НМТ-2024: що потрібно знати

2024 рік стане вже третім випробувальним роком для майбутніх випускників. Чого очікувати під час складання випускних іспитів, яка буде процедура їх проходження, як будуть враховуватись результати оцінювання знань і що змінилося в порівнянні з минулоріччям – дізнаємося далі.

Як проконтролювати відвідування учнів ушколі

Ми вже звикли до того, що після закінчення 11 класу випускники закладів загальної середньої освіти, які мають намір вступати до вищих навчальних закладів, складають зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). У законодавстві Міністерства освіти і науки роками розроблена чітка процедура такої діяльності та вказані механізми її реалізації. Щороку видається спеціальний закон, який коригує порядок проведення оцінювання знань вступників відповідно до вимог часу. Проте, починаючи з 2022 року, Україна змушена перебувати у  воєнному стані внаслідок військового вторгнення росії на її території, окупації  населених пунктів, що, у свою чергу, унеможливило здійснення нормального освітнього процесу для великої кількості здобувачів освіти. Попри значні перешкоди, намагаючись все ж хоч якось забезпечити безперервність здобуття знань,  МОН ось уже другий рік поспіль напрацьовує нові формати підведення підсумків.

Український центр оцінювання якості освіти вже має певний досвід попередніх років у схемі проведення нової форми оцінювання підсумкових знань як національний мультипредметний тест (НМТ), який замінив складання ЗНО. Але, зважаючи на складність і новизну проблеми, а також враховуючи запити суспільного виховання, щороку ця діяльність удосконалюється і доповнюється. Тому 2024 рік не став винятком.

Що таке національний мультипредметний тест

Національний мультипредметний тест – це комп’ютерне тестування здобувачів освіти, які мають намір стати абітурієнтами вишів, з декількох предметів водночас. Цьогоріч воно проходитиме у новому форматі 3+1, на відміну від минулорічного, формат якого становив 2+1. Тобто замість двох обов’язкових для тестування предметів вводиться три: до української мови та математики додається історія України. Саме ці предмети, як показав досвід протистояння агресорові, є базовими не лише в інтелектуальному плані, але й у формуванні національної свідомості українців. Українська мова як державна є ствердженням українців у світі як нації. Математика розвиває критичне і логічне мислення, що є запорукою формування соціальної свідомості. А знання історії власної держави виробляє стійкість до політичних маніпуляцій і фейків, допомагає встановити причинно-наслідкові зв’язки в сьогоднішній ситуації  наших відносин з ворогом.

Зверніть увагу! Тестування з історії буде охоплювати не весь історичний період, а діапазон від ХVІ ст. до сучасних подій.

Четвертий предмет для тестування обирає сам випускник серед таких, як:

 • українська література;
 • іноземна мова – англійська, німецька, іспанська, французька;
 • географія;
 • біологія;
 • хімія;
 • фізика.

Вибір четвертого предмету  сприятиме  визначенню  індивідуальної  спрямованості здобувача освіти, врахування його природних нахилів і здібностей.

Предмет за вибором учаснику слід зазначити під час реєстрації на НМТ.

Таким чином, все йде до того, щоб у майбутньому, починаючи з 2025 року довести кількість предметів, що підлягатимуть тестуванню, до п’яти, як того вимагають європейські стандарти, і наблизити українську освіту до рівня Європи.

Як буде проходити  НМТ-2024

З огляду на безпекову ситуацію Національний мультимедійний тест у 2024 році буде проходити  в один день  у певному визначеному для кожного регіону та закладу місці – тимчасовому екзаменаційному центрі, які працюватимуть як в Україні, так і за її межами. Це спеціально обладнані комп’ютерні аудиторії, у яких передбачена можливість безпечної роботи. Таким чином учасникам НМТ треба буде лише раз відвідати екзаменаційний центр. І тим випускникам, що складатимуть тести, перебуваючи за кордоