МОН пропонує школярам самим обирати предмети та профілі навчання: обговорення Типової освітньої програми для старших класів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
МОН винесло на громадське обговорення проєкт нової освітньої програми для 10–12 класів

Навчальний процес для 10-12 класів

Міністерство освіти і науки України запропонувало до громадського обговорення проєкт Типової освітньої програми (ТОП) для 10–12 класів академічного спрямування. Документ розроблено в межах реалізації реформи «Нова українська школа» та відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Про Держстандарт профільної середньої освіти

ТОП — це ключовий інструмент для впровадження профільної середньої освіти, яка орієнтована на інтереси й майбутнє учнівства. Вона передбачає нову модель організації навчального процесу, де в центрі — можливість вибору: профілю, предметів та інтегрованих курсів як у межах обраного напряму, так і поза ним.

🔹 Що змінюється для учнів:

  • Освітній шлях на вибір: учні зможуть обрати профіль навчання (наприклад, математичний або гуманітарний) і самостійно формувати індивідуальну освітню траєкторію.
  • Предмети за інтересами: окрім обов’язкових дисциплін, школярі зможуть обирати курси поза профілем — для різнобічного розвитку.
  • Гнучкі групи: ліцеї зможуть формувати змішані групи для вибіркових предметів, об’єднуючи учнів із різних профілів і класів.

🔹 Мета — глибше, а не більше: Проєкт передбачає зменшення кількості обов’язкових предметів. Якщо у 11 класі учні вивчають до 14 дисциплін, то в 12-му — лише 5–8 (залежно від профілю). Це дасть змогу зосередитися на профільних предметах та підготовці до підсумкової атестації (ЗНО / НМТ).

🔹 10 клас — адаптація та переосмислення вибору: Перший семестр — спільна базова частина для всіх. Учні мають час, щоб адаптуватися та при необхідності змінити профіль. У другому семестрі — більше годин на профільні дисципліни та вибіркові курси.

🔹 11–12 класи — фокус на спеціалізації: Більше годин на поглиблене вивчення профільних дисциплін. Зменшується навантаження на другорядні предмети, розширюється простір для індивідуального вибору.

🔹 Три освітні кластери:

  1. Мовно-літературний (українська, іноземні, мови національних меншин),
  2. Соціально-гуманітарний (історія, географія, економіка, громадянська освіта),
  3. STEM (математика, фізика, біологія, ІТ, інженерія тощо).

🔹 Ліцеї отримають автономію: Школи зможуть створювати власні програми предметів за вибором — не лише за модельними програмами, а й за власним баченням.

Пропозиції та зауваження до проєкту приймаються до 30 квітня 2025 року через платформу eDEM або на електронну адресу: [email protected].

Проєкт ТОП відкриває нові можливості для персоналізованого навчання та реального вибору, готуючи учнівство до усвідомленого професійного і життєвого шляху.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як скласти протокол батьківських зборів у ЗДО

Як скласти протокол батьківських зборів легко та ефективно. Скористайтеся поданою структурою протоколу, яка прийнятна для загальних та групових батьківських зборів.
103027

Індивідуальна програма розвитку учня школи

Для учнів з особливими освітніми потребами, які навчаються у вашому закладі освіти, потрібно розробити індивідуальну програму розвитку. Хто розробляє цей документ, на основі якої інформації та які частини він має містити - розбираємо в статті
103038

Безпечне освітнє середовище закладу освіти

Що таке безпечне освітнє середовище, його ознаки та принципи? Як забезпечити психологічно безпечне середовище? Які заходи необхідно впровадити у вашому закладі освіти — читайте у статті.
121300

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді