У школах потрібно зміцнювати позиції української мови

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

В школі скоротилась частка української мови, — омбудсмен про нестачу україномовного контенту

Зміцнення позиції української мови в школах

Співпраця з органами громадського самоврядування

Нещодавно відбувся круглий стіл «Зміцнення позиції української книги», під час якого Уповноважений з української мови Тарас Кремінь акцентував на важливості зміцнення позиції української мови та вплив на культуру читання української книги. 

«Ми повинні забезпечити зміцнення позицій української мови у школі. Це, відповідно, буде кардинальним чином впливати і на культуру читання та доступ до українськомовної книги. Треба починати із домашніх навичок, із культури домашнього читання, із культури поведінки батьків, яка впливає і на звички своїх дітей», — зауважив омбудсмен.

За його словами, після початку повномасштабного вторгнення відбулися чималі втрати читацької спроможності школярів. Проведені дослідження з ДСЯО показують, що частка української мови, на жаль, у закладах загальної середньої освіти зменшується. 

Він зазначив, що така статистика свідчить про недостатність якісного українськомовного продукту, який би краще популяризував мову. Це впливає на те, що зберігається режим двомовності на телебаченні та у домашньому спілкуванні відповідно. Ці обставини вплинули й на скорочення частки української мови в школах.

«Все це призвело до того, що в школі скоротилась частка української мови. В 2024 році, за нашими даними зросла частка порушень Закону про державну мову і в школах, і в університетах. Фактично кожне 10-15 звернення, яке надійшло на адресу Секретаріату Уповноваженого, стосувалось порушень у сфері освіти», — акцентував Тарас Кремінь. 

Окрім того, під час круглого столу обговорювались результати загальнонаціонального дослідження щодо культури читання в Україні. А також шляхи впровадження Стратегії розвитку читання на період до 20230 року. 

Джерело: Уповноважений із захисту державної мови

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47211

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
112

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159393

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31535

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59529

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді