Кращі практики органів місцевого самоврядування у сфері освіти: досвід Арцизької громади

Чи може бути успішною робота керівника закладу, коли немає співпраці з громадськістю, батьками, органами місцевого самоврядування? Розповідає Людмила ГАЛУЩАК, директор Арцизького ліцею № 4 Арцизької міської ради Одеської області

Арцизька міська ради, відділ освіти, молоді та спорту, керівництво ліцею ефективно та комплексно вирішують фінансово-економічні питання закладу освіти із залученням учасників освітнього процесу та стейкхолдерів. 

Напрями діяльності:

  • створення в закладі освіти інноваційного простору, комфортного, емоційно привабливого та інтелектуально насиченого освітньо-інформаційного середовища,
  • розбудова індивідуального простору для особистого розвитку кожної дитини,
  • забезпечення індивідуальної освітньої траєкторії професійного розвитку. 

Керівництво  закладу тісно співпрацює із батьківським комітетом, Радою школи, спонсорами, підприємцями громади (І.А. Кедік, Г.І. Терзі, П.І. Бірбінюк., Н.В. Політова) щодо зміцнення навчально-матеріальної бази школи. Тож із 2019 року по теперішній час у закладі відбулися суттєві зміни. 

Що зроблено

  • Проведено ремонт фасаду корпусу початкової школи. До розробки проєкту на конкурсній основі були залучені також батьки та учні. Одеська обласна рада виділила на ремонт 3 млн. гривень (голова Одеської обласної ради Паращенко С.В.). Тепер споруда має вигляд сучасної зразкової школи.  
  • Укладено плиткою та оновлено відмостки шкільного подвір'я. Для цього залучено не тільки бюджетні кошти Арцизької районної ради (голова Арцизької районної адміністрації Парпуланський С.А.), а й спонсорські — загальною сумою 920 тис. гривень. Окрім того, за допомогою спонсора Станєва А.В. оновлено систему освітлення з урахуванням сучасних вимог (18 000 гривень). 

Зміни на шкільній території:

  • доглянуте, завжди чисте подвір'я;
  • зони відпочинку, ігровий та спортивний майданчики з поряд розташованими лавками;
  • нестандартні урни та клумби, що потопають у квітах,
  • квіткові арки, що зустрічають учнів молодшої школи,
  • доріжки, що з'єднують корпуси,
  • паркова зона, яка постійно оновлюється і доповнюється новими саджанцями;
  • дбайливо підстрижені газони.

Усе це вражає кожного, хто заходить на територію школи, та навіть за її межами. Це свідчить про те, що школа, громада й родина спільно прагнуть зробити заклад справжньою затишною домівкою для тих, хто в ньому навчається і працює. 

Територія закладу оточена парканом, на спорудження якого пішло 370 000 грн бюджетних коштів. «Родзинку» паркану — оригінальне фарбування — було реалізовано зусиллями всього шкільного колективу. 

Співпраця з органами громадського самоврядування

Під час капітального ремонту туалетної кімнати для хлопців у корпусі старшої школи враховано інтереси дітей з особливими освітніми потребами та фізичними вадами (витрачено 66 тис. гривень), а поряд зі сходами до корпусу молодшої школи встановлено пандус. 

Такий самовідданий підхід до справи свідчить про бажання навіть у важкий для нашої країни час не опускати руки, рухатися вперед та робити світ кращим. 

Участь у конкурсі

У 2021 році заклад взяв участь у Всеукраїнському громадському огляді-конкурсі стану умов та охорони праці в навчальних закладах Одеської області та посів серед інших закладів-учасників II місце. За грошову винагороду було осучаснено методичний кабінет. 

За цей період:

  • відремонтовано кімнати шкільного музею
  • проведено капітальний ремонт з подальшим обладнанням спортивної зали — виділено  2,5 млн. гривень
  • споруджено котельню з альтернативною формою опалення — залучено в тому числі і спонсорські кошти, загальна сума 600 тис. гривень
  • оформлено клас безпеки та ресурсну кімнату
  • оновлено кабінет психологічної підтримки. 

У 2023 році відремонтовано найпростіше укриття загальною площею 306,1 м2. Його обладнано всім необхідним для перебування дітей під час повітряної тривоги. Розмір матеріальних бюджетних витрат – 2 млн. грн на ремонтні роботи та створення психологічно комфортної обстановки.

У ліцеї триває капітальний ремонт харчоблоку. Його оновлюють у відповідності до сучасних стандартів безпеки (НАССР): замінюють застаріле обладнання, модернізують вентиляцію та електропостачання. 

На території закладу створено Алею Пам'яті загиблим випускникам та батькам учнів нашої школи. Проводимо роботу над створенням Книги Пам'яті. Наш ліцей веде активну волонтерську діяльність.  

Школа завжди повинна йти в ногу з часом, бути конкурентоспроможною, не зупинятися на досягнутому. А отже треба в майбутнє спрямувати свої цілі, працювати спільно, щоб допомогти дітям пізнати світ і людей. Наша мета – виховати таку людину, для якої найвище щастя і задоволення – створювати, заробляти, відкривати!

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

Учнівське самоврядування в закладі освіти

Формувати соціалізовану особистість з демократичними поглядами і вмінням працювати в команді – одна з важливих вимог сучасної освіти, яка найкраще реалізується через педагогіку партнерства, однією із форм якої є учнівське самоврядування.
15500

Щорічний звіт директора школи

Звітування можна провести в актовому залі, а можні і онлайн. Дізнайтеся, що врахувати для виступу онлайн, як його побудувати і що допоможе зробити його вдалим. Про що звітує директор і за якою структурою — у статті
47611

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді