Чи вплинуть простій та відпустка без збереження зарплати через карантин на страховий стаж для пенсії і лікарняних

8114

Запитання

Чи зарахують працівникам період відпусток без збереження зарплати за угодою сторін на час карантину до стажу для пенсії та оплати лікарняних? А період простою через карантин?

Відповідь

Оплата лікарняних: ВРАХУЙТЕ ОСОБЛИВОСТІ

Для відповіді спираймося на дві норми:

1. Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, та за який щомісяця роботодавець або особа сплачували страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105-XIV).

2. Мінімальний страховий внесок — сума коштів, що визначають розрахунково як добуток розміру мінімальної зарплати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ), встановлених законом, на місяць, за який нараховують зарплату/дохід (ч. 13 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV).

Отже, якщо працівник увесь місяць перебував у відпустці без збереження зарплати, цей період йому не зарахують до страхового стажу.

Працівнику, який увесь квітень і травень у 2020 році перебував у відпустці без збереження зарплати через карантин, не нарахували зарплату. Як наслідок: роботодавець не нараховував і не сплачував ЄСВ. Працівнику не зарахують до страхового стажу два місяці.

Натомість час простою не з вини працівника ввійде до страхового стажу для пенсії чи лікарняних, адже за час простою роботодавець сплачує ЄСВ щонайменше у розмірі мінімального страхового внеску.

Працівник увесь квітень 2020 року перебував у простої та отримав лише 2/3 окладу. Ця сума виявилася меншою за мінімальну зарплату, що становить 4723 грн у 2020 році. Роботодавець все одно сплатив за працівника ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску 1039,06 грн. Цей місяць зарахують працівнику до страхового стажу.

Нагадаємо, що за час простою господарської діяльності не з вини працівника, зокрема на період оголошення карантину, заробітну плату виплачують з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду/окладу (ст. 113 КЗпП зі змінами, внесеними Законом України від 30.03.2020 № 540-IX).

Відповідь підготувала Ірина Житкова, керівник групи експертів Експертус Кадри,

для журналу Практика управління закладом освіти

Телеграм Педрада запрошення

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Педагогічне навантаження та оплата праці вчителів: відповідаємо на запитання

Чи не найбільше запитань, які надходять до нашого видавництва, стосуються оплати праці педагогів та педагогічного навантаження. Розглянемо найпоширеніші. Відповіді — за матеріалами журналу "Практика управління закладом освіти"
1376

Страховий стаж і як він впливає на оплату лікарняного

Що таке страховий стаж і як він впливає на оплату лікарняного? Хто має право на стовідсоткове відшкодування лікарняного? Як нараховують страховий стаж? На ці та інші запитання про страховий стаж відповідаємо у статті
13672