Про першу домедичну допомогу при термічних опіках

Ворожа артилерія б’є по українських містах, несучи смерть і поранення мирним громадянам. Супутником артобстрілів, на жаль, є пожежі. МОЗ дало декілька простих правил домедичної допомоги при термічних опіках (пошкодженнях шкіри внаслідок контакту з вогнем, гарячим паром, гарячою рідиною, окропом, розпеченим предметом).

Про першу домедичну допомогу при термічних опіках

Як тренувати глибоке дихання

Що робити, якщо отримали термічні опіки

Зупиніть контакт із джерелом опіку, тобто зніміть гарячий чи обгорілий одяг. Приберіть прикраси, тісні речі, що знаходяться поблизу ділянки опіку. Але НЕ чіпайте речей, які прилипли до ураженої шкіри.

Обробіть рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває до 20 хв протягом перших 3 год після ураження. Ділянки, які не постраждали, потрібно залишати сухими і теплими. Не можна охолоджувати, якщо температура тіла впала до 35 ºС.

Якщо маєте в аптечці протиопікову пов’язку, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує місце опіку, зменшує імовірність виникнення опікових пухирів, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з однієї сторони пов’язки, прикласти нею до рани, потім зняти з другої сторони. Потім зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.

За відсутності спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі.

Дайте потерпілому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.

Можна дати знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен чи парацетомол, які використовують для полегшення болю будь-якого типу та інтенсивності.

Отпимальна поза для людини з опіком обличчя або очей — сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо ті, що відбулися в закритих просторах, можуть поєднуватися з ураженням дихальних шляхів. Буде добре, якщо ви зможете за допомогою пульсоксиметра контролювати насичення крові киснем (сатурацію) постраждалого і повідомити про неї лікарів.

Зателефонуйте 103, якщо опік поверхні площі тіла в дорослого 10 % і більше, а в дитини — 5 %, або якщо з опіком пов’язана травма. Також за екстреною медичною допомогою потрібно негайно звертатися при опіках дихальних шляхів та органа зору.

Звертаємо увагу, що пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У такому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого: накрити ковдрою, теплим одягом тощо.

Чого робити НЕ МОЖНА

  • НЕ використовуйте для охолодження лід, це категорично заборонено. Він може викликати гіпотермію (патологічний стан, який розвивається у разі зниження внутрішньої температури людини нижче за 35 ºС)
  • НЕ використовуйте олію, сік алое, борошно, продукти тваринного походження тощо.
  • НЕ використовуйте будь-які мазі / гелі до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги.
  • НЕ проколюйте пухирі в разі їх появи. Якщо пухирі розірвались, накладіть чисту, стерильну пов’язку.
  • НЕ використовуйте препарати, що містять спирт. Від них опік може посилитися.

Звертаємо увагу, що рівень інтенсивності болю не завжди повʼязаний із тим, наскільки сильний опік. Іноді дуже серйозний опік може бути відносно безболісним.зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді