Що не так з українськими школами: ДСЯО про результати інституційних аудитів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Інституційні аудити 2024 року: cильні та слабкі сторони в освітній діяльності закладів загальної середньої освіти

Результати інституційних аудитів у школах

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: травень 2025
   Скачати  

             

У 2024 році Державна служба якості освіти України провела 132 позапланових інституційних аудити у закладах загальної середньої освіти (ЗЗСО) в 19 областях та місті Київ. 

Перевірки та інституційний аудит: яка різниця

Перевірки охопили чотири ключові напрями діяльності шкіл:

  • освітнє середовище,
  • систему оцінювання навчальних результатів,
  • педагогічну діяльність,
  • управлінські процеси.

Найкращі результати аудит засвідчив у напрямі управлінських процесів — на достатньому або високому рівні цей напрям оцінили в 62% шкіл.

Педагогічну діяльність фахівці визнали якісною у 55% ЗЗСО.

Водночас освітнє середовище та система оцінювання результатів навчання учнів виявилися найбільш проблемними — 60% шкіл потребують покращення за цими напрямами.

На високому рівні всі чотири напрями були оцінені лише в окремих закладах — зокрема в Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Черкаській областях та Києві. Найнижчі оцінки зафіксовані лише за одним напрямом — управлінські процеси в одній школі Чернігівської області.

🔹 Освітнє середовище

Позитив: у 62% шкіл створено безпечне середовище, вільне від насильства та дискримінації.

Проблема: інклюзивність, мотивація та розвиток залишаються викликом — лише 2% ЗЗСО отримали високу оцінку за цим критерієм.

image54
Чи можна вчителю одночасно присвоїти вищу кваліфікаційну категорію та педагогічне звання Учитель української мови атестується на присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» та педагогічного звання «старший вчитель». Чи має він право це зробити під час однієї атестації та чи спрацьовуватиме в цій ситуації недотримання послідовності?
Відповідає Антоніна КЛИМЕНКО, начальник управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України

🔹 Система оцінювання результатів навчання

Найслабший напрям: понад 50% шкіл мають застарілі чи непрозорі підходи до оцінювання, відсутні сучасні методи моніторингу успішності.

У 56% ЗЗСО відсутня чітка й зрозуміла система оцінювання.

54% шкіл не мають ефективного внутрішнього моніторингу навчальних досягнень.

🔹 Педагогічна діяльність

Позитив: співпраця з учнями та батьками налагоджена у 74% шкіл (достатній рівень).

Проблема: дотримання академічної доброчесності потребує уваги — понад 55% шкіл отримали оцінку «потребує покращення».

🔹 Управлінські процеси

Найкращі показники — у сфері кадрової політики та етики: у понад 70% шкіл оцінено як достатні або високі.

Проблема: стратегічне планування та моніторинг цілей — слабке місце у 56% ЗЗСО.

Отримані результати мають стати орієнтиром для вдосконалення освітнього процесу в кожному закладі. Частину проблем можна вирішити на місці, інші потребують співпраці з місцевою владою та громадськістю.

Аудит — не контроль, а інструмент розвитку, наголошують у Державній службі якості освіти. Він дозволяє побачити реальний стан шкіл, виявити сильні сторони та зони росту.

Раніше ми писали:

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека влітку: на що звернути увагу під час прогулянок з дітьми

Як подбати про безпечне освітнє середовище на території дошкільного закладу влітку, що перевірити до початку літнього оздоровчого періоду та яких вимог безпеки дотримати під час прогулянок з дітьми – читайте у статті
11836

Методичні заходи влітку

Забезпечити ефективне оздоровлення й відпочинок дітей, які відвідують ЗДО влітку, неможливо без належної підготовки педагогічного колективу. Які ж методичні заходи для педагогів варто провести влітку? Вам на допомогу — орієнтовний план проведення методичних заходів
56

Підготовка до літнього періоду в дошкільному закладі: 10 завдань керівника

Добігає кінця навчальний рік. Більшість закладів дошкільної освіти продовжують працювати, щоб підтримати батьків у цей важкий час. Які ж завдання стоять перед керівником на час літнього оздоровчого періоду?
52861

План роботи на літній оздоровчий період в ЗДО

Основне завдання ЗДО влітку — оздоровити дітей, створити простір для їх активного відпочинку. Як організувати роботу так, щоб освітнє середовище було безпечним для дітей, щоб вони не лише загартувалися, зміцніли, а й отримали нові враження, позитивні емоції, – читайте у статті. Також ловіть підказки, як скласти план роботи на літній період
104426

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді