Чи варто дошкільникам переглядати повнометражні стрічки

1238

Запитання

Чи можна дітям дошкільного віку переглядати повнометражні дитячі стрічки?

Відповідь

Справи керівника у жовтні: що проконтролювати

Ситуація

Шестирічна Оленка впродовж кількох тижнів чекала на прем’єру нового мультика та походу до кінотеатру з батьками. Однак уже за півгодини після початку сеансу почала нудитися, соватися в кріслі та розглядати все довкола. У результаті з кінозалу дівчинка вийшла не захоплена, як очікували мама з татом, а навпаки, змучена. Тож у батьків виникло запитання: «Чи варто наступного разу вести доньку до кінотеатру або дозволяти їй переглядати повнометражний мультфільм чи кінофільм вдома? У якому віці вона буде до цього готова?»

Варіант розв’язання

Будь-який мультфільм або кінофільм тривалістю півтори-дві години є надто обтяжливим для нервової системи дітей дошкільного віку. Психіка дітей до семи років не здатна якісно сприймати інформацію, яка надходить понад 25-30 хвилин. Не важливо, де відбувається перегляд: у кінотеатрі чи вдома перед телевізором. У будь-якому разі інформація не обробляється в мозку, не має пізнавального ефекту, а отже, не становить цінності для розвитку дітей.

Перегляд повнометражних фільмів не є корисним для дошкільників з кількох причин:

  • перегляд фільму від початку до кінця виснажує дітей. Це зумовлює зниження їхньої витривалості під час ігор, спортивних вправ, виконання інтелектуальних завдань тощо. Перевтома часто призводить до капризування, апатії, а інколи й агресії з боку дошкільників
  • під час перегляду фільму зорове сприймання в дітей є значно активнішим за осмислене. Тому дошкільники часто вихоплюють зі стрічки окремі образи, фрази, моделі поведінки. При цьому тлумачать їх здебільшого неправильно або однобоко й відтак застосовують у невідповідних життєвих ситуаціях.

Телевізори та різні девайси впливають на розвиток дитини, її рухову, пізнавальну, особистісну і соціальну сфери. Дізнайтеся, що варто знати дорослим про небезпеки сенсорного перевантаження дитини, аби час перед екраном не став часом, вилученим із життя дитини.

Дітям дошкільного віку можна переглядати лише ті мультфільми та кінофільми, які за змістом та тривалістю відповідають їхній віковій категорії. Перегляд фільмів тривалістю понад 30 хвилин відкладіть до більш старшого віку або ж переглядайте їх частинами. Найвідповіднішими телепрограмами для дітей дошкільного віку є дитячі короткосерійні (15-20 хв) пізнавальні передачі або мультсеріали.

Якщо до змісту фільму, тривалість якого перевищує визначену норму, немає жодних зауважень, його можна переглядати частинами, як міні-серіал. Для цього батькам слід попередньо подивитися фільм та «поділити» його на змістовно цілісні блоки по 25-30 хвилин.

Загальна кількість часу, проведеного перед телевізором протягом дня, для дітей дошкільного віку не має перевищувати 30-35 хв.

Дітям до двох років узагалі не слід дивитися телевізор.

Телепередачі, фільми, мультфільми, які транслюють на телебаченні, у жодному разі не повинні бути фоном для основного виду діяльності у кожний конкретний момент.

Скачайте рекомендації для батьків:

Марина Романюк, практичний психолог, Київ

Вебінар ВМДЗ

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості дитини старшого дошкільного віку: консультація для батьків

Батьки старших дошкільників скаржаться, що не можуть порозумітися зі своїми дітьми. Іноді проблеми в спілкуванні виникають через брак знань. Розкажіть татам і мамам ваших вихованців про розвиток та потреби дитини в цей період
18889

Прийоми першої психологічної допомоги в кризовій ситуації

Під час воєнних дій психіка людини перебуває в постійному напруженні та стресі. Вони можуть спричинити різні реакції та мати індивідуальні фізичні прояви. І якщо людину, яка знаходиться поряд з вами, помітно «накрило» емоціями, буде корисним знати мінімальний набір прийомів першої психологічної допомоги.
11753

Як говорити про війну з дітьми дошкільного віку

Проаналізуємо, як розмовляти про війну та смерть з дітьми дошкільного віку. Також розглянемо, як війна впливає на психоемоційний стан дітей. Скористаєтеся матеріалами для розмов із дітьми та батьками
624