Чи можна зменшувати години предметів інваріантної складової

2382
Автор

СВЯТЕНКО Олена

заступник директора департаменту — начальник управління роботи із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України

Запитання

Години на вивчення предметів інваріантної складової можна зменшувати не більше ніж удвічі. Про це йдеться у Типовій освітній програмі закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня. Чи є змога зменшувати кількість годин фізкультури у 5-х класах з 3-х до 2-х та 1,5?

Відповідь

Чи доплачувати за класне керівництво завучу, який має педнавантаження

Освітні програми, розроблені на основі типових освітніх програм, мають містити навчальний план, що ґрунтується на одному з варіантів типових навчальних планів відповідної Типової освітньої програми. Він може передбачати перерозподіл годин у визначеному типовим навчальним планом обсязі між обов’язковими навчальними предметами, крім державної мови, певної освітньої галузі. Ці предмети можуть вивчатися окремо та/або інтегровано з іншими навчальними предметами (ч. 3 с. 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX).

Кількість предметів, на вивчення яких зменшуватимуть години, визначає заклад загальної середньої освіти у межах академічної та організаційної автономії. Але навряд чи знайдеться керівник, який зменшить години на вивчення всіх навчальних предметів, які передбачені навчальним планом.

Так, дійсно, заклади загальної середньої освіти можуть зменшувати години для вивчення предметів не більше ніж удвічі у порівнянні з Типовою освітньою програмою. Але при цьому вилучати предмети інваріантної складової не можна (наказ МОН «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» від 20.04.2018 № 405, далі — Наказ № 405).

⇒⇒ Типові освітні програми для 3-4 класів

Щодо уроків фізичної культури, то зменшувати кількість годин на цей предмет можна з огляду на Наказ № 405. Але варто пам’ятати, що завдання цього предмета — підвищувати рівень рухової активності. У закладах загальної середньої, спеціалізованої, професійної (професійно-технічної) освіти уроки з фізичної культури є обов’язковими і проводяться не менше трьох разів на тиждень (Закон України «Про фізичну культуру і спорт» від 24.12.1993 № 3808-XII).

На питання відповіла Олена Святенко, начальник відділу базової освіти управління роботи

із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту

Державної служби якості освіти України

спеціально для журналу Заступник директора школи

Центральна частина статичний блок 3

Статті за темою

Усі статті за темою

«Щедрик» — українське диво

«Щедрик» на кожне Різдво — традиційна мелодія у програмах теле- і радіоканалів. «Гімн дзвонів» — так у всьому світі називають найпопулярнішу щедрівку в обробці композитора Миколи Леонтовича. Тож важливо дітям розказати про нього детальніше
14327

Інклюзія в освітньому процесі як одна із форм соціалізації дитини з особливими освітніми потребами

Обов’язок освітян полягає у забезпеченні вихованцям рівного доступу до освіти. Допоможе вирішити цю проблему інклюзивне навчання, якому сьогодні в сучасній освіті приділяється так багато уваги. Що це таке, як його організувати, які ресурси використати – читайте у нашій статті.
24618

Харчування дітей у школі: як правильно організувати

У системі реформ української освіти, організації нової української школи, підхід до харчування дітей у закладах освіти теж потребує удосконалення. Як це зробити у відповідності до сучасних вимог, які ці вимоги – розбираємось далі.
456