Чи можна зменшувати години предметів інваріантної складової

2769
Автор
заступник директора департаменту — начальник управління роботи із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України

Запитання

Години на вивчення предметів інваріантної складової можна зменшувати не більше ніж удвічі. Про це йдеться у Типовій освітній програмі закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня. Чи є змога зменшувати кількість годин фізкультури у 5-х класах з 3-х до 2-х та 1,5?

Відповідь

Чи доплачувати за класне керівництво завучу, який має педнавантаження

Освітні програми, розроблені на основі типових освітніх програм, мають містити навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів типових навчальних планів відповідної Типової освітньої програми. Він може передбачати перерозподіл годин у визначеному типовим навчальним планом обсязі між обов’язковими навчальними предметами, крім державної мови, певної освітньої галузі. Ці предмети можуть вивчатися окремо та/або інтегровано з іншими навчальними предметами (ч. 3 с. 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX).

Кількість предметів, на вивчення яких зменшуватимуть години, визначає заклад загальної середньої освіти у межах академічної та організаційної автономії. Але навряд чи знайдеться керівник, який зменшить години на вивчення всіх навчальних предметів, які передбачені навчальним планом.

Так, дійсно, заклади загальної середньої освіти можуть зменшувати години для вивчення предметів не більше ніж удвічі у порівнянні з Типовою освітньою програмою. Але при цьому вилучати предмети інваріантної складової не можна (наказ МОН «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» від 20.04.2018 № 405, далі — Наказ № 405).

⇒⇒ Типові освітні програми для 3-4 класів

Щодо уроків фізичної культури, то зменшувати кількість годин на цей предмет можна з огляду на Наказ № 405. Але варто пам’ятати, що завдання цього предмета — підвищувати рівень рухової активності. У закладах загальної середньої, спеціалізованої, професійної (професійно-технічної) освіти уроки з фізичної культури є обов’язковими і проводяться не менше трьох разів на тиждень (Закон України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.1993 № 3808-XII).

На питання відповіла Олена Святенко, начальник відділу базової освіти управління роботи

із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту

Державної служби якості освіти України

спеціально для журналу Заступник директора школи

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

На жаль, у сучасній школі все частіше звучить слово «булінг». На це явище жаліються учні та батьки з боку вчителів, вчителі з боку батьків та школярів. Але нерідко явище цькування окремих працівників спостерігається і у самому педагогічному колективі – між колегами та з боку адміністрації. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті.
4930

Цифровізація української освіти: реалізація, проблеми і перспективи

Через необхідність дистанційного навчання актуальним і перспективним напрямом розвитку вітчизняної системи освіти стала її цифровізація. Що вона передбачає, з якими проблемами зіткнулись розробники Національної платформи цифрової освіти, що чекає педагогів і здобувачів освіти в перспективі – у нашій статті
10337