Книжка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільників

У формуванні світоглядних уявлень дошкільників надзвичайно важливу роль відіграє художнє слово. Ефективність його використання в освітній роботі з дітьми залежить від багатьох чинників, зокрема від оновлення підходів до добору художніх текстів, від інтеграції літератури в різні види діяльності дітей, а також від уміння педагогів організувати цю роботу системно й послідовно.

Як побудувати роботу з книжкою так, щоб допомогти дошкільнику винести зі спілкування з нею важливі життєві уроки, з’ясовують педагоги з різних регіонів України в межах дослідно-експериментальної діяльності всеукраїнського рівня «Формування світогляду дошкільників засобами художнього слова в інтегрованому освітньому просторі дошкільного навчального закладу». Науковим керівником експерименту є Наталія ГАВРИШ, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри дошкільної освіти Педагогічного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка.

Керівники і вихователі-методисти базових експериментальних дошкільних навчальних закладів міст Рівного, Краматорська Донецької області, Мукачевого Закарпатської області, зібралися 12 травня 2016 року у Київському міському Будинку вчителя для участі у Всеукраїнському науково-практичному семінарі «Створення умов для формування світогляду дошкільників засобами художнього слова». У семінарі взяли участь методисти з дошкільної освіти, завідувачі кафедр/кабінетів, лабораторій/центрів дошкільної освіти інститутів післядипломної педагогічної освіти із 23 регіонів України. До участі була запрошена шеф-редактор освітніх методичних видань Цифрового видавництва Експертус Наталія САВІНОВА.

Відкрила захід та означила його мету Олена НИЗКОВСЬКА, начальник відділу дошкільного розвитку Інституту модернізації змісту освіти, координатор проекту від МОН України. Робота семінару була скомпонована у 3 блоки: методичний, теоретичний і дослідницький. Модераторами усіх форм інтерактивної взаємодії з учасниками виступили безпосередні виконавці програми експерименту: Інна КІНДРАТ, вихователь-методист НВК № 1 м. Рівного, кандидат педагогічних наук; Ольга БЕЗСОНОВА, завідувач ДНЗ № 67 м. Краматорська Донецької області; Марина ПЛОСКОННА, завідувач ДНЗ № 47 м. Краматорська Донецької області; Тетяна ЛІБА, завідувач ДНЗ № 23 м. Мукачевого Закарпатської області, а також професор Київського університету імені Бориса Грінченка, доктор психологічних наук, Ірина БІЛА.

Учасники семінару в цікавій інтерактивній формі ознайомлювалися з напрацьованими здобутками педагогів-експериментаторів, зокрема опановували мистецтво інтеграції роботи з художнім словом у різні види дитячої діяльності, шліфували вміння планувати інтегровані заняття, що дають дітям змогу через власний практично-чуттєвий досвід проникнути у змістові та ідейні глибини літературного тексту. Адже, на глибоке переконання Наталії ГАВРИШ, лише власний досвід пізнання, осмислення, яке є результатом внутрішньої інтелектуальної, духовної роботи, емоційної активності, дасть змогу дітям привласнити ті соціокультурні надбання, які ми, дорослі, прагнемо їм передати.

Цікаво протікала дискусія у форматі «акваріуму», під час якої практики спільно з науковцями з’ясували специфіку формування дитячого світогляду як процесу і як результату. Проте насправді захопливою була діяльність учасників під час майстер-класів, у ході яких модератори презентували інноваційні педагогічні технології, зокрема: проведення літературного квесту, організація сюжетно-ігрового проектування за літературними творами, реалізація літературних проектів та «казка — «формула життя».

Насамкінець Світлана МАКАРЕНКО, проректор з науково-методичної роботи Донецького ОІППО, кандидат педагогічних наук, доцент, розкрила технологію організації науково-методичного супроводу дослідно-експериментальної роботи на рівні регіонів (області, району, міста).

Учасники семінару ще раз пересвідчилися, що осягнення педагогом багатовекторної, багаторівневої сутності літературного тексту дасть йому змогу занурити дітей у різноманітні способи проживання сприйнятого, допомогти їм у виявленні власних смислів і набутті життєвого досвіду.

Книжка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільників

Книжка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільників

Книжка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільників

Книжка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільниківКнижка — вихователь і учитель: формуємо світогляд дошкільників

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Корпоративний імідж сучасного дитячого садка

Мотивовані й творчі педагоги є ядром діяльності закладу дошкільної освіти, а їхня професійна діяльність — одним із компонентів його іміджу. Як сформувати позитивний корпоративний імідж дошкільного закладу і водночас сприяти фаховому зростанню та професійній соціалізації педагогів?
20674

План роботи на літній оздоровчий період в ЗДО

Основне завдання в ЗДО — оздоровити дітей, створити простір для активного відпочинку та закріпити знання. Що потрібно врахувати, готуючи план роботи на літній оздоровчий період
91051

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді