У дитсадках майже 99% виховання відбувається українською мовою

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Майже 99% українських дошкільнят виховують державною мовою

Українська мова в дошкільній освітіІгри-знайомства для дітей

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь оприлюднив звіт про стан дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2022 році.

У документі зазначається, що відповідно до даних Державного комітету статистики України станом на початок 2022 року 1 097 107 дошкільнят виховували українською мовою, що становить 98,7% від загальної кількості вихованців дитячих садків.

Проте найменший відсоток (88%) стосується Закарпатської області, а у Вінницькій, Волинській, Донецькій, Житомирській, Івано-Франківській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Черкаській та Чернігівській областях 100% дітей виховували державною мовою.

Окрім того, як повідомляється в звіті, це найвищі показники за всі попередні роки. Ще до початку повномасштабного вторгнення кількість дітей, яких виховували російською мовою, скоротилася в чотири рази (з 22 508 на початку 2021 року до 5 234 на початку 2022 року).

Мовний омбудсмен наголосив на низці чинників, які ускладнюють опанування української мови для дошкільників:

  • у 2022 році понад 20% дітей не були охоплені вихованням у дошкільних закладах, а значна їх частина разом з батьками опинилася за кордоном поза українськомовним середовищем;
  • існує проблема недостатньої українськомовної мовленнєвої компетенції дітей дошкільного віку, яких виховують у сім’ях з домінантною російською мовою спілкування;
  • актуальною є проблема контролю за застосуванням державної мови в навчально-виховному процесі педагогічними працівниками дитячих садочків (вихователями).

Протягом 2022 року до Секретаріату Уповноваженого надійшло лише три звернення громадян щодо мови виховання у дошкільних закладах освіти. Реагуючи на такі звернення, Уповноважений звертався до місцевих органів управління освітою й безпосередньо до керівництва дошкільних закладів з роз’ясненням норм законодавства й вимогою вжити додаткових заходів для забезпечення їх дотримання, а також проводив заходи державного контролю.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт вихователя дитсадка

Проблема звітності так чи інакше постає перед кожним педагогом закладу дошкільної освіти. Ми спробуємо допомогти розібратись, на що треба звернути увагу, які елементи звітності є обов’язковими, як зробити процес написання звіту універсальним.
71954

Складаємо штатний розпис закладу дошкільної освіти

З’ясуємо, як проєктують штатний розпис дошкільного закладу і які зміни врахувати згідно нового Закону про дошкільну освіту. Допоможемо вам внести зміни в штатний розпис, обрати форму та заповнити її без помилок.
57254

Відпустка вихователя та інших педагогічних працівників ЗДО

Право на відпустки вихователям, як і будь-яким працівникам, з якими укладено трудовий договір, передбачено КЗпП та Законом України «Про відпустки». З’ясуємо, скільки триває щорічна основна відпустка вихователя та інших педагогів, що змінилося з прийняттям нового закону «Про дошкільну освіту» та на які інші види відпусток мають право педагоги ЗДО
76398

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді