День працівників освіти: що треба знати

Автор
головний редактор порталу «Педрада», канд. пед. наук
Напередодні Дня працівників освіти розповідаємо про його історію та традиції святкування в Україні

Сім видів відпочинку, які потрібні педагогу

Історія свята Дня працівників освіти

У нашій країні День вчителя вперше неофіційно відзначили ще 1965 року, а вже у 1980 році свято визнали офіційним. Цього дня заведено вітати не тільки шкільних педагогів, а й тих, хто працює в дитячих садках, профтехучилищах, коледжах і закладах вищої освіти.

5 жовтня відзначається Всесвітній день учителів – саме в цей день в 1966 році пройшла конференція, скликана ЮНЕСКО та Міжнародною організацією праці, яка прийняла рекомендацію  «Про становище вчителів» – перший документ, який визначав умови праці вчителів. Це свято входить до списку ООН, його відзначають більш ніж у 100 країнах світу.

Свято зазвичай асоціюється з подарунками та квітами. Однак семантика цього свята, його значення – не про дарунки, а про глибоку подяку та пошану. Адже варто дякувати педагогам не лише за їх роботу, а й за вплив, значення та видатні вчинки. Історія знає чимало прикладів, коли простий учитель змінював життя дитини, класу та цілого міста.

Цифрові технології в роботі педагога: підвищення кваліфікації

День працівників освіти: що треба знати

СКАЧАТИ ЛИСТІВКУ

Одного разу в Нью-Йорку

Наприклад, у школі, куди прийшла вчителька музики з Нью-Йорка Меліса Сальгеро, її предмет не викладався понад 30 років. Ба більше, там навіть не було музичних інструментів та коштів на їхнє придбання. До того ж сама школа знаходилася в кримінальному районі — Бронксі — у якому 60% дітей живуть за межею бідності.

Меліса не здалася, а почала долати проблеми. Після великої кількості запитів на гранти їй вдалося здобути для школи необхідні інструменти. Її музична програма мала великий успіх – діти, що займалися у Меліси, не лише навчилися музики, а й покращили поведінку й навчання. За результатами роботи Меліса отримала премію кращого музичного вчителя Америки.

Український педагог-експериментатор

Видатні приклади серед педагогів є і в Україні. Наприклад, Сергій Петрович — учитель технологій та інформатики у Вінницькій школі № 16 та Вінницькому коледжі НУХТ.

Пан Сергій мав серйозні проблеми зі слухом впродовж 10 років, але не припиняв роботу вчителем. Водночас він захистив дисертацію та вигравав гранти для коледжу. Серед його головних розробок — ідея «СМАРТ-кабінету фізики». Разом із колегою він вмонтував різні датчики в стіни кабінету, які учні використовують для навчання та написання робіт. Має професійну мрію — створити інклюзивне середовище для вчителів із інвалідністю. Пан Сергій руйнує суспільні стереотипи власним прикладом педагогічного успіху.

Тож важливо не формальне святкування Дня Вчителя, а увага і повага до вчителів.

Коли святкують День вчителя у 2024 році

В Україні День вчителя відзначають у першу неділю жовтня. У 2024 році освітяни відзначатимуть професійне свято у неділю 6 жовтня. Зазвичай учні вітають вчителів напередодні – цьогоріч у п'ятницю 4 жовтня.

Традиції святкування Дня працівників освіти

  1. Традиційний спосіб святкування Дня працівників освіти — святковий концерт. Окрім того, це завжди п’ятниця, а отже — скорочений день. Ідеальний варіант, щоб учні могли розкрити свої таланти, зайвий раз вигадати креативні номери та підготувати виступи.
  2. Не менш цікавий спосіб святкування Дня працівників освіти — День самоврядування. Що це? Зміна правил, коли вчителі перекладають свої обов’язки на старшокласників. Вони можуть проводити уроки в молодших класах, виконувати обов’язки директора школи та його заступників. 
  3. Під час повномасштабної війни багато вчителів закликають учнів не дарувати їм квіти чи подарунки, а спрямувати кошти на ЗСУ. Також багато закладів освіти змушені обмежитися онлайн-зустрічами. 

Фільми про вчителів

Цей день — нагода згадати вчителів, яких ми пам'ятаємо. І подякувати їм. Шануймося!



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді