Поєднання онлайн і офлайн форм навчання

Автор
експерт з питань освіти, Київ
Розглянемо форми дистанційного навчання, вимоги до його організації, а також з’ясуємо, чим дистанційна форма здобуття освіти відрізняється від використання технологій дистанційного навчання
Освітня субвенція — 2025   Дистанційне навчання і технології дистанційного навчання: як застосовувати
       Скачати  

             

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ: ГОТУЄМОСЯ ДО ЗМІН

Дистанційна форма навчання

Дистанційне навчання — це організація освітнього процесу (за дистанційною формою здобуття освіти або шляхом використання технологій дистанційного навчання в різних формах здобуття освіти) в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх як правило опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій.

Суб’єктами дистанційного навчання є учні, педагоги, батьки або інші законні представники дитини, асистенти дітей.

Отже, є дистанційна форма здобуття освіти як окрема форма здобуття освіти і є організація освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання. Важливо їх розрізняти.

Дистанційна форма здобуття освіти (дистанційна форма навчання) — це індивідуалізований процес здобуття освіти, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників освітнього процесу у спеціалізованому середовищі, що функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.

Заклади загальної середньої освіти можуть створювати у своєму складі класи (групи) з дистанційною формою навчання.

Щоб організувати дистанційну форму як окрему форму здобуття освіти, батьки або законні представники дитини пишуть заяву. У заяві мають вказати, що дитині створили всі умови для такого навчання. Також підтверджують наявність умов для дистанційного навчання в синхронному та асинхронному режимах, зокрема доступу до інтернету, персонального комп’ютера. На підставі заяви батьків (законних представників) або повнолітніх здобувачів освіти видається наказ про дистанційну форму навчання.

Поєднання онлайн і офлайн форм навчанняЯкщо йдеться про організацію освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання, то заява батьків не потрібна.

Механізм забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти за дистанційною формою, а також використання технологій дистанційного навчання під час організації здобуття освіти за різними формами в закладах освіти, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, визначає Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти (наказ МОН від 08.09.2020 № 1115).

Структуру і тривалість навчального року, навчального тижня, навчального дня, занять, відпочинку між ними, форми організації освітнього процесу визначає педагогічна рада закладу освіти в межах часу, передбаченого освітньою програмою, відповідно до обсягу навчального навантаження, встановленого відповідним навчальним планом, та з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психічного та інтелектуального розвитку дітей, особливостей регіону тощо (ч. 4 ст. 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).

Технології дистанційного навчання

Режим проведення навчальних занять під час дистанційного навчання може бути асинхронним або/та синхронним.

Взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання

Асинхронний режим

Синхронний режим

учасники взаємодіють між собою із затримкою у часі, застосовуючи при цьому інтерактивні освітні платформи, електронну пошту, форуми, соціальні мережі тощо

учасники одночасно перебувають в електронному освітньому середовищі або спілкуються за допомогою засобів аудіо-, відеоконференції

Синхронне й асинхронне навчання📅

Технології дистанційного навчання — це...

Технології дистанційного навчання — це комплекс освітніх технологій (розвивального, проєктного, змішаного, диференційованого, програмованого, модульного навчання тощо), а також інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій, що дають змогу реалізувати процес дистанційного навчання в закладах освіти (абз. 11 п. 2 розд. І Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти).

Рішення про використання технологій дистанційного навчання в освітньому процесі ухвалює педагогічна рада закладу освіти до початку навчального року або упродовж навчального року, якщо виникли обставини, що потребують організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.

Технології дистанційного навчання можуть використовуватися закладами освіти під час організації здобуття освіти за різними формами: очною (денною, вечірньою), заочною, мережевою, екстернатною, сімейною (домашньою), педагогічним патронажем.

Перелік документів для організації різних форм здобуття освіти

Технології дистанційного навчання: коли використовувати

Технології дистанційного навчання можна використовувати, щоб забезпечити:

  • вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів) або окремих тем, впровадження профільного навчання;
  • проведення окремих навчальних занять і консультацій, оцінювання результатів навчання учнів;
  • проведення додаткових індивідуальних та/або групових консультацій та/або занять для учнів із навчальних предметів, з яких проводять ДПА на відповідному рівні повної загальної середньої освіти, та з яких рівень досягнутих результатів навчання нижчий за середній рівень результатів навчання учнів відповідного року навчання у відповідному закладі освіти;
  • реалізацію індивідуальної освітньої траєкторії учнів відповідно до їхніх здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей та досвіду;
  • проведення освітнього процесу під час надзвичайних ситуацій природного та техногенного походження, карантину (застосування протиепідемічних заходів), збройного конфлікту, введення воєнного стану, інших обставин, які об’єктивно унеможливлюють відвідування закладів освіти;
  • проведення (надання) додаткових психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових занять (послуг) для осіб з ООП під час надзвичайних обставин, а також у разі відсутності фахівців із проведення (надання) таких занять (послуг) із числа працівників закладу освіти і неможливості організувати проведення (надання) таких занять (послуг) залученими фахівцями в населеному пункті, де проживає учень.

Зокрема, під час надзвичайних обставин освітній процес у закладі освіти за рішенням педагогічної ради може організовуватися у спосіб, за якого окремі теми з навчального предмету (інтегрованого курсу) частина учнів класу вивчає очно, інша частина учнів класу — дистанційно (в асинхронному режимі, з можливістю надання учням підтримки шляхом проведення консультацій в синхронному режимі). При цьому для учнів визначають черговість очного та дистанційного навчання з метою забезпечення рівних умов для здобуття освіти.

Форми і методи дистанційного навчання

У розділі ІІІ Положення про дистанційну форму освіти визначено вимоги до організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання.

Під час надзвичайних обставин заклад освіти може організовувати освітній процес із використанням технологій дистанційного навчання за допомогою технічних засобів комунікації, доступних для учасників освітнього процесу.

Форми організації освітнього процесу можуть бути такі:

  • навчальні заняття, зокрема практичні, лабораторні;
  • корекційно-розвиткові заняття;
  • вебінари, онлайн-форуми та конференції;
  • самостійна робота;
  • дослідницька, пошукова, проєктна діяльність;
  • навчальні ігри, консультації:
  • інші, визначені освітньою програмою закладу освіти (навчальними програмами з окремих предметів чи інтегрованих курсів).

Тривалість навчальних занять визначена Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти і не має перевищувати:

  • 35 хвилин для 1 класу;
  • 40 хвилин для 2—4 класів;
  • 45 хвилин для 5—12 класів.

Обмеженню підлягає лише час безперервної роботи учнів з комп’ютером.

Наприклад, для учнів 5 класу час безперервної роботи з комп’ютером становить максимум 20 хвилин. Цей час вчитель може використовувати для синхронної взаємодії (онлайн) — для пояснення або загального огляду навчального матеріалу, практичного закріплення вивченого, застосування інтерактивних прийомів навчання, перевірки результатів навчання тощо. Решту часу навчального заняття — 25 хвилин — вчитель організовує роботу в асинхронному режимі, без комп’ютера. Учні роблять вправи у робочому зошиті, працюють з текстом і завданнями в підручнику, виконують творчі завдання тощо. Наприкінці заняття вчитель може повернутися до режиму відеоконференції.

Згідно з Санітарним регламентом обов’язковим є проведення вправ з рухової активності та гімнастики для очей під час роботи з технічними засобами навчання.

Відповідно до пункту 7 розділу І Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти отримання навчальних матеріалів, спілкування між суб’єктами дистанційного навчання забезпечується передачею відео-, аудіо-, графічної та текстової інформації в синхронному або асинхронному режимі. Педагогічні працівники самостійно визначають режим (синхронний або асинхронний) проведення окремих навчальних занять. При цьому не менше 30% навчального часу, передбаченого освітньою програмою закладу освіти, організовується в синхронному режимі. Решта навчального часу організовується в асинхронному режимі.

Під час надзвичайних обставин заклад освіти може організовувати освітній процес із використанням технологій дистанційного навчання за допомогою технічних засобів комунікації, доступних для учасників освітнього процесу. При цьому обсяг навчального часу, що забезпечується в синхронному режимі, може бути менше обсягу, зазначеного в пункті 7 розділу І Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти.

Онлайн і офлайн навчання у 2024/2025 н.р.

Заклади освіти організовують здобуття загальної середньої освіти в очній (денній) формі, зокрема із застосуванням змішаного навчання, та/або дистанційній формі, у тому числі створюючи дистанційні класи, за індивідуальною формою (екстернатною (екстернатом), сімейною (домашньою), педагогічним патронажем), очною (вечірньою), заочною, мережевою формами.

Серед пріоритетних напрямів діяльності МОН, органів місцевої влади — відновити доступ до очної освіти для якомога більшої кількості дітей там, де дає змога безпекова ситуація, а також підвищити ефективність дистанційного формату навчання.

У межах реалізації комплексної політики «Школа офлайн» МОН розробило Порядок та умови здобуття загальної середньої освіти в комунальних закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні (наказ МОН від 07.08.2024 № 1112, далі — Порядок та умови). На комунальні заклади спеціалізованої освіти та спеціальні заклади загальної середньої освіти дія цього документа не поширюється.

Пункт 3 Порядку та умов містить вимоги, за яких здобуття загальної середньої освіти може здійснюватися в очній (денній) формі, у тому числі із застосуванням змішаного навчання. У разі, якщо заклад освіти не відповідає цим вимогам щодо функціонування в очному форматі, він може організувати дистанційну форму навчання. При цьому має керуватися Положенням про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти.

Також Порядком та умовами передбачено можливості для задоволення індивідуальних освітніх потреб учнів із категорії внутрішньо переміщених осіб, тих, які перебувають за кордоном, та проживають на тимчасово окупованих територіях.

Положення, викладені в Порядку та умовах, слід реалізувати станом на дату початку 2025/2026 навчального року. У 2024/2025 навчальному році вони мають бути запроваджені в регіонах, де дозволяє безпекова ситуація, та закладах загальної середньої освіти, у яких створені безпечні умови для здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників.

Питання безпеки при визначенні формату проведення навчальних занять у закладі освіти у 2024/2025 навчальному році є ключовим у діяльності керівників усіх рівнів.

За матеріалами статей Олени СВЯТЕНКО, заступника директора департаменту — начальника управління роботи із закладами загальної середньої та дошкільної освіти департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України

Журнал Заступник директора школи  



зміст

Педрада. Телеграм. Новини

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді