Оплата за керівництво групами продовженого дня
Пунктом 35 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), передбачено, що керівникам шкіл та їх заступникам з навчальної роботи, в обов’язки яких входить керівництво групами продовженого дня (за наявності в закладі не менше двох таких груп), посадовий оклад підвищується на 5 відсотків. Якщо в штатах школи є два і більше заступники директора по навчальній роботі, то посадовий оклад підвищується лише одному, в обов’язки якого входить керівництво групами продовженого дня. Підвищення окладів в цих розмірах провадиться незалежно від того, отримують вони повний оклад чи ні.
Тобто Інструкцією № 102 передбачено встановлення керівнику навчального закладу та одному з його заступників підвищеного на 5 відсотків посадового окладу, а не здійснення доплати чи виплати.
Відповідна сума підвищення та розмір підвищеного посадового окладу цих працівників відображається в графах 7 та 8 Тарифікаційного списку вчителів та інших працівників школи (далі — Тарифікаційний список), форму якого наведено в додатку № 1 до Інструкції № 102. Тарифікаційний список затверджується як директором школи, так і керівником органу управління освітою. Тому затвердження Тарифікаційного списку керівником органу управління освітою і є підставою для встановлення підвищеного посадового окладу директору та його заступнику за керівництво групами продовженого дня.
Згідно з пунктом 34 Інструкції № 102 у випадках, коли працівникам освіти передбачено підвищення ставок і посадових окладів за двома чи більше підставами, ставки і посадові оклади спочатку збільшуються на розмір підвищень, передбачених у відсотках, а потім на розмір підвищень, передбачених у карбованцях. При цьому утворюються нові ставки (посадові оклади).
Від розміру цього нового посадового окладу, встановленого з урахуванням підвищення, мають визначатися розміри всіх інших видів оплати праці, зокрема й надбавки за вислугу років та «за престижність праці», винагороди за сумлінну працю і зразкове виконання обов’язків, допомоги на оздоровлення, преміювання тощо.
Тож до неправильно сформульованого наказу мають бути внесені зміни, що необхідно також відобразити в Тарифікаційному списку, для того, щоб забезпечити дотримання прав працівників на оплату праці відповідно до вимог законодавства, а саме Інструкції № 102, з відповідним перерахунком заробітної плати працівникам за весь період