Мотиваційний лист для вступу: як написати

Автор
провідний редактор Експертус Освіта
Роль мотиваційного листа не варто применшувати. Якщо кілька абітурієнтів матимуть однакові бали, то приймальна комісія віддасть перевагу тому з них, хто більше мотивований. А такий висновок члени комісії зроблять на основі мотиваційного листа.

Що таке мотиваційний лист

Мотиваційний лист — це складова частина заяви на вступ до університету і на бюджет, і на контракт. Вступник у мотиваційному листі показує свої комунікативні навички, вміння презентувати себе, цілеспрямованість, готовність вчитися, а також внесок, який може зробити в обраний університет.

Роль мотиваційного листа не варто применшувати. Якщо кілька абітурієнтів матимуть однакові бали, то приймальна комісія віддасть перевагу тому з них, хто більше мотивований. А такий висновок члени комісії зроблять на основі мотиваційного листа. 

Мотиваційний лист для вступу має бути оригінальним — і це можуть перевірити у приймальній комісії. Списати в товариша чи скопіювати текст з якогось сайту — не варіант, тож  доведеться попрацювати, щоб підвищити шанси потрапити в омріяний університет. Але хай це не лякає, бо написання мотиваційного листа насправді захопливе заняття. Це чудова нагода провести інтерв’ю із собою і зрозуміти свої цілі. Скористайтеся цими порадами під час підготовки мотиваційного листа.

Як писати мотиваційний лист

Ознайомтеся з вимогами університету

Щоб знати, як писати мотиваційний лист, потрібно знати вимоги університету до нього. Кожен університет затверджує власні вимоги до мотиваційних листів вступників. Перевірте, які побажання до структури, обсягу, змісту та оформлення мотиваційного листа виставив заклад освіти, що вас цікавить. Дотримуйся їх, коли писатимете лист.

Вимоги всіх університетів знайдете на сайті Інформаційної системи Вступ.ОСВІТА.UA. Потрібно обрати регіон, потім університет і натиснути «дивитись вимоги» напроти пункту «Мотиваціний лист».

Для кожного університету пишіть окремий мотиваційний лист.

Запишіть ідеї в чернетку

Написати хороший мотиваційний лист з першого разу — справа нелегка, та й непотрібна. Усі письменники багато разів переписують свої тексти, щоб отримати той результат, який їх задовольнить. Призначення чернеток — допомогти пригадати все те, що робить вас найкращим кандидатом на вступ.

Запишіть основні ідеї. Ваша розповідь має продемонтрувати бажання навчатися саме цієї професії і саме в цьому закладі.

Якщо шукали в інтернеті приклади і зразки мотиваційних листів, то постарайтеся абстрагуватися від прочитаного, щоб не копіювати. Зосередьтеся на собі. Що ви хочете, щоб про вас дізналися? Чим пишаєтеся?

Структуруйте розповідь про себе

Обсяг мотиваційного листа 1—2 сторінки. Він має бути логічно побудованим — мати вступ, основну частину та висновок. Продумайте, що запишете в кожному із цих розділів.

Під час написання листа маєте керуватися вимогами того університету, у який подаєте заяву на вступ. Ось кілька загальних рекомендацій.

У вступі: коротко представте себе, вкажіть спеціальність, на яку бажаєте вступити.

В основній частині: розкажіть про свій досвід і досягнення в навчанні, а також здобутки, які мають значення для обраної спеціальності. Опишіть свої сильні сторони, якості та навички, що відповідають вимогам спеціальності. Поясніть, чому обрали саме цей університет і цю спеціальність та як ваші цілі пов’язані з обраною спеціальністю.

У висновку: напишіть сильне речення, що запам’ятовується і підкреслює вашу готовність до навчання й розвитку у вибраній галузі.

Пишіть відверто, але професійно. Бажаєте покреативити — проявіть свою творчість.

Поширені в мовленні помилки: перевірте себе

Додайте в текст унікальності, конкретики, зацікавленості

У мотиваційному листі акцентуйте на своїй унікальності — розкажіть, що вирізняє вас серед інших вступників. Використовуйте приклади з реального життя: наприклад, участь у волонтерських проєктах, конкурсах, гуртках, стажування тощо.

Демонструйте зацікавленість — покажіть, що ви справді цікавитеся обраною професією, прагнете дізнатися про неї більше. Якщо вкажете, яку спеціалізовану літературу прочитали чи які онлайн-навчання пройшли, то це свідчитиме про щире зацікавлення майбутньою професією, а отже, і про вмотивованість до навчання. Поясніть, як навчання в цьому університеті допоможе досягти ваших кар’єрних цілей.

Відредагуйте лист

Будьте лаконічними: залиште лише важливі факти, цифри.

Перевірте текст на орфографічні, граматичні та стилістичні помилки. Видаліть повтори, зайві однорідні члени речення.

Уникайте:

  • надмірних емоцій або перебільшень;
  • перерахування всіх своїх досягнень без логічного зв’язку з темою;
  • неузгодженостей.

Перечитайте лист кілька разів або попросіть когось це зробити. Погляд з боку зайвим не буде.

Мотиваційний лист: де взяти зразок або приклад

Зразка мотиваційного листа немає. Ми вже з’ясували, що кожен заклад фахової передвищої чи вищої освіти має свої вимоги до вступників. Отже, ви маєте оцінити насамперед, чи відповідаєте очікуванням ЗВО, та використати поради цієї статті. Ваш мотиваційний лист буде унікальним та оригінальним.

Успішний мотиваційний лист — це завжди особиста історія, що розповідає саме про вас і відображає вашу зацікавленість у вступі на певну спеціальність. Не старайтеся написати  ідеальний мотиваційний лист, а пишіть щиро свою історію — її помітять. Вимоги до оформлення листа, його обсягу, структури, інформації, яку він повинен містити, перевіряйте на сайті університету чи Інформаційної системи Вступ.ОСВІТА.UA.



зміст

Рекомендації МОН щодо атестації

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді