Уникаючи незрозумілих формул і складних термінів, можна пояснити дошкільнику чимало нового і цікавого. Станьте для дітей чарівником та запросіть їх у таємничий світ фізичних та хімічних дослідів.
Матеріали:
- скляна пляшка із широким горлечком
- олія
- папір, сірники
- сирі та варені яйця
- пакет із застібкою
- харчовий барвник синього кольору
- скотч
- панчохи, ліхтарик
- надувні кульки
- сода, оцет
- пластикова пляшка
- ватяна паличка
- лимон
- праска
Колообіг води в пакеті
Наберіть у ємкість невелику кількість води та крапніть у неї кілька крапель синього харчового барвника. На пакеті із застібкою намалюйте хмаринки і хвилі. Відтак залийте туди зафарбовану воду.
Щільно закрийте пакет і за допомогою скотчу прикріпіть до вікна. Зачекайте сонечка, відтак спостерігайте, як у синє море ллється дощ.
Під дією теплих сонячних променів вода в пакеті перетворюється на пару. Відтак після охолодження вона стікає донизу по стінках пакета.
Самонадувні кульки
У кульку насипте соду, а в пластикову пляшку налийте оцет. Одягніть кульку на пляшку, а відтак переверніть кульку, аби її вміст висипався в пляшку. Спостерігайте за тим, як кулька починає надуватися.
Під час поєднання соди та оцту виділяється вуглекислий газ, який і надуває кульку.
Яйце у пляшці
Горлечко скляної пляшки з-під соку змажте олією. Підпаліть аркуш паперу та швидко опустіть його у пляшку. Одразу після цього вставте зварене вкруту й очищене яйце у горлечко пляшки. Щойно папір загасне, яйце опиниться у пляшці.
Коли повітря у пляшці нагрівається, воно розширюється і частина повітря виходить назовні. А коли полум’я гасне, повітря починає охолоджуватися і стискатися. У пляшці виникає низький тиск, тож зовнішній тиск заштовхує яйце у пляшку.
Яйце навиворіт
Щільно обмотайте сире яйце скотчем та розмістіть усередині капронової панчохи, яку з обох боків ретельно закрутіть. Відтак, тримаючи за краї панчохи, розкручуйте яйце так, щоб воно оберталося навколо своєї осі. Готовність яйця перевірте за допомогою ліхтарика: якщо яйце не просвічується, можна його варити.
Не знімаючи скотч, варіть яйце протягом 10 хвилин, час від часу перевертаючи з боку на бік. Зачекайте, щоб яйце вистигло, та запропонуйте дітям зняти з нього шкаралупу. Отримаєте диво-дивне — яйце, що жовте назовні, а біле всередині.
Невидимі чорнила
Видавіть у склянку лимонний сік. Запропонуйте дітям умочити в нього ватяну паличку та намалювати нею малюнок. Відтак прогладьте малюнки праскою або потримайте над вогнем свічки. Малюнки проявляться.
Під час нагрівання лимонний сік набуває коричневого кольору і горить швидше, ніж папір. Такі самі властивості мають апельсиновий сік, оцет, мед, сік цибулі.
Корисні статті
«Методична скарбничка вихователя»