Чи скасує МОН проведення платних конкурсів?
Чи вдасться подолати конкурсоманію? Це питання — актуальне для педагогів, адже органи управління освітою та керівники закладів освіти заохочують і зобов’язують брати участь у заходах та конкурсах, які не є складниками освітнього процесу. Додатково від педагогів вимагають звітувати про участь у цих заходах у формі відео та оприлюднених на сайті і в соціальних мережах світлин, а також надавати документи та сертифікати про участь. Педагогів мотивують це робити як елемент атестаційного процесу або рейтингової системи вчителів і закладів освіти. «Але це порушує право педагогічних працівників на академічну свободу і перевантажує їх», — зазначає освітній омбудсмен Надія Лещик.
Разом з автором поміркуєте про те, які цінності визначають академічну доброчесність, проаналізуєте психологічні чинники, що впливають на прояви недоброчесності в педагогічному колективі. Дізнаєтеся, яку роль відіграє середовище та особистість педагога у формуванні в нього академічної доброчесності
Служба освітнього омбудсмена укладає перелік заходів, конкурсів, олімпіад, у яких примушують брати участь педагогів та здобувачів освіти. Зазначає, що деякі конкурси є комерційними, адже вимагають для участі сплатити переважно фіксований фінансовий внесок. А положення про проведення цих конкурсів затверджені наказами Міністерства освіти і науки України. Ці накази МОН залишаються чинними досі, хоча не всі конкурси проводять на теперішній час.
Освітній омбудсмен та міністр освіти і науки України під час зустрічі домовилися тісно співпрацювати над відновленням академічної свободи та зменшенням перевантаження педагогічних працівників закладів освіти.
Як перший крок у цій співпраці освітній омбудсмен звернулася до МОН з відповідним листом із проханням скасувати накази Міністерства освіти і науки України, які затверджують проведення платних конкурсів. Це, зокрема, накази:
- від 07.05.2012 № 552;
- від 07.05.2012 № 553;
- від 16.10.2013 № 1437;
- від 29.12.2011 № 1561;
- від 12.10.2012 № 1101;
- від 2.02.2012 № 98.
Також освітній омбудсмен звернулася до учасників освітнього процесу надсилати їй листи органів управління освітою, накази керівників закладів освіти із вказівкою прозвітувати, зокрема надати світлини щодо проведених у школах заходів. Анонімність дописувачів буде збережена. Надія Лещик закликала органи управління освітою та керівників закладів освіти не порушувати академічну свободу вчителя.
Джерело: ФБ-сторінка освітнього омбудсмена Надії Лещик