Кризова ситуація у сфері вищої освіти: лише 50% випускників обирають українські університети

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Половина випускників більше не вступає до українських вишів — тривожна статистика від МОН

Українські університети пустішають

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: березень 2025
   Скачати  

             

Українська вища освіта опинилася на межі втрати цілого покоління абітурієнтів. У 2024 році лише близько 50% випускників 11 класу подали документи для вступу до українських закладів вищої освіти. 

НМТ / ЗНО 2025

Для порівняння, у 2021 році таких було близько 70%. Ці дані були надані Міністерством освіти і науки у відповідь на інформаційний запит видання «Дзеркало тижня».

Три роки тому кількість вступників сягала понад 230 тисяч, тоді як у 2024 році цей показник знизився до 202 тисяч. Хоча демографічна ситуація в країні змінилася внаслідок повномасштабної війни, фахівці вказують на чітку тенденцію: все більше молодих українців відмовляються від навчання в українських вишах.

Однією з причин такої ситуації є активна міграція до інших країн, де молодь інтегрується в іноземні освітні системи. Програми підтримки, стипендії та стабільніші умови навчання роблять іноземні університети привабливішими для українських школярів, особливо тих, хто вже перебуває за кордоном.

Розібратися з групами результатів — ще той квест. Пройдімо його разом!

Проректор Європейського університету Сергій Ягодзінський звернувся до освітян із закликом зупинити акцентування виключно на «академічній якості» в умовах війни. На його думку, надмірні вимоги до вступників можуть лише посилити відтік молоді.

«Головне зараз — дати шанс. Якщо учень не проходить НМТ, він втрачає не просто можливість вступу, а місце в українській освітній системі», — зазначив Сергій Ягодзінський.

Експерти акцентують, що ситуація вже перетворюється на кризову. Зниження кількості абітурієнтів, які обирають навчання в Україні, вимагає не просто чергових реформ, а комплексного переосмислення державної освітньої політики — з фокусом на підтримку, адаптацію та мотивацію молоді залишатися в українських університетах.

Педрада. Телеграм. Новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Коректурні таблиці в роботі з дошкільниками

Приклади коректурних таблиць із описом роботи з ними. Використовуйте в роботі з дошкільниками, щоб розвивати в них увагу, мовлення, пам'ять, мислення, здатність встановлювати зв'язки між предметами та явищами довкілля
1321

Дії у разі виникнення пожежі в школі

У разі виникнення пожежі дії працівників навчального закладу, залучених до її гасіння, мають бути спрямовані на убезпечення людей, перш за все дітей, їх евакуацію та порятунок
71262

Тиждень безпеки в ЗДО: як спланувати та провести

Тиждень безпеки дитини є важливим для систематизації знань дітей про безпечну поведінку й довкілля. Діти мають дізнаватися про правила безпечної поведінки і від педагогів, і від батьків. Як організувати комплексну роботу із взаємодією всіх учасників освітнього процесу — дізнаємося із статті
113469

Заходи до свята Великодня в школі

Які заходи до Великодня об’єднають учнів, педагогів та батьків? Обирайте — проєкт «Великодній тиждень», великодній ярмарок, виставки та майстер-класи, квести чи вікторини. Наповніть цей час радістю, добрими справами і вдячністю до тих, хто дає нам змогу святкувати
72

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді