Перевантаження заходами: освітній омбудсмен закликає зменшити навантаження на педагогів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Скільки заходів для учнів передбачено провести протягом 2025 року?

У період освітнього процесу педагоги продумують, організовують і беруть участь у багатьох активностях, як наприклад конкурси, свята, акції тощо. Часто це відбувається під примусом «згори», що додає ще більше фізичного та емоційного перенавантаження.

Саме тому в Офісі освітнього омбудсмена вирішили підрахувати орієнтовну кількість заходів у сфері загальної середньої освіти, які передбачено провести з учнями протягом 2025 року. 

Як зазначила освітній омбудсмен Надія Лещик, заходи для учнів проводяться протягом навчального року:

  • Пам’ятні дати та ювілеї, їх перелік визначено постановою ВРУ та в 2025 році заплановано 485 таких тематичних заходів. 
  • Всеукраїнські та міжнародні організаційно-масові заходи з дітьми та учнівською молоддю (за основними напрямами позашкільної освіти) затверджені наказом МОН і їх план налічує 274 заходи. Зокрема, цей план заходів орієнтований на позашкільні заклади освіти, проте до участі також долучають учнів ЗЗСО. 
  • Інші Міжнародні та Всеукраїнські конкурси для учнів, зокрема платні конкурси, положення яких затверджено державними органами. Підрахувати їх кількість складно. 
  • Фізкультурно-оздоровчі, спортивні заходи та спортивні змагання зазначені в Єдиному календарному плані фізкультурно-оздоровчих, спортивних заходів та спортивних змагань України, який затверджено МОН. У цьому плані міститься 518 заходів, частина з яких орієнтована на студентів, учнів і вчителів. 
  • Заходи, передбачені обласними програмами та планами на рівні області, району й громади. Знайти вичерпний перелік усіх таких заходів неможливо, відповідно й невідома їх загальна кількість.
  • Заходи, організовані інститутами громадянського суспільства (громадськими організаціями, благодійними фондами тощо), представниками бізнесу. Порахувати кількість цих заходів також неможливо.
  • Заходи, які організовуються і проводяться з ініціативи самого закладу освіти чи на виконання його локальних актів, наприклад, планів закладу.

Як уже зрозуміло, що кількість різноманітних заходів, до яких залучаються учні, дуже велика. Зокрема, вони всі розраховані переважно на навчальний рік, тривалість якого становить 170 днів.

Ще однією причиною, чому вчителі й учні беруть участь у цих заходах можуть бути вимоги щодо атестації педагогічних працівників. Так у Положенні про атестацію зазначено, що педагогічні звання присвоюються педагогічним працівникам із високим професійним рівнем, які зокрема: 

  • були визнані переможцями, лауреатами регіональних, всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів, змагань тощо; 
  • підготували переможців регіональних, всеукраїнських, міжнародних олімпіад, конкурсів, змагань тощо.

Окрім того, у МОН рекомендують всім учасникам освітнього процесу мінімізувати оприлюднення зйомок на територіях та в закладах освіти, зважаючи на безпекові виклики воєнного стану. 

Надія Лещик також акцентувала, що заходи, які організовуються поза навчальними заняттями, мають провадитися не під примусом наказів згори. А виховна робота — це не -енна кількість заходів. 

«Готую лист до органів влади щодо доцільності проведення такої кількості конкурсів та з проханням переглянути їх кількість, щоб зменшити навантаження на педагогів та заклади освіти», — повідомила освітній омбудсмен.

Джерело: Освітній омбудсмен

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
168970

Від А до Я: ваш повний гід по наказах з основної діяльності

Хочете бути впевненими у кожному своєму управлінському рішенні? Наша стаття розкриває ключові аспекти складання та оформлення наказів з основної діяльності. Дізнайтеся про нормативні вимоги, структуру та інші нюанси, щоб ваші накази завжди були чинними, а управління — бездоганним і відповідальним
71948

Цькування на роботі: чи можливо його зупинити?

Чи знаєте ви, що цькування в педагогічному колективі може походити не лише від учнів чи батьків, а й від колег та навіть адміністрації школи? Ця прихована війна руйнує атмосферу довіри та професійного зростання. Отож, чим відрізняється мобінг від булінгу, як запобігти і як захиститися від такого явища – розбираємося у статті
8144

Моніторинг якості освіти в школі: хто, як і навіщо контролює освітній процес

Бажаєте зануритися в систему контролю за освітнім процесом? Наша стаття розкриває, хто саме здійснює моніторинг якості освіти — від внутрішніх ініціатив закладу до зовнішніх державних структур. Дізнайтеся про різні види моніторингу — від локального до міжнародного — та зрозумійте, як його результати впливають на розвиток шкільної освіти
35128

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді