Інституційні аудити: чи будуть у 2024/2025 н. р.
Перевірки та інституційний аудит: яка різниця
З упровадженням воєнного стану КМУ припинив заходи державного нагляду (контролю). У 2023 році та на початку 2024-го діяв мораторій: не проводили ні інституційних аудитів, ні планових перевірок закладів освіти. Тим часом від громадян і колективів закладів освіти накопичувалися звернення та скарги, на які реагувати практично не було повноважень.
У лютому 2024 року МОН дало старт позаплановим інституційним аудитам і перевіркам закладів освіти.
Уточнимо інформацію щодо інституційних аудитів.
Інституційний аудит 2024
Мета проведення інституційного аудиту: надати закладу освіти та його засновнику рекомендації щодо поліпшення освітніх й управлінських процесів. У цій процедурі є частина заходів державного нагляду (контролю), бо ж експертна група вивчає діяльність і внутрішні документи закладу освіти на їх відповідність законодавству. Та це очевидна необхідність як складник вивчення рівня організації управлінського процесу.
Основна ж частина процедур інституційного аудиту присвячена вивченню діяльності закладу загальної середньої освіти за чотирма напрямами:
- освітнє середовище;
- педагогічна діяльність;
- система оцінювання учнів;
- управлінська діяльність.
За кожним напрямом визначено чіткі вимоги, критерії та індикатори, за якими експерти оцінюють діяльність закладу. За результатами інституційного аудиту школа отримує висновок про якість освітньої діяльності та управлінських процесів і рекомендації щодо вдосконалення внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
Інституційний аудит під час воєнного стану
Уже пів року Служба проводить позапланові інституційні аудити та перевірки закладів освіти. Які типові явища в закладах освіти в умовах воєнного стану виявили?
За результатами інституційних аудитів, які провели в березні-травні цього року, зробили висновки, які можна подивитися у Додатку:
Інституційний аудит 2024: список шкіл
На початок 2024/2025 навчального року вже погоджено проведення інституційних аудитів у понад 50 закладах загальної середньої освіти. Якщо й надалі ініціатива від керівників закладів освіти та від засновників триматиметься з такою динамікою, то в підсумку очікуємо на понад 80 інституційних аудитів цьогоріч. Тобто з урахуванням аудитів, проведених у першому півріччі, їх буде понад 120.
Якщо керівник закладу освіти чи його засновник хочуть ініціювати інституційний аудит, то слід подати заяву до територіального органу Служби. Але потрібно обов’язково обґрунтувати причину, навіщо проводити таке зовнішнє оцінювання освітнього та управлінського процесів у закладі освіти.
Тож укладеного списку шкіл на інституційний аудит 2024 року немає. Оскільки на час воєнного стану Служба має повноваження проводити лише позапланові інституційні аудити, то все залежить від волі педагогічних колективів і громад.