МОН рекомендує керівникам ЗЗСО завчасно – до 30 квітня 2020 року:
- поінформувати вчителів, які отримують пенсію за віком, про переведення їх на строкові договори;
- з усіма, хто погодиться, укласти такі договори до 1 липня строком на один рік.
Як перевести педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори
Ця норма випливає з чинного Закону «Про повну загальну середню освіту».
«Освіта потребує оновлення <...>. Однак немає жодних підстав думати, що системі не потрібні досвідчені працівники. Якщо вчитель пенсійного віку, але є професіоналом своєї справи, то школа, учні, батьки, загалом система освіти завжди будуть зацікавлені у ньому. Тому я сподіваюсь, що керівники шкіл поставляться з усією відповідальністю до організації зрозумілого та чесного процесу переведення вчителів-пенсіонерів на строкові договори», – зазначає т.в.о. Міністра освіти і науки України Любомира Мандзій.
Після закінчення однорічного договору наступні договори можна укладати з учителями-пенсіонерами на триваліший період – до 3-х років. Кількість таких пролонгацій може бути необмеженою – допоки вчитель працює якісно та сумлінно, переукладати договір із ним буде вигідно. Рішення про продовження співпраці після закінчення першого строкового договору директор навчального закладу буде приймати самостійно.
При переведенні вчителів-пенсіонерів на строкові договори їхній розмір заробітної плати не може бути змінено, оскільки вони:
- обійматимуть ті самі посади;
- виконуватимуть той самий обсяг робіт;
- збережуть відповідну кваліфікаційну категорію.
Зберігаються також щорічна відпустка та інші права вчителя.
За рахунок коштів роботодавця строковим трудовим договором можуть бути передбачені додаткові пільги, гарантії та компенсації – крім тих, що вже встановлені законодавством. У договорі можуть бути також відображені гарантії працівникові на випадок дострокового припинення контракту з незалежних від працівника причин та інше.
Натомість учителі-пенсіонери, які приймуть рішення не переходити на строковий договір і не нададуть до 1 липня 2020 року письмову згоду на продовження трудових відносин, будуть звільнені керівництвом закладу (п. 9 ч. 1 ст. 36 КЗпП).
Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» також ліквідує поширене в українському освітньому просторі явище «вічних директорів». Тепер керівник може перебувати на посаді не більш як два терміни по 6 років поспіль в одному закладі. Водночас до 1 липня 2020 року директорів шкіл, які перебувають на безстрокових трудових угодах, в обов’язковому порядку теж переведуть на строкові трудові угоди на 6 років (на 1 рік — для директорів, які отримують пенсію за віком) з можливістю брати участь у конкурсі.
Джерело: МОН