Педагогічні звання працівникам закладу дошкільної освіти: вимоги

Автор
експерт з питань освіти, Київ
Педагогічне звання — ознака визнання професійних заслуг працівника. Розглянемо вимоги до присвоєння педагогічних звань працівникам закладів дошкільної освіти та на яке підвищення посадового окладу мають право працівники після присвоєння їм того чи того педагогічного звання

Як оформити витяг з наказу про результати атестації педагогів

Які педагогічні звання присвоюють працівникам ЗДО

Кваліфікаційна категорія, педагогічне звання, що присвоюються за результатами атестації, визначаються відповідно до Переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників, затвердженого постановою КМУ від 23.12.2015 № 1109. Із цього Переліку працівникам закладів дошкільної освіти можуть бути присвоєні такі педагогічні звання:

  • вихователь-методист — вихователям, музичним керівникам, інструкторам з фізкультури;
  • старший вихователь — вихователям-методистам;
  • учитель-методист, старший учитель — учителям-дефектологам, учителям-логопедам;
  • практичний психолог — методист — практичним психологам;
  • керівник гуртка — методист — керівникам гуртків.

Яким вимогам має відповідати педагог ЗДО для присвоєння йому педагогічного звання

Педагогічні звання присвоюють працівникам закладів дошкільної освіти за їх відповідності вимогам до рівня професійної підготовки та кваліфікації, визначеним у пункті 10 розділу І Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі — Положення про атестацію).

Загальні вимоги до професійного рівня

За результатами атестації відповідно до рішення атестаційної комісії присвоюються педагогічні звання педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема:

  • упроваджують і поширюють методики компетентнісного навчання та нові освітні технології, надають професійну підтримку та допомогу педагогічним працівникам (здійснюють наставництво, супервізію);
  • беруть участь у процедурах і заходах, пов’язаних із забезпеченням якості освіти та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти;
  • були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо;
  • підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.

Такі вимоги визначено пунктом 10 розділу І Положення про атестацію. Як бачимо, вони стосуються професійних досягнень здебільшого педагогів закладів загальної середньої освіти. Утім перелік цих досягнень не є вичерпним, що підтверджується словами «зокрема» та «тощо». Атестаційна комісія може прийняти рішення про присвоєння педагогічного звання працівникові, який має інші професійні досягнення.

Вимоги до кваліфікації, освіти та стажу

Розглянемо, які вимоги до кваліфікаційної категорії, рівня освіти та стажу роботи визначено пунктом 10 розділу І Положення про атестацію. 

Методична робота педагогів: де мають виконувати та як оформити

Педагогічні звання «вихователь-методист» і «старший вихователь»

Педагогічне звання «старший вихователь» може присвоюватися вихователям-методистам закладів дошкільної освіти, яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) першу або вищу кваліфікаційну категорію.

Педагогічне звання «вихователь-методист» може присвоюватися вихователям, музичним керівникам та інструкторам з фізичної культури закладів дошкільної освіти, які мають стаж роботи понад 5 років та яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії».

Відповідно до Постанови КМУ «Деякі питання встановлення підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) та доплат за окремі види педагогічної діяльності у державних і комунальних закладах та установах освіти» від 28.12.2021 № 1391 (далі – Постанова № 1391) педагогічним працівникам, яким за результатами атестації присвоєні педагогічні звання, підвищують ставку заробітної плати:

  • за педагогічне звання «старший вихователь» — на 10%;
  • за педагогічне звання «вихователь-методист» — на 15%.

Педагогічні звання «керівник гуртка — методист» та «практичний психолог — методист»

Педагогічне звання «керівник гуртка — методист» може присвоюватися керівнику гуртка закладу дошкільної освіти, якому за результатами попередньої атестації встановлено найвищий тарифний розряд та який має стаж роботи понад 5 років.

Педагогічне звання «практичний психолог — методист» присвоюється педагогічним працівникам, які працюють на відповідній посаді та які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії», вищу освіту та стаж роботи понад 5 років.

Відповідно до Постанови № 1391 педагогічним працівникам, яким за результатами атестації присвоєно педагогічне звання «практичний психолог — методист», «керівник гуртка — методист», посадовий оклад підвищують на 10%.

Педагогічні звання вчителю-логопеду та вчителю-дефектологу дошкільного закладу

Учителям-логопедам та учителям-дефектологам закладів дошкільної освіти можуть присвоюватися педагогічні звання «старший учитель», «учитель-методист».

Педагогічне звання «старший учитель» присвоюються педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах та яким за результатами попередньої атестації присвоєно (підтверджено) кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» та стаж роботи понад 3 роки.

Педагогічне звання «учитель-методист» присвоюється педагогічним працівникам, які працюють на відповідних посадах та які за результатами попередньої атестації мають кваліфікаційну категорію не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії», вищу освіту та стаж роботи понад 5 років.

Педагогічним працівникам, яким за результатами атестації присвоєно педагогічне звання, також підвищують ставку заробітної плати:

  • за педагогічне звання «старший вчитель» — на 10%;
  • за педагогічне звання «вчитель-методист» — на 15%.

Це визначено Постановою № 1391.

Атестація вчителя-логопеда: чи можна присвоїти педзвання

Присвоєння педагогічних звань педагогам ЗДО: таблиця з вимогами до кваліфікації та стажу

 Узагальнимо в таблиці вимоги до кваліфікації, рівня освіти та стажу педагогічних працівників для присвоєння їм педагогічних звань.

Педагогічне звання

Результати попередньої атестації, освіта, професійний рівень працівника (працює на відповідній педагогічному званню посаді)

Стаж роботи

старший вихователь

перша або вища кваліфікаційна категорія

Положенням про атестацію не визначено

вихователь-методист

кваліфікаційна категорія не нижче ніж «спеціаліст другої категорії»

понад 5 років

керівник гуртка — методист

найвищий тарифний розряд

понад 5 років

старший учитель

кваліфікаційна категорія не нижче ніж «спеціаліст другої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії — найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд)

понад 3 роки

учитель-методист

практичний психолог — методист

кваліфікаційна категорія не нижче ніж «спеціаліст вищої категорії» (для працівників, педагогічні посади яких не передбачають присвоєння кваліфікаційної категорії — найвищий, встановлений відповідно до посади, тарифний розряд)

вища освіта

понад 5 років

Згідно з пунктом 11 Положення про атестацію педагогічні звання, як правило, присвоюють послідовно.

Зауважте!

Пунктом 17 розділу І Положення про атестацію заборонено створювати перешкоди для проходження педагогом атестації, необґрунтовано відмовляти у присвоєнні (підтвердженні) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді