Найпопулярніші питання вчителів про карантин

5374

Запитання

Які особливості роботи під час карантину та що врахувати вчителям?

Відповідь

Юлія Бровінська, лідерка проєкту Прошколу, директорка Фонду Максима Степанова

Карантин триває, а в учителів досі лишаються питання, як працювати. Проєкт Прошколу попросив юристів дати на них відповіді.

НІЯКИХ ПРИМУСОВИХ ВІДПУСТОК

Ніхто не має права відправити вас у примусову відпустку. Це незаконно. Оскільки відпустка — це ваше право, а не обов’язок. І ви можете ним скористатися, або ж ні. Якщо керівництво школи тисне на вас, то необхідно нагадати їм про свої права, або звертатися зі скаргою до омбудсмена чи відділу освіти.

Як організувати роботу працівників під час карантину

УСІ МАЮТЬ ОТРИМАТИ ЗАРПЛАТУ

Карантин не скасовує виплат. На захисті вчителів стоїть Трудовий кодекс та стаття 113. Навіть якщо під час карантину ви не можете виконувати свою роботу, наприклад, тому що директор заборонив ходити до школи, ви маєте отримувати 2/3 своєї ставки. І пам’ятайте, що МОН наголошує: школи під час карантину мають виплачувати вчителям платню не менше середньої зарплати.

Педагоги, які працюють за сумісництвом, теж отримують платню.

Якщо продовжують працювати та ведуть уроки дистанційно. Про це говорить Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.

ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА НЕ ЛИШЕ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ

Під час цього карантину МОН наказує керівника шкіл забезпечити гнучкий графік для всіх працівників, не лише педагогів. Тому абсолютно всі співробітники школи можуть вимагати дистанційного формату роботи, якщо від цього не залежить функціонування школи. Тобто, директор не має права відправляти у примусові відпустки бібліотекарів чи вихователів, мотивуючи це тим, що для них немає роботи зараз.

ВАЖЛИВО ВІДРІЗНЯТИ РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ТА ЗАКОН

Чому в деяких школах навчання повністю дистанційне, а в деяких учителів змушують ходити до школи? Зверніть увагу, що наказ МОН №406 від 16 березня говорить про гнучкий (дистанційний) режим роботи для всіх шкільних працівників. Але це аж ніяк не гарантує вам роботу вдома. Чому? Бо школи на практиці підпорядковуються місцевим органам управління. Тож доводиться чекати, доки ці органи видадуть відповідний Наказ.

Листи ж МОН мають виключно рекомендаційний характер, а отже не можуть змусити директорів відправити вчителів додому. Усе лишається на розсуд самих керівників школи (однак пам’ятаємо, що директор має діяти виключно в межах закону).

ЯК ПРАЦЮЮТЬ ВЧИТЕЛІ ВИРІШУЄ ДИРЕКТОР

Рішення про те, як працюють вчителів, приймає директор. Але за вже згаданим Наказом МОН він має перевести всіх працівників школи на дистанційну роботу. Для цього необхідно видати відповідний наказ. Пам’ятайте, що будь-які зміни в режимі роботи школи під час карантину мають супроводжуватися наказами.

ЯК ВЕСТИ ЖУРНАЛИ ТА ОЦІНЮВАТИ УЧНІВ

МОН рекомендує заповнити всі журнали після завершення карантину. Тобто зараз те, як ви оцінюєте учнів чи звітуєте, ви вирішуєте на рівні школи. Це питання має бути під контролем директора, адже саме він відповідає за весь навчальний процес. Тому варто домовитися та обрати зручну для всіх форму.

Питання щодо карантину та ситуацій у школах можна поставити на сторінці безкоштовної консультації вчителів Прошколу.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47212

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
112

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159395

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31535

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59537