В УЦОЯО планують удосконалити тестування ДПА для 4-х і 9-х класів

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

ДПА для учнів 4-х і 9-х класів: як планують вдосконалити тестування та чи проводитимуть його у 2025 році

Тестування ДПА для 4-х і 9-х класів

Формувальне оцінювання: способи та інструменти залучення учнів

В Україні планують запровадити вдосконалену державну підсумкову атестацію для учнів 4-х та 9-х класів. Перший етап апробації деяких складників ДПА для 4-класників відбувся навесні 2024 року. Пілотне тестування для 9-класників планують провести у 2026 році.

Таку інформацію зазначили в Українському центрі оцінювання якості освіти. 

У 2017 році УЦОЯО ініціював розроблення комплексної «Стратегії розвитку освітніх оцінювань у сфері загальної середньої освіти в Україні до 2030 року» (затвердили у 2019 році). У стратегії визначено, які освітні оцінювання варто запровадити з огляду на імплементацію концепції Нової української школи.

Планувалося, що впровадження цих компонентів відбуватиметься поступово, згідно за графіком. Однак цьому спочатку завадила пандемія COVID-19, а згодом повномасштабне вторгнення.

Проте, навесні 2024 року відбулося пілотування окремих складників ДПА для 4-класників. Його результати показали, що модель оцінювання навчальних результатів учнів і учениць вимагає певних змін. Тому у 2025 році УЦОЯО проведе 2-й етап апробації ДПА-4.

«Дані, отримані за його підсумками, не позначаться на підсумкових (річних) оцінках учнів/учениць, натомість їх використають для уточнення підходів до оцінювання, розроблення моделі тестування, яка має забезпечувати якомога повніше охоплення обов’язкових результатів навчання, визначених новим Державним стандартом початкової освіти й чинними освітніми програмами для початкової школи», — зауважили в УЦОЯО.

Як повідомили в центрі, більшим викликом є розробка моделі оцінювання для 9-класників. Зокрема, через те, що кількість освітніх галузей, які має охопити ДПА–9, є посутньо більшою, порівнюючи з початковою школою. Також українські учні 9-х класів навчаються за десятками різних модельних навчальних програм, що відрізняються за змістом.

В УЦОЯО вважають, що найбільш імовірним форматом проведення ДПА для 9-х класів буде комп’ютерне тестування, результати якого будуть доступні як для педагогів, так і учнів.

«Зрозуміло, що проведення ДПА–9 на комп’ютерній основі пов’язане з багатьма проблемами: від якості техніки в закладах до дотримання академічної доброчесності під час проведення тестувань. Процес імплементації нової моделі ДПА–9 буде тривалим і багаторічним», — акцентували в центрі.

Наразі фахівці вже почали підготовку до розроблення такої моделі оцінювання навчальних досягнень учнів і учениць 9-х класів.

Окрім того, в центрі планують, що здобуті знання та навички 9-класників оцінюватимуть не лише з мовно-літературної та математичної галузі, а й з:

  • громадянської освіти;
  • історичної галузі;
  • іноземних мов;
  • природничих галузей.

«Наразі плануємо, що вже у 2026 році ми попросимо деякі заклади освіти долучитися до пілотування ДПА–9. Як і у випадку з ДПА–4, участь буде добровільною, а результати використовуватимуть лише для вдосконалення розроблюваних підходів», — наголосили в УЦОЯО.

За інформацією УЦОЯО

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершення 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Усе про завершення 2024/2025 навчального року: дати, оцінювання, документи та особливі випадки. МОН роз'яснює ключові питання для шкіл: визначення термінів, подолання освітніх втрат, переведення учнів, видача документів - зокрема за кордоном та з відзнакою, заохочення та оцінювання досягнень.
47921

Як оплачувати вчителям заміну уроків

У школах часто виникають ситуації, коли складно знайти вчителя, який може провести уроки замість колеги. Наприклад ситуація, коли вчитель фізики відмовляється заміняти уроки математики, чи вчитель літератури — уроки історії, і їм заміну оплачують не за 14 тарифним розрядом, а за 11-м, без надбавок за категорію, яку вони мають за своїм предметом. Як організувати та правильно оплатити заміну уроків — читайте у статті
120

Відпустки вчителів – 2025: тривалість, порядок надання та оплати

З’ясуємо норми щодо надання відпусток в умовах воєнного стану. Розглянемо види відпусток вчителів та інших працівників закладів загальної середньої освіти, а також питання поділу та перенесення відпустки, оплати відпускних. Надаємо зразок наказу про відпустку
159920

Обриси сучасного внутрішньошкільного контролю

Внутрішньошкільний контроль, моніторинг педагогічних процесів і явищ — ціла наука, а вміння успішно його здійснити — мистецтво. Не вдаючись у деталі, окреслимо основні моменти внутрішньошкільного контролю.
31571

Графік відпусток у закладі освіти

Графік відпусток — обов’язковий документ. За відсутність графіка чи не ознайомлення з ним працівників Держпраці притягує керівників до адміністративної відповідальності. Перевірте, чи правильно склали, затвердили й погодили документ
59611

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді