День працівників освіти: що треба знати

Автор
головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук
День вчителя в Україні та світі: історія, цікаві факти та традиції святкування 🎈

Сім видів відпочинку, які потрібні педагогу

День вчителя — день працівників освіти

День працівника освіти традиційно називають днем вчителя. Проте це свято стосується не лише вчителів. Адже цього дня заведено вітати не тільки шкільних педагогів, а й тих, хто працює в дитячих садках, профтехучилищах, коледжах і закладах вищої освіти.

День працівника освіти — це більше, ніж просто формальне свято. Це день, коли кожен з нас може пригадати своїх наставників — тих, хто вплинув на наше життя, і подякувати їм за важливу та непросту працю. Це свято присвячене всім тим, хто щодня виховує нове покоління, готує його до життя і допомагає реалізовувати мрії.

Коли день вчителя в Україні

У нашій країні День вчителя вперше неофіційно відзначили ще 1965 року, а вже у 1980 році свято визнали офіційним. Після здобуття Україною незалежності в 1991 році День працівників освіти продовжили відзначати. Указом Президента України від 11 вересня 1994 року свято офіційно було затверджено на державному рівні. З того часу воно залишається важливою подією, під час якої суспільство вшановує усіх працівників освітньої сфери: вихователів, вчителів, викладачів, науковців, методистів.

Щороку в першу неділю жовтня в Україні проводять урочистості, нагороджують найкращих педагогів, висловлюють вдячність за їхній внесок у розвиток освіти і виховання дітей та молоді. У 2024 році День працівників освіти випадає на неділю, 6 жовтня. Це гарна нагода ще раз нагадати про важливість освіти та ролі педагогів у суспільстві загалом та житті кожного з нас зокрема. 

Всесвітній день вчителя

5 жовтня відзначається Всесвітній день учителів — саме в цей день в 1966 році пройшла конференція, скликана ЮНЕСКО та Міжнародною організацією праці, яка прийняла рекомендацію  «Про становище вчителів» – перший документ, який визначав умови праці вчителів. Це свято входить до списку ООН, його відзначають більш ніж у 100 країнах світу. Часто це свято називають Міжнародним днем вчителя.

Сьогодні Всесвітній день вчителя є приводом для того, щоб привернути увагу до питань професійного розвитку педагогів, їхніх соціальних гарантій та необхідності реформ у сфері освіти. У багатьох країнах цього дня проводять заходи, що підвищують обізнаність суспільства щодо ролі вчителів у формуванні майбутнього покоління. Також традиційно висувають ініціативи, що покликані сприяти покращенню умов праці та освіти загалом.

День вчителя: цікаві факти

Професія вчителя вважається однією з найстаріших. Перші навчальні заклади виникли в стародавніх цивілізаціях приблизно в IV – V тисячоліттях до нашої ери.

«Учитель року» — особлива номінація

У багатьох країнах під час святкування Дня вчителя оголошують переможців конкурсів на кшталт «Учитель року». В Україні цей конкурс офіційно проводиться з 1995 року, і переможці отримують державні нагороди та визнання на національному рівні.

Одного разу в Нью-Йорку

Наприклад, у школі, куди прийшла вчителька музики з Нью-Йорка Меліса Сальгеро, її предмет не викладався понад 30 років. Ба більше, там навіть не було музичних інструментів та коштів на їхнє придбання. До того ж сама школа знаходилася в кримінальному районі — Бронксі — у якому 60% дітей живуть за межею бідності.

Меліса не здалася, а почала долати проблеми. Після великої кількості запитів на гранти їй вдалося здобути для школи необхідні інструменти. Її музична програма мала великий успіх – діти, що займалися у Меліси, не лише навчилися музики, а й покращили поведінку й навчання. За результатами роботи Меліса отримала премію кращого музичного вчителя Америки.

Український педагог-експериментатор

Видатні приклади серед педагогів є і в Україні. Наприклад, Сергій Петрович — учитель технологій та інформатики у Вінницькій школі № 16 та Вінницькому коледжі НУХТ.

Пан Сергій мав серйозні проблеми зі слухом впродовж 10 років, але не припиняв роботу вчителем. Водночас він захистив дисертацію та вигравав гранти для коледжу. Серед його головних розробок — ідея «СМАРТ-кабінету фізики». Разом із колегою він вмонтував різні датчики в стіни кабінету, які учні використовують для навчання та написання робіт. Має професійну мрію — створити інклюзивне середовище для вчителів із інвалідністю. Пан Сергій руйнує суспільні стереотипи власним прикладом педагогічного успіху.

Тож важливо не формальне святкування Дня Вчителя, а увага і повага до вчителів.

Як звертаються до вчителів

Звертання до вчителів у різних країнах має свої особливості. Зокрема:

  • Італія. Вчителів називають «маестро».
  • Японія. Використовують термін «сенсей», що також застосовується до лікарів і старших за віком або статусом.
  • Китай. Звертаються до вчителя як «лаоши».
  • Туреччина. Учні зазвичай говорять «моя вчителько» або «мій вчителю», не вживаючи імен.
  • Німеччина. Формальне звертання — на «ви».
  • Ізраїль. Учень може не знати імені вчителя, але допустимо звертатися, наприклад, «вчителька математики».
  • Нідерланди. Тут вчителів часто називають на «ти», як друзів.
  • США. Правила варіюються в залежності від штату. Наприклад, у Сан-Франциско учні можуть використовувати ім'я, а в Нью-Йорку — лише «містер» або «міс» із прізвищем. До висококваліфікованих викладачів звертаються «професор» або «професорка».
  • В англійській традиції жіноче звертання обмежене до «місіс», через давні стереотипи.
  • Франція. Учні можуть звертатися на «ти», але частіше використовують «ви», а також «мадам» та «месьє».
  • Україна. Зазвичай звертаються, використовуючи ім'я та по-батькові, або формально — «пані» та «пане».

Символи свята та подарунки

У багатьох країнах квіти є традиційним подарунком для вчителів, що символізує повагу та вдячність за їхню працю. В Україні найпоширеніші подарунки – осінні квіти, листівки, солодощі та символічні сувеніри. Натомість, наприклад, у Японії на День вчителя дарують не квіти чи цукерки, а кумедні листівки та талісмани, які приносять удачу. Це робиться з вірою в те, що такий подарунок допоможе вчителю вирішувати життєві проблеми й принесе добробут.

Цифрові технології в роботі педагога: підвищення кваліфікації

День працівників освіти: що треба знати

СКАЧАТИ ЛИСТІВКУ

День вчителя в Україні: святкування

Свято зазвичай асоціюється з подарунками та квітами. Однак семантика цього свята, його значення – не про дарунки, а про глибоку подяку та пошану. Адже варто дякувати педагогам не лише за їх роботу, а й за вплив, значення та видатні вчинки. Історія знає чимало прикладів, коли простий учитель змінював життя дитини, класу та цілого міста.

Святкування Дня вчителя в Україні має свої особливості та традиції. У школах та інших закладах освіти організовують концерти, вистави, тематичні уроки та зустрічі. Учні готують сюрпризи для своїх педагогів — від створення власних малюнків та листівок до участі в творчих заходах, присвячених вшануванню вчителів. У багатьох школах старшокласники беруть на себе роль учителів на один день і проводять уроки для молодших класів.

Особливою частиною святкування є вшанування вчителів із багаторічним стажем, які здобули визнання своєю працею та вкладом у розвиток освіти та виховання поколінь. Також на державному рівні нагороджують найкращих педагогів почесними грамотами та відзнаками, відзначають новаторські підходи у навчанні та вихованні учнів.

Традиції святкування Дня працівників освіти

  1. Традиційний спосіб святкування Дня працівників освіти — святковий концерт. Окрім того, це завжди п’ятниця, а отже — скорочений день. Ідеальний варіант, щоб учні могли розкрити свої таланти, зайвий раз вигадати креативні номери та підготувати виступи.
  2. Не менш цікавий спосіб святкування Дня працівників освіти — День самоврядування. Що це? Зміна правил, коли вчителі перекладають свої обов’язки на старшокласників. Вони можуть проводити уроки в молодших класах, виконувати обов’язки директора школи та його заступників. 
  3. Під час повномасштабної війни багато вчителів закликають учнів не дарувати їм квіти чи подарунки, а спрямувати кошти на ЗСУ. Також багато закладів освіти змушені обмежитися онлайн-зустрічами. 

Фільми про вчителів

Цей день — нагода згадати вчителів, яких ми пам'ятаємо. І подякувати їм. Шануймося!

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді