Порядок конкурсного відбору підручників: що нового

МОН розробило проєкт порядку конкурсу підручників, у якому немає науково-методичної та антидискримінаційної експертиз

Організація дистанційного навчання: як поліпшити

Міністерство освіти і науки опублікувало на офіційному сайті проєкт конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників.

У документі запропоновано, аби конкурс складався з двох частин, строки проведення яких збігаються:

  • дизайнерська експертиза підручників / посібників;
  • вибір підручників / посібників закладами освіти за їх електронними версіями та їх обговорення.

Таким чином, пропонується прибрати перший та другий етап конкурсу.

Готуємося вибирати підручник: електронний чи паперовий?

Для запропонованого процесу проведення конкурсу потрібно створити такі комісії: Комісія з прийому комплектів конкурсних матеріалів Конкурсу (Комісія ПККМ), Конкурсна, Дизайнерська, Апеляційна комісії. Та буде вилучено Комісію шифрування та дешифрування комплектів конкурсних матеріалів та Комісію з відбору експертів для здійснення експертизи електронних версій підручників.

Власна шкільна соцмережа, централізований освітній процес, архів документів, можливість моніторити якість освіти в закладі — усе це про освітню платформу НUMAN.

У проєкті порядку не згадано про науково-методичну й антидискримінаційну експертизи — натомість, є тільки дизайнерська, а також вибір підручників учителями. Саме дизайнерська комісія визначає доцільність видання підручника або посібника.

«Дизайнерска експертиза — це оцінювання дотримання учасниками Конкурсу санітарно-гігієнічних вимог до художнього оформлення та поліграфічного виготовлення підручника/посібника (формати, шрифти, гарнітура, кегль, накреслення), забезпечення єдиного стилю, оригінальності та сучасності ілюстративного матеріалу, створеного спеціально для конкретного видання, збалансованість кольорової гами, спрямованих на забезпечення зручності читання тексту з метою попередження негативного впливу процесу читання на здоров’я дитини», — зазначається у документі проєкту.

У відборі можуть конкурувати підручники, які вже отримали гриф. Отже, зміст підручників аналізуватимуть до конкурсу. Зараз наданням грифів навчальній літературі займаються предметні (галузеві комісії), організацією роботи яких займається Інститут модернізації змісту освіти.

До переліку підручників, які можуть друкувати держкоштом, пропонують включати підручники / посібники, щодо яких Дизайнерська комісія вирішила про доцільність видання та сумарний узагальнений результат вибору закладами освіти з однієї назви підручників / посібників яких:

  • менше 40 тис. — один підручник/посібник, за умови гарантійного листа від видавництва про фінансування різниці між запропонованою видавництвом вартістю підручника і середньою вартістю підручника;
  • від 40 до 100 тис. — не більше двох підручників / посібників, за умови отримання кожним підручником / посібником узагальненого результату не менше 20 тис.;
  • більше 100 тис. — усі підручники / посібники, які отримали узагальнений результат не менше 50 тис.

З кожної назви підручника / посібника до переліку можуть також включатися підручники / посібники, які:

  • отримали найвищий узагальнений результат вибору закладами освіти, в складі яких є класи (групи) з навчанням відповідними мовами національних меншин, та додатково видаватимуться у перекладі мовами національних меншин для закладів освіти, в складі яких є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин;
  • отримали найвищий узагальнений результат вибору закладами освіти та додатково адаптуватимуться та видаватимуться рельєфно-крапковим та збільшеним шрифтом для закладів освіти, в яких навчаються діти з порушеннями зору.

Окрім того, у проєкті зменшили строки деяких процесів на кшталт розгляду документів. А також є чітка заборона на рекламу підручників і посібників з боку органів державної влади та місцевого самоврядування після закінчення строку подання комплектів конкурсних матеріалів і до завершення конкурсу.

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 23 травня 2021 року на електронні адреси: [email protected] та [email protected] (Олена Хоменко, в. о. керівника експертної групи з питань шкільної освіти директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти).

Джерело: МОН

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді