Порядок конкурсного відбору підручників: що нового

Автор
головний редактор порталу «Педрада» Цифрового видавництва Експертус, кандидат педагогічних наук, Київ
Нова редакція Порядку конкурсного відбору підручників запрацює з 1 вересня 2025 року. Розповідаємо про ключові зміни та їхній вплив на роботу шкіл.

Порядок конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників затверджено наказом МОН від 21.09.2021  1001 (далі – Порядок № 1001). 01.09.2025 набере чинності наказ МОН від 06.02.2025 № 155, яким Порядок  1001 затверджено в новій редакції.

НАКАЗИ: кінець навчального року🖨

Хто проводить конкурс підручників

Порядок № 1001 визначає механізм проведення конкурсного відбору підручників (крім електронних) та посібників для здобувачів повної загальної середньої освіти та педпрацівників (далі — Конкурс) згідно з переліком підручників / посібників, у виданні яких за кошти держбюджету є потреба.

Дія Порядку № 1001 не поширюється на конкурсний відбір підручників/посібників для осіб з особливими освітніми потребами (окрім осіб з порушеннями зору) і педпрацівників, які працюють з такими особами.

Конкурс проводить установа, яка належить до сфери управління МОН і визначена відповідним наказом МОН (Конкурсна установа). Так, у 2025 році це була ДУ «Український інститут розвитку освіти».

Оголошення про Конкурс оприлюднюють на офіційному сайті МОН та / або на сайті конкурсної установи до 30 вересня.

У новій редакції Порядку № 1001 визначено, що для проведення конкурсу потрібно створити такі комісії:

  • Комісія з прийому комплектів конкурсних матеріалів Конкурсу (далі — Комісія ПККМ);
  • Конкурсна комісія підсумовує узагальнені результати вибору та надає пропозиції для формування переліку підручників / посібників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету; 
  • Апеляційна комісія розглядає апеляції учасників Конкурсу та інформує Конкурсну установу про свою позицію щодо обґрунтованості поданих апеляцій.

З переліку комісій у новій редакції Порядку № 1001 виключено Комісію з художньо-технічного редагування.

Вимоги до конкурсних підручників та посібників

Вимоги до оформлення конкурсних підручників та посібників викладено у розділі ІІІ Порядку № 1001.

У відборі можуть конкурувати підручники та посібники, які вже отримали гриф відповідно до Порядку здійснення експертизи, надання грифів навчальній літературі та навчальним програмам, затвердженого наказом МОН від 05.06.2023  675. Отже, зміст підручників аналізують до Конкурсу.

Порядок № 1001 доповнено вимогою до поданого на Конкурс підручника / посібника: він має містити систематизований виклад навчального матеріалу та завдання для досягнення певних результатів навчання відповідно до певної модельної навчальної програми, складовою якого є е-додаток. Вимоги до такого е-додатка затверджено наказом МОН від 19.04.2024  548.

Конкурс підручників: дії закладу освіти

З електронними версіями оригінал-макетів підручників / посібників у комплекті з проєктами обкладинок педагогічні працівники закладів освіти ознайомлюються та обговорюють їх у закладі освіти протягом не менше десяти робочих днів у строк, визначений наказом МОН.

Під час Конкурсу підручників / посібників для 10, 11 (12) класів вибір підручників / посібників проводять також заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які використовують в освітньому процесі підручники / посібники для ЗЗСО.

У Порядку № 1001 є чітка заборона на приховану рекламу підручників і посібників з боку органів державної влади та місцевого самоврядування після закінчення строку подання комплектів конкурсних матеріалів і до завершення Конкурсу.

Безпосередній вибір підручників роблять вчителі, які викладають навчальний предмет / інтегрований курс, з якого оголошено Конкурс. Підручники / посібники обирають протягом не менше п’яти робочих днів у строк, визначений наказом МОН про проведення Конкурсу. Результати вибору передають в електронній формі до органів управління освітою – структурних підрозділів з питань освіти районних, міських (районних у містах) державних (військових) адміністрацій чи органам управління у сфері освіти відповідних територіальних громад.

Вибір підручників: що потрібно знати вчителям

Далі кожен орган управління освітою узагальнює результати вибору підпорядкованими йому закладами освіти та передає узагальнені результати в електронній формі до відповідного департаменту облдержадміністрації. Робить це протягом двох робочих днів у строк, визначений наказом МОН про проведення Конкурсу. У попередній редакції Порядку № 1001 це потрібно було зробити впродовж не двох, а одного робочого дня.

Конкурс підручників: як підбивають підсумки

Узагальнені департаментами результати вибору Конкурсна комісія підсумовує протягом п’яти робочих днів після їх надходження.

Як формують перелік підручників для видання за кошти державного бюджету

Конкурсна комісія готує пропозиції щодо формування переліку підручників / посібників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету.

До переліку з кожної назви підручника / посібника, які можуть друкувати держкоштом, включають підручники / посібники, що отримали узагальнений результат вибору закладами освіти, який становить:

  • 40 тис. або більше;
  • від 10 до 40 тис. —  за умови подання гарантійного листа від видавництва про фінансування різниці між запропонованою видавництвом вартістю підручника / посібника і середньою вартістю підручника / посібника.

З кожної назви підручника / посібника до переліку можуть також включати підручники / посібники, які отримали найвищий узагальнений результат вибору закладами освіти:

  • у складі яких є класи (групи) з навчанням відповідними мовами національних меншин, та додатково видаватимуться у перекладі мовами національних меншин для закладів освіти, в складі яких є класи (групи) з навчанням мовами національних меншин;
  • які додатково адаптуватимуться і видаватимуться рельєфно-крапковим та збільшеним шрифтом для закладів освіти, в яких навчаються діти з порушеннями зору.

До переліку з кожної назви підручника профільного рівня для 10, 11 (12) класів включають підручники, які отримали узагальнений результат вибору понад 5 тис.

Якщо жоден із підручників / посібників у межах відповідної назви підручника / посібника не отримав узагальнений результат вибору, який дорівнює 40 тис. або більше (для назв підручників / посібників для профільного рівня для 10, 11 (12) класів — 5 тис.), до переліку включають один підручник із відповідної назви підручника, який отримав найвищий узагальнений результат вибору.

Як подають апеляції

Учасники Конкурсу – фізичні або юридичні особи, які володіють виключними майновими правами на використання твору, – мають право подати апеляції не пізніше трьох робочих днів із дня оголошення висновків Конкурсної комісії.

Раніше цей строк був більший – п’ять робочих днів.

Апеляційна комісія розглядає апеляції та інформує Конкурсну установу про свою позицію щодо обґрунтованості поданих апеляцій. Рішення Апеляційної комісії доводиться листами до відома учасників, які подавали апеляції, та подається до Конкурсної установи протягом двох робочих днів після завершення її роботи.

Які терміни доопрацювання підручників

Одночасно з проведенням вибору підручників / посібників проводиться їх обговорення. Результати обговорення Конкурсна установа передає учасникам конкурсу протягом двох робочих днів після його завершення.

Зазвичай рекомендації щодо подання зауважень та пропозицій для поліпшення змістового наповнення підручників МОН описує в інструктивно-методичних матеріалах для здійснення вибору підручників. Так, у 2025 році МОН пропонувало надавати пропозиції та зауваження на вебплатформі дистанційного навчання «Всеукраїнська школа онлайн», де розміщені електронні версії підручників. 

За наявності в результатах обговорення підручника / посібника у комплекті з проєктом обкладинки зауважень і пропозицій, що мають рекомендаційний характер щодо поліпшення його якості, учасник Конкурсу має доопрацювати його протягом десяти робочих днів із дня їх одержання та передати разом із відповіддю учасника на зауваження і пропозиції у паперовій формі до Конкурсної установи.

Які підручники друкують

Конкурсна установа разом з МОН готує наказ МОН про видання підручників / посібників за кошти державного бюджету. У наказі зазначають наклад, яким видається кожний підручник / посібник.

Якщо підручник не увійшов до переліку підручників, які можуть видаватися за кошти державного бюджету, то учасник Конкурсу може надрукувати і доставити його за власні обігові кошти. Про це рішення учасник конкурсу письмово повідомляє листом на адресу електронної пошти Конкурсної установи протягом трьох робочих днів з дня опублікування відповідного переліку.

Під час видання підручників / посібників за кошти державного бюджету видавництва, з якими укладено договори на їх видання, передають на безоплатній основі МОН та Конкурсній установі право на розміщення електронних версій підручників / посібників у форматі pdf та е-додатків до них на офіційному сайті МОН, сайті Конкурсної установи та / або вебплатформі дистанційного навчання «Всеукраїнська школа онлайн» для безплатного доступу користувачам інтернету строком на п’ять років.



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді