У дитсадках майже 99% виховання відбувається українською мовою

Майже 99% українських дошкільнят виховують державною мовою

Українська мова в дошкільній освітіІгри-знайомства для дітей

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь оприлюднив звіт про стан дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2022 році.

У документі зазначається, що відповідно до даних Державного комітету статистики України станом на початок 2022 року 1 097 107 дошкільнят виховували українською мовою, що становить 98,7% від загальної кількості вихованців дитячих садків.

Проте найменший відсоток (88%) стосується Закарпатської області, а у Вінницькій, Волинській, Донецькій, Житомирській, Івано-Франківській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Черкаській та Чернігівській областях 100% дітей виховували державною мовою.

Окрім того, як повідомляється в звіті, це найвищі показники за всі попередні роки. Ще до початку повномасштабного вторгнення кількість дітей, яких виховували російською мовою, скоротилася в чотири рази (з 22 508 на початку 2021 року до 5 234 на початку 2022 року).

Мовний омбудсмен наголосив на низці чинників, які ускладнюють опанування української мови для дошкільників:

  • у 2022 році понад 20% дітей не були охоплені вихованням у дошкільних закладах, а значна їх частина разом з батьками опинилася за кордоном поза українськомовним середовищем;
  • існує проблема недостатньої українськомовної мовленнєвої компетенції дітей дошкільного віку, яких виховують у сім’ях з домінантною російською мовою спілкування;
  • актуальною є проблема контролю за застосуванням державної мови в навчально-виховному процесі педагогічними працівниками дитячих садочків (вихователями).

Протягом 2022 року до Секретаріату Уповноваженого надійшло лише три звернення громадян щодо мови виховання у дошкільних закладах освіти. Реагуючи на такі звернення, Уповноважений звертався до місцевих органів управління освітою й безпосередньо до керівництва дошкільних закладів з роз’ясненням норм законодавства й вимогою вжити додаткових заходів для забезпечення їх дотримання, а також проводив заходи державного контролю.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

На жаль, у сучасній школі все частіше звучить слово «булінг». На це явище жаліються учні та батьки з боку вчителів, вчителі з боку батьків та школярів. Але нерідко явище цькування окремих працівників спостерігається і у самому педагогічному колективі – між колегами та з боку адміністрації. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті.
4947

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді