У дитсадках майже 99% виховання відбувається українською мовою

Майже 99% українських дошкільнят виховують державною мовою

Українська мова в дошкільній освітіІгри-знайомства для дітей

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь оприлюднив звіт про стан дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2022 році.

У документі зазначається, що відповідно до даних Державного комітету статистики України станом на початок 2022 року 1 097 107 дошкільнят виховували українською мовою, що становить 98,7% від загальної кількості вихованців дитячих садків.

Проте найменший відсоток (88%) стосується Закарпатської області, а у Вінницькій, Волинській, Донецькій, Житомирській, Івано-Франківській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Черкаській та Чернігівській областях 100% дітей виховували державною мовою.

Окрім того, як повідомляється в звіті, це найвищі показники за всі попередні роки. Ще до початку повномасштабного вторгнення кількість дітей, яких виховували російською мовою, скоротилася в чотири рази (з 22 508 на початку 2021 року до 5 234 на початку 2022 року).

Мовний омбудсмен наголосив на низці чинників, які ускладнюють опанування української мови для дошкільників:

  • у 2022 році понад 20% дітей не були охоплені вихованням у дошкільних закладах, а значна їх частина разом з батьками опинилася за кордоном поза українськомовним середовищем;
  • існує проблема недостатньої українськомовної мовленнєвої компетенції дітей дошкільного віку, яких виховують у сім’ях з домінантною російською мовою спілкування;
  • актуальною є проблема контролю за застосуванням державної мови в навчально-виховному процесі педагогічними працівниками дитячих садочків (вихователями).

Протягом 2022 року до Секретаріату Уповноваженого надійшло лише три звернення громадян щодо мови виховання у дошкільних закладах освіти. Реагуючи на такі звернення, Уповноважений звертався до місцевих органів управління освітою й безпосередньо до керівництва дошкільних закладів з роз’ясненням норм законодавства й вимогою вжити додаткових заходів для забезпечення їх дотримання, а також проводив заходи державного контролю.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Плануйте справи, щоб встигати

Універсального рецепту, як побудувати день, щоб і робочі, і особисті справи встигнути виконати, немає. Але ж у вас точно є знайомі керівники, які якось із ними справляються. Прочитайте цю статтю і дізналися чотири секрети, як встигати виконувати робочі та особисті завдання і залишатися в ресурсному стані.
2630

Як скласти освітню програму: від теорії до практики

Освітня програма — обов’язковий документ ЗДО. Педагогічні колективи мають право обирати для використання в роботі чинні освітні програми, перелік та особливості реалізації яких обговорює та схвалює педагогічна рада закладу дошкільної освіти.
24057

Як організувати фізкультурно-оздоровчу роботу в закладі дошкільної освіти

Фізкультурно-оздоровчу роботу в дошкільних закладах проводять, аби забезпечити рухову активність дітей та сприяти їхньому повноцінному фізичному розвитку. Розглянемо основні завдання
31186

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді