Самоорганізація та самостійність дитини: як виховати

Як провести час із користю для дітей? Як підтримати цікавість і розвинути самостійність дошкільників? Які захопливі й пізнавальні заняття запропонувати школярам? Пропонуємо декілька ідей

Самоорганізація дошкільника

Поняття «самоорганізація» означає раціональну й усвідомлену організацію своєї діяльності. Якщо йдеться про дитину — чи може вона без зовнішнього контролю, допомоги і стимуляції з боку дорослого організовувати свою діяльність і досягати поставлених цілей. Розвиток самоорганізації пов’язаний із формуванням у дитини в старшому дошкільному віці важливого психічного новоутворення — довільності психічних процесів.

Онлайн-дошка Padlet: як застосовувати

На цьому етапі дитина набуває змогу:

 • сприймати та розуміти завдання;
 • планувати свою діяльність;
 • здійснювати самоконтроль діяльності та самооцінку.

«Стартовим майданчиком» для становлення самоорганізації є самостійність дитини.

Як проявляється самостійність

Самостійність зароджується на межі першого і другого років життя, коли у малюків з’являється потужне бажання пізнавати навколишній світ. Перші самостійні дії поступово удосконалюються і ускладнюються під час ігор, занять, спілкування.

Показником розвитку самостійності дитини є результативність дій. При цьому постійний контроль з боку дорослого не бажаний — він може призвести до розвитку у дитини безвольності, безвідповідальності, лінощів, інфантилізму.

⚓ Індивідуальні форми роботи з батьками вихованців: які бувають і як організувати

Що можуть зробити дорослі

Насамперед дорослі мають пам’ятати, що обсяг самостійних дій дитини поступово збільшується. Відтак допомогу потрібно зменшувати. Навіть якщо дитині потрібно набагато більше часу на виконання дії власноруч, ніж це зробили би дорослі — необхідно стримати власну нетерплячку і дати їй цей час. Тим паче, що під час «карантинного» перебування вдома це можна собі дозволити.

 

У деяких сім’ях дитину довго вважають маленькою і цим блокують розвиток її самостійності. Такі діти звикають до надмірної опіки, у дитячому садку і початковій школі почуваються безпорадними та самотніми. Проте у підлітковому віці батьки починають вимагати від цих дітей прояву самостійності. Але ж ця якість не може сформуватися сама собою!

Якщо допомагати дитині й схвалювати проявлену нею ініціативу, то у її діях скоро проявиться важливий компонент самостійності — цілеспрямованість. Її ознаками є захоплення справою, прагнення отримати не будь-який, а саме бажаний результат. Цілеспрямованість проявляється і у прагненні копіювати дії дорослих (прати білизну, як мама, забивати цвях, як тато, тощо).

Не всі батьки охоче підтримують прояви дитячої самостійності, вважаючи їх обтяжливими, або й небезпечними. Утім не варто припиняти самостійну діяльність дитини чи перемикати її увагу. Лише якщо дитина вдалася до дій, небезпечних для себе чи оточення, її треба зупинити.

Якщо ви підтримуєте ініціативу малюка, у нього формуватимуться такі риси:

 • посидючість
 • наполегливість
 • організованість.

Важливо, що невдача для дитини, яку підтримують, не стає приводом відмовитися від задуманого. Навпаки, це підштовхує подвоїти зусилля і за необхідності звернутися по допомогу до дорослого. При цьому дитина може одразу відмовитися від допомоги, щойно відчує, що може впоратися сама.

image85
ТВОЄ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ Зараз перед кожною школою стоїть завдання розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти. Як це зробити та що потрібно врахувати?
Самооцінювання освітньої діяльності, грунтовний аналіз, правильний вибір шляху, постановка мети, реалізація шляхів, оформлення відповідних документів допоможе вашому закладу успішно пройти інституційний аудит.

Батькам варто дотримуватися декількох правил:

 • дати змогу дитині переживати власний досвід успішних самостійних дій і досягнення бажаного результату. Для цього організуйте сприятливе середовище, пропонуйте дитині різні варіанти дій у межах дозволеного;
 • визначити ліміт дозволеного: що, коли і де можна робити;
 • оцінювати позитивно діяльність дитини, її результати, а головне — зусилля, які доклала дитина до досягнення бажаного результату. Це заохочуватиме дитину повторювати досвід у подальшій діяльності.

Яку діяльність запропонувати дошкільнику

Ігрова

Гра завжди бажана для дитини. Вона створює позитивне емоційне тло, на якому всі психічні процеси протікають активно. Ігрова діяльність сприяє і розвитку в дитини навичок, необхідних для самообслуговування й надання допомоги дорослим. Наприклад, у різних сюжетно-рольових іграх дитина має змогу багаторазово моделювати й закріплювати послідовність прибирання, прання, одягання, прийому їжі, одягання й роздягання (ляльки) тощо.

