У Кабміні затвердили проєкт змін до закону щодо освіти мовами національних меншин

Освіта мовами національних меншин — офіційними мовами ЄС: запропоновано зміни

Освіта мовами національних меншин

Індивідуальний навчальний план: чи обов'язково складати

У Кабінеті Міністрів затвердили проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах». Цей документ розглянуть у Верховній Раді України.

Мета проєкту — поєднати українське законодавство з нормами Європейського Союзу щодо реалізації прав представників національних меншин.

Зокрема, заклади освіти зможуть розширити перелік предметів для вивчення українською мовою, наприклад, за вимогою батьків чи учнів.

У сфері освіти пропонують наступні зміни:

  • у класах (групах) із мовами навчання національних меншин, мови яких є офіційними мовами ЄС, гарантувати право на використання мови відповідної національної меншини в освітньому процесі;
  • визначити перелік предметів, які представники національних меншин зобов’язані вивчати державною мовою, — українська мова та література, історія України і захист України. Ці предмети (окрім предмета «Захист України») можна скласти на ЗНО (НМТ) тільки українською мовою (без перекладу);
  • заклади вищої освіти України приватної форми власності мають право вільного вибору мови навчання, яка є офіційною мовою Європейського Союзу, із забезпеченням при цьому вивчення особами, які навчаються у таких закладах, державної мови як окремої навчальної дисципліни.

Законопроєк передбачає можливість представникам національних меншин, які розпочали навчання у школах до 1 вересня 2018 року (до старту реформи НУШ), завершити повну загальну середню освіту за законодавством, яке було чинним до цієї дати.

Зауважимо, що запропоновані зміни стосуються суто національних меншин, мови яких є мовами ЄС. Норма про те, що представники інших національних меншин здобуватимуть базову та профільну середню освіту державною мовою обсягом не менше 80% річного обсягу навчального часу, залишається чинною.

Джерело: МОН

Вебінар ВМДЗ

Статті за темою

Усі статті за темою

«Щедрик» — українське диво

«Щедрик» на Різдво щороку — традиційна і безсмертна мелодія. «Гімн дзвонів» — так у всьому світі називають найпопулярнішу щедрівку в обробці композитора Миколи Леонтовича. Тож важливо дітям розказати про нього детальніше. Скористайтеся запропонованим конспектом уроку.
15963

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді