Як обрати школу для дитини після реформи профільної освіти: що потрібно знати батькам про ліцеї та гімназії?

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Що робити, коли школа стала гімназією або ліцеєм: відповіді поширені запитання, які турбують батьків

Навчання в ліцеях і гімназіях

Про Держстандарт профільної середньої освіти

З 2027 року в Україні стартує реформа старшої профільної школи. Учні 10-12 класів навчатимуться у ліцеях, які готуватимуть їх до вступу в університети. При цьому заклади будуть відокремлені від початкової та середньої школи.

Реформа передбачає, що старшокласники зможуть обирати профіль навчання та предмети, орієнтуючись на власні інтереси й майбутню професію. Водночас 1-4 класи (початкова школа) та 5-9 класи (гімназія) можуть існувати як окремі заклади або в складі однієї школи.

Інформацію про статус школи (початкова, гімназія чи ліцей) батьки мають отримати якнайшвидше, щойно громада ухвалить рішення про освітню мережу. Наразі єдиного ресурсу з актуальною інформацією про статуси закладів немає, але ці дані будуть розміщуватися на сайтах обласних, міських і районних управлінь освіти.

Щодо переведення дитини до іншої школи, то алгоритм залишається незмінним:

  • Забрати документи з попереднього навчального закладу;
  • Подати заяву на зарахування до нової школи;
  • Надати необхідні документи (свідоцтво про народження, особову справу, медичні довідки тощо);
  • Якщо у школі є вільні місця — дитину зарахують, проте деякі заклади можуть проводити вступні випробування.

Вступ до 10 класу може відбуватися за різними сценаріями. Нині передбачено кілька варіантів: складання ДПА, вступні іспити, співбесіда або конкурс середнього балу свідоцтва про базову середню освіту. Остаточний механізм буде затверджений у 2026 році.

Якщо у вибраному академічному ліцеї немає вільних місць, то випускники 9-х класів зможуть вступити до професійного коледжу або подати документи одразу до кількох закладів освіти. Очікується, що кількість місць буде достатньою, однак високі вимоги до успішності можуть вплинути на можливість вступу в конкретний навчальний заклад.

Зміни також стосуються територіального принципу зарахування: для початкової школи та гімназій він залишатиметься чинним, проте для академічних ліцеїв і професійних коледжів діятиме конкурсний відбір.

Окрім того, під час вибору старшої школи батькам потрібно звернути увагу на:

  • Який профіль навчання відповідає інтересам дитини;
  • Яке середовище та викладачі працюють у школі;
  • Відгуки учнів про навчання. 

Джерело: Вчися. Медіа

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Атестація робочих місць за умовами праці: порядок проведення

Принаймні раз на п’ять років у закладі освіти проводять атестацію робочих місць. Така процедура покликана виявити несприятливі умови праці задля їх поліпшення та закріплення у колективному договорі
26127

Безпечні заклади освіти у період війни

Мета Концепції безпеки закладів освіти – створити рівні, належні та безпечні умови здобуття освіти, організувати безпечний освітній простір в умовах війни. Концепція залишається актуальною, тож пригадайте основі її положення.
5077

Методрекомендації щодо внутрішньої системи забезпечення якості освіти в школі

Розроблені МОН спільно з ДСЯО методичні рекомендації з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти продовжують бути актуальними
4561

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді