Трудові відносини в умовах воєнного стану: ГОЛОВНЕ
МОН у листі від 22.06.2022 № 1/6887-22 надало рекомендації, як зберегти та розвинути мережу ЗДО (груп) і зберегти чисельність працівників у них.
Що рекомендує МОН
МОН пропонує:
- провести комплектацію ЗДО з урахуванням демографічної ситуації в регіоні, освітніх потреб та запитів населення (збереження кількості груп та штатних розписів);
- зберегти мережу спеціальних груп;
- сприяти розвитку мережі ЗДО приватної форми власності;
- розглянути питання щодо можливості відкриття ЗДО (груп) на базі закладів загальної середньої, вищої освіти тощо;
- відкривати групи з короткотривалим перебуванням дітей, групи «разом з мамами», групи вихідного дня та вечірні, зокрема і для дітей із числа внутрішньо переміщених осіб;
У місцевості, де немає приміщень закладів дошкільної освіти, МОН просить розглянути можливість організації соціально- педагогічного патронату.
- Щоб забезпечити безпечні умови всім учасників освітнього процесу МОН рекомендує:
- передбачити на одну групу дітей по два вихователі на кожну зміну та по два помічників вихователя на групу,
- зменшити кількість дітей у групах для дітей раннього віку — до 10; для дітей дошкільного віку — до 15,
- запровадити різний режим роботи ЗДО (від 2 до 12 годин);
- передбачити різні форми організації освітнього процесу: очна, змішана, дистанційна (педагогічна підтримка сімей), зокрема і для дітей, які з родинами тимчасово знаходяться поза межами нашої країни.
Скористайтеся шаблоном заяви для батьків, який розробили у вінницькому закладі дошкільної освіти.
Також МОН звертає увагу на необхідність зберегти усі посади та штатні одиниці, передбачені Типовими штатними нормативами дошкільних навчальних закладів, затвердженими наказом МОН від 04.11.2010 № 1055. Адже працівникам закладів освіти, зокрема тим, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, гарантується, зокрема, організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників; збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом.
Під час воєнного стану працівники можуть виконувати завдання у штатному режимі або за межами робочого приміщення, адміністративної будівлі (дистанційно). Законодавством визначено способи виконання завдань за межами робочого місця (адмінбудівлі), при цьому можна виконувати іншу роботу пов’язану з освітнім процесом.
У згаданих випадках оплата праці здійснюється в повному обсязі, а у разі відсутності організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, оголошується простій щодо окремих працівників або структурних підрозділів. При здійсненні освітнього процесу в ЗДО педагогам повинна виплачуватися заробітна плата за тарифікацією в повному обсязі.
МОН також просить зберегти посади, кількість штатних одиниць працівників та заробітну плату в ЗДО, зокрема в тих, які не функціонують у зв’язку з воєнними діями, які в окупації, а працівникам оголошено простій.
Джерело: журнал Практика управління дошкільним закладом