Трудова

У дошкільників є бажання самостійно діяти з предметами зі «світу дорослих» — мити посуд, накривати на стіл, підмітати тощо. Тож малюкам неодмінно слід давати посильні трудові доручення. Для дітей це спосіб самоствердження, втілення своїх бажань і можливостей.

У старшому дошкільному віці у дітей з’являється почуття відповідальності за свою роботу, а також новий мотив діяльності — зробити для інших. Дитина проявляє ініціативу, у неї з’являється об’єктивна самооцінка. У цей період діти навчаються працювати разом, розподіляти між собою обов’язки, домовлятися, здійснювати дії так, щоб інший міг їх успішно продовжувати.

Залучати дітей до побутової праці важливо, бо під час такої діяльності між дитиною і дорослим встановлюються стосунки реальної взаємодопомоги, координації дій, розподілу обов’язків. Зароджуючись у дошкільному віці, ці стосунки розвиваються й надалі.

Художньо-продуктивна

У різних видах художньо-продуктивної діяльності формується незалежність дитини від дорослого, прагнення до пошуку адекватних засобів самовираження. Дошкільники мають змогу втілити свої задуми та реалізувати творчі здібності.

Як провести час удома зі школярем: поради від БараБуки

Багатьох батьків ця перспектива відверто лякає:). Щоб наповнити перебування вдома корисними та пізнавальними заняттями, скористайтеся порадами від проєкту «БараБука. Простір української дитячої книги» — тримайте добірку методичних матеріалів, порад та ідей, як вимушене перебування дитини поза освітнім закладом перетворити на корисний та цікавий час.

 

Акція #ЖивіПисьменники — допомога батькам у нелегкій справі вимушеного домашнього вчителювання. Це відеоролики про сучасних дитячих письменників⇒. Нині доступні сім відеороликів.

Як це працює:

 • дитина дивиться короткий ролик про письменника чи письменницю, чиї твори увійшли до оновленої Хрестоматії сучасної української дитячої літератури, та його чи її книжки;
 • батьки завантажують методичні матеріали до акції та обирають, в якій галузі допомагатимуть письменники та їхні книжкові герої. Адже у цих методичках є цікаві завдання не лише із мови та літератури, а й з математики, інформатики, дизайну та технологій і навіть образотворчого мистецтва.
Усі відео про письменників можна переглянути за цим посиланням.етодичні матеріали до відеороликів.

Пізнавальні книжки

Книжки — чудові помічники в навчанні, надто в домашньому. Зверніть увагу на такі добірки:
 • «Цікава Україна» — серія книжок-картинок для дошкільнят і молодших школярів, персонажами яких є представники української фауни (вогняна саламандра, сіра сова, жук-олень, рись) та навіть гора Говерла. Усі твори мають сюжет, а цікаві факти або ненав’язливо вплетені в нього, або подані окремими блоками як додаткова інформація;
 • розмаїтий і оригінальний дитячий нон-фікшн — ця добірка призначена і для вчителів (ці книжки варто використовувати на уроках!), і для батьків. Добірка поділена на категорії — «Українська мова та література, історія», «Хімія, фізика, біологія, інформатика», «Початкові класи»;
 • книжки, які захоплять дітей природничими і точними науками;
 • книжки з гуманітарних наук — популярні біографії, знайомство з мистецтвом тощо.

Креативний читацький щоденник

Удома легко поєднати навчання із творчістю та грою. Тож батькам і дітям у нагоді можуть стати поради зі створення креативного читацького щоденника.
«Еволюція читацького щоденника» — це система самонавчання, розроблена для так званого покоління Y, або «дітей тисячоліття» (авторка програми — Анастасія Величко, викладачка предметів гуманітарного циклу). Погляди і спосіб життя цих дітей відрізняються від старших поколінь: для покоління Y немає чіткого розмежування між роботою, навчанням і відпочинком. Життя для них – це баланс між пізнанням нового, самовдосконаленням, грою та розвагою.
Як допомогти учням і ученицям із таким світосприйняттям отримувати знання із задоволенням, охоче опановувати складні теми чи виконувати одноманітну роботу? Адже читання програмового матеріалу викликає у більшості відразу, воно часто не йде від серця і виконується на вимогу батьків. Щоб спростування цей стереотип, і була розроблена цілісна авторська система самонавчання «Еволюція читацького щоденника». Ознайомтеся із програмою докладніше ⟾.

 

 

 зміст

Сертифікація в системі базової освіти