Зміни у соціальному страхуванні: нові виплати лікарняних, стаж і правила для працівників

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
З квітня змінились правила надання допомоги по тимчасовій непрацездатності та іншим видам соціального страхування

Зміни в оплаті лікарняних

report_11614439.gif   Зміни та новації в законодавстві: червень 2025
   Скачати  

             

З 4 квітня 2025 року набули чинності зміни до законодавства у сфері соціального страхування, ухвалені Законом України № 4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» від 18 грудня 2024 року.

💳 Зміни в оплаті праці педагогів ЗДО

Зокрема, оновлено положення абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відтепер застраховані особи, включаючи тих, хто веде підприємницьку або іншу діяльність та водночас працює за трудовим договором, можуть отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності та по вагітності і пологах як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за сумісництвом. При цьому кількість місць роботи, за якими працівник має право на страхові виплати, не обмежується.

Важливо, що відповідно до статті 13 цього Закону, застрахованим особам гарантуються такі види виплат:

  • допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворими дітьми або дітьми з інвалідністю),
  • допомога по вагітності та пологах,
  • допомога на поховання (за винятком поховання пенсіонерів, безробітних та осіб, які загинули внаслідок виробничих травм).

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежить від страхового стажу:

  • до 3 років — 50% середнього доходу,
  • 3–5 років — 60%,
  • 5–8 років — 70%,
  • понад 8 років — 100%.

У разі втрати працездатності внаслідок нещасного випадку за місцем роботи, відмінним від основного, роботодавець, де стався нещасний випадок, сплачує перші 5 днів тимчасової непрацездатності зі своїх коштів. З шостого дня фінансування бере на себе Пенсійний фонд України. Виплата при цьому становить 100% середнього заробітку незалежно від страхового стажу.

Також, згідно зі статтею 36 Закону, якщо випадок стався на виробництві або через професійне захворювання, роботодавець зобов’язаний виплатити допомогу у розмірі 100% середньої заробітної плати. Перші 17 днів лікарняного в такому разі також оплачуються за рахунок роботодавця.

Зміни мають на меті посилення соціального захисту працівників, зокрема тих, хто працює одночасно на декількох роботах.

Джерело: Профспілка працівників освіти і науки

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дидактичні ігри для дітей

Дидактична гра — ефективний інструмент для розвитку дошкільнят. Якими мають бути дидактичні ігри для дошкільнят, щоб було і цікаво, і корисно? Приклади готових дидактичних ігор — у статті
275516

Сходинками самоосвіти — до професійного зростання

Самоосвіта вихователя — рушійна сила його професійного розвитку. Які складники самоосвіти і що зробити, щоб самоосвіта не була стихійною і безсистемною — розглядаємо у статті. Скористайтеся також анкетою, щоб з'ясувати рейтинг чинників самоосвіти.
22086

Документи асистента вчителя у роботі з учнями з особливими освітніми потребами

Документація асистента вчителя не остаточно унормована. Заклад освіти самостійно затверджує перелік документів на основі посадових обов'язків асистента вчителя та окремих нормативних документів і роз’яснень
264524

Медитація: піклуємося про ментальне здоров’я — своє і учнів

Чому медитація — проста і пасивна — стає порятунком для людини? Як саме вона впливає на наш мозок та емоції? Які техніки доступні для кожного з нас, щоб віднайти свій особистий «тихий острівець» у шаленому потоці повсякденного? Використайте прості техніки, щоб допомогти собі та навчити своїх учнів
1982

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді