Згiдно зi
(КЗпП) власник або уповноважений ним орган (далi — роботодавець) оплачує працiвникам, якi навчаються у вищих навчальних закладах з вечiрньою та заочною формами навчання, проїзд до мiсця розташування навчального закладу i назад один раз на рiк на настановнi заняття, для виконання лабораторних робiт i складання залiкiв та iспитiв — у розмiрi 50% вартостi проїзду. У такому ж розмiрi оплачується проїзд для пiдготовки i захисту дипломного проекту (роботи) або складання державних iспитi.Законодавство про працю регулює трудовi вiдносини працiвникiв усiх пiдприємств, установ, органiзацiй незалежно вiд форм власностi, виду дiяльностi i галузевої належностi, а також осiб, якi працюють за трудовим договором з фiзичними особами (
).Отже, роботодавець не може вiдмовити працiвниковi, що навчається без вiдриву вiд виробництва, у частковiй оплатi вартостi проїзду на навчання. Це передбачено статею 219 КЗпП.
Для оформлення навчальної вiдпустки з частковою компенсацiєю вартостi проїзду:
- працiвник повинен написати заяву про надання навчальної вiдпустки i часткову оплату вартостi проїзду, до якої додає довiдку-виклик навчального закладу ( );
- роботодавець зобов’язаний видати наказ про надання вiдпустки у зв’язку з навчанням, в якому доручає бухгалтеру оплатити 50% вартостi проїзду на навчання ( ).
Оплату проїзду бухгалтер проводить пiсля закiнчення вiдпустки та пiсля надання працiвником проїзних документiв.
Вiдповiдно до
тривалiсть вiдпусток розраховується в календарних днях незалежно вiд режимiв та графiкiв роботи.Навчальна вiдпустка, як правило, надається на строк, зазначений у довiдцi-виклику навчального закладу.
У заявi про надання вiдпустки працiвник може зазначити менший строк, анiж є у виклику.
Нагадаємо: навчальна вiдпустка не є вiдрядженням, тому про виплату добових та компенсацiї за роботу у вихiдний день не йдеться.