Освітні програми 2021/2022: що рекомендує МОН
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов опублікував рекомендації для батьків, які обирають освітній заклад для своєї дитини та шукають інформацію про нього в інтернеті.
Детальніше ознайомитися з інструкцією можна за посиланням.
Насамперед омбудсмен рекомендує ознайомитися із сайтом школи чи садочка. Закон України «Про освіту» зобов’язує комунальні та державні навчальні заклади оприлюднювати на своїх сайтах інформацію про:
- структуру управління та кадровий склад;
- інформацію про освітні програми закладу освіти;
- територію обслуговування, закріплену за закладом освіти його засновником;
- ліцензований обсяг та фактичну кількість осіб, які навчаються в закладі освіти;
- мову (мови) освітнього процесу;
- матеріально-технічне забезпечення закладу освіти;
- результати моніторингу якості освіти;
- річний звіт та результати моніторингу;
- правила прийому до закладу освіти;
- умови доступності закладу освіти для осіб з особливими освітніми потребами;
- перелік додаткових освітніх та інших послуг, їхню вартість, порядок надання та оплати;
- правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти;
- інформацію про протидію булінгу в закладі.
Якщо навчальний заклад не має особистого сайту, тоді інформація має бути опублікована на сайті засновника.
МОН роз’яснило, як організувати діяльність школи в 2021/2022 навчальному році. Редакція підготувала для вас корисну таблицю.
Зокрема, певну інформацію про школу можна знайти в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Вона дає змогу перевірити інформацію про заклад освіти за назвою або адресою. Серед зазначеної інформації:
- форма власності;
- питання роботи або плани щодо реорганізації закладу;
- до сфери управління якого органу належить цей заклад;
- код ЄДРПОУ — унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;
- контакти;
- чи є заклад опорним, чи розташований у сільській або гірській місцевості тощо.
Однак Сергій Горбачов акцентує на тому, що дані в ЄДЕБО не завжди достовірні, оскільки вони можуть бути не підтверджені управлінням освіти. Назви закладів з непідтвердженими даними позначаються червоним кольором.
Одна з платформ для пошуку та використання інформації — це Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Інформацію з нього також можна знайти в Youcontrol чи Опендатабот.
Зокрема, у деяких містах країни сформовані спеціальні онлайн-сервіси щодо закладів освіти, на яких зазначена загальна інформацію про заклад, наповнюваність, будівельно-технічні характеристики, фінансове забезпечення тощо.
Наразі активно діють два такі ресурси:
Окрім того, освітній омбудсмен зазначив про інші платформи, на яких можна знайти фінансову інформацію про заклад освіти:
- Єдиний вебпортал використання публічних коштів — публікуються дані про використання закладами коштів державного й місцевих бюджетів.
- Сервіс «Що купує твоя школа». Створено для контролю щодо закупівель будь-якої школи або дитсадка та скільки коштів витрачено на той чи інший предмет закупівлі чи послугу.
- Також інформацію про закупівлі можна моніторити на порталі DOZORRO або ж прямо шукати на Prozorro. Проте проглядати закупівлі можна лише в тих закладів освіти, які мають власні бухгалтерії.
- Якщо заклад освіти не має власної бухгалтерії, то подібну інформацію можна дізнатися, надіславши запит до управління освіти через портал «Доступ до правди». Розпорядник інформації має надати відповідь не пізніше п’яти робочих днів із дня отримання запиту.
У разі виявлення невідповідної інформації про закупівлі — наприклад, ремонт школи відбувся лише на папері, був неякісним, або ж оголошений тендер містить порушення, — можна залишити відгук на порталі DOZORRO. Далі ці дані скерують до правоохоронних та органів контролю.