно, однак цей формат суттєво ускладнюють часті повітряні тривоги, відключення електроенергії та проблеми з інтернетом.

Освітні експерти наголошують: системні втрати учнів та перешкоди у доступі до освіти можуть мати довгострокові наслідки для людського капіталу країни, тому підтримка дітей та педагогів залишається пріоритетом.

Джерело: Профспілка працівників освіти і науки

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Тижневе навантаження педагогів: зміни у дошкіллі

З’ясуємо, як змінилося педагогічне навантаження працівників закладів дошкільної освіти після набрання чинності новим Законом про дошкільну освіту, як співвідноситься педагогічне навантаження і робочий час. Ознайомтеся з таблицею, у якій ми порівняли нинішній обсяг педнавантаження працівників ЗДО з тим, що був раніше
54416

Строковий трудовий договір з педагогами: відповідаємо на запитання

З’ясуємо, що таке строковий трудовий договір і чому навколо нього стільки суперечок: варто чи ні його укладати, хто від цього виграє, хто програє, наскільки він є корисним для працівника чи роботодавця
24813

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно з новим Законом про дошкільну освіту та новими Типовими штатними нормативами. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок
59760

Педагогічні читання: нетрадиційні форми проведення

Як провести педагогічні читання в закладі освіти нетрадиційно? Як організувати підготовку до педагогічних читань та інтерактивну роботу під час їх проведення — читайте та використовуйте детальні алгоритм та опис у статті
11580

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді