Найпопулярніші питання вчителів про карантин
Запитання
Які особливості роботи під час карантину та що врахувати вчителям?
Відповідь
Юлія Бровінська, лідерка проєкту Прошколу, директорка Фонду Максима Степанова
Карантин триває, а в учителів досі лишаються питання, як працювати. Проєкт Прошколу попросив юристів дати на них відповіді.
НІЯКИХ ПРИМУСОВИХ ВІДПУСТОК
Ніхто не має права відправити вас у примусову відпустку. Це незаконно. Оскільки відпустка — це ваше право, а не обов’язок. І ви можете ним скористатися, або ж ні. Якщо керівництво школи тисне на вас, то необхідно нагадати їм про свої права, або звертатися зі скаргою до омбудсмена чи відділу освіти.
Як організувати роботу працівників під час карантину
УСІ МАЮТЬ ОТРИМАТИ ЗАРПЛАТУ
Карантин не скасовує виплат. На захисті вчителів стоїть Трудовий кодекс та стаття 113. Навіть якщо під час карантину ви не можете виконувати свою роботу, наприклад, тому що директор заборонив ходити до школи, ви маєте отримувати 2/3 своєї ставки. І пам’ятайте, що МОН наголошує: школи під час карантину мають виплачувати вчителям платню не менше середньої зарплати.
Педагоги, які працюють за сумісництвом, теж отримують платню.
Якщо продовжують працювати та ведуть уроки дистанційно. Про це говорить Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.
ДИСТАНЦІЙНА РОБОТА НЕ ЛИШЕ ДЛЯ ВЧИТЕЛІВ
Під час цього карантину МОН наказує керівника шкіл забезпечити гнучкий графік для всіх працівників, не лише педагогів. Тому абсолютно всі співробітники школи можуть вимагати дистанційного формату роботи, якщо від цього не залежить функціонування школи. Тобто, директор не має права відправляти у примусові відпустки бібліотекарів чи вихователів, мотивуючи це тим, що для них немає роботи зараз.
ВАЖЛИВО ВІДРІЗНЯТИ РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН ТА ЗАКОН
Чому в деяких школах навчання повністю дистанційне, а в деяких учителів змушують ходити до школи? Зверніть увагу, що наказ МОН №406 від 16 березня говорить про гнучкий (дистанційний) режим роботи для всіх шкільних працівників. Але це аж ніяк не гарантує вам роботу вдома. Чому? Бо школи на практиці підпорядковуються місцевим органам управління. Тож доводиться чекати, доки ці органи видадуть відповідний Наказ.
Листи ж МОН мають виключно рекомендаційний характер, а отже не можуть змусити директорів відправити вчителів додому. Усе лишається на розсуд самих керівників школи (однак пам’ятаємо, що директор має діяти виключно в межах закону).
ЯК ПРАЦЮЮТЬ ВЧИТЕЛІ ВИРІШУЄ ДИРЕКТОР
Рішення про те, як працюють вчителів, приймає директор. Але за вже згаданим Наказом МОН він має перевести всіх працівників школи на дистанційну роботу. Для цього необхідно видати відповідний наказ. Пам’ятайте, що будь-які зміни в режимі роботи школи під час карантину мають супроводжуватися наказами.
ЯК ВЕСТИ ЖУРНАЛИ ТА ОЦІНЮВАТИ УЧНІВ
МОН рекомендує заповнити всі журнали після завершення карантину. Тобто зараз те, як ви оцінюєте учнів чи звітуєте, ви вирішуєте на рівні школи. Це питання має бути під контролем директора, адже саме він відповідає за весь навчальний процес. Тому варто домовитися та обрати зручну для всіх форму.
Питання щодо карантину та ситуацій у школах можна поставити на сторінці безкоштовної консультації вчителів Прошколу.