Освітні програми 2021/2022: що рекомендує МОН
Щороку у США проходить Олімпіада геніїв, яка збирає понад 1000 школярів зі всього світу. Їх об’єднує два переконання. Перше — що екологію планети треба рятувати. Друге — що саме вони знають, як це зробити завдяки науковим і творчим проєктам. Цьогоріч в Україні вперше відбудеться національна Олімпіада геніїв.
Таким чином, українські школярі, які найкраще виступлять у Києві, зможуть полетіти на світову Олімпіаду геніїв до США уже наступного літа.
Метою Олімпіади є сприяння досягненню цілей сталого розвитку та поширенню екологічно свідомого мислення серед учнів. Вона гуртує талановиту молодь через проєктну діяльність у таких сферах:
- наука,
- робототехніка,
- креативне письмо,
- бізнес,
- музика,
- мистецтво,
- корометражне кіно.
Цього року в Україні національну Олімпіаду буде проведено вперше Малою академією наук. Передбачається, що візьмуть участь близько 1200 учасників і учасниць, які представлять до тисячі проєктів.
Фінал української Олімпіади геніїв запланований на середину березня 2022 року. Його проведуть у Києві. Захищати свої проєкти на національній олімпіаді учні можуть українською мовою, проте для міжнародного фіналу, який проходитиме у США, обов’язковим є знання англійської.
Роль учителя сьогодні — забезпечити навчання, яке охоплює всіх учнів без вибірковості. Щоб знайти або виростити такого вчителя й говорити з ним однією мовою, ви маєте розуміти, як він повинен вибудовувати освітній процес, якщо в класі є діти з особливими освітніми потребами.
Олімпіадою передбачено для переможців шість видів винагород: гран-прі, золоті, срібні та бронзові медалі, дипломи та почесні відзнаки.
Проєкти, що здобудуть гран-прі, золоті та, у певних випадках, срібні медалі, відзначать «екоквитками» на участь у глобальному фіналі Олімпіади у США.
Для закладів освіти будуть дві спеціальні нагороди від МАН — за найбільшу кількість переможців і за найбільшу кількість зареєстрованих проєктів. Для вчителів буде окрема відзнака за найбільшу кількість нагород у вихованців.
Додатково учасники, педагоги та заклади отримають грошові, стипендіальні та інші спеціальні нагороди від партнерів.
Взяти участь у світовому конкурсі можуть учнів 8 — 11 класів, яким виповнилося 13 років. Вони зможуть зареєструватися самостійно, через афілійовані школи та громадські організації або афілійованих учителів і за рекомендацією МАН за участь у Всеукраїнських олімпіадах.
Щодо афілійованих шкіл і вчителів, то афіліація — це процес, через який заклади освіти або педагоги підтверджують, що спроможні подати наукові, дослідницькі чи мистецькі проєкти високої якості.
Для проходження афіліації потрібно:
- заповнити афіліаційну заявку — до 25 грудня;
- отримати рішення організаційного комітету — до 30 грудня;
- оплатити вартість афіліації (для приватних закладів освіти) — до 15 січня;
Афілійовані заклади зможуть реєструвати свої проєкти до 30 січня. Важливо, що кожен проєкт можна подавати лише один раз і через один механізм участі. Тобто якщо якусь роботу зареєстрували від школи на локальному рівні, то педагог уже не має права подавати цю роботу на персональному рівні.
Участь у процесі афіліації надасть можливість здобуття визнання за свою роботу. У процесі відбору враховуватимуть освітні досягнення, рівень підготовки вчителів і мотиваційні листи.
- Афілійовані школи та педагоги отримають статуси «Школи Олімпіади геніїв» або «Педагога Олімпіади геніїв».
- Афілійовані школи та педагоги наступного року зможуть долучитися до спеціальної програми підготовки до Олімпіади. Вони отримуватимуть експертну допомогу щодо захисту проєктів і роботи з дітьми.
- Афілійовані педагоги зрештою зможуть отримати статус «Тренера Олімпіади геніїв» і допомагати школярам готуватися до захисту проєктів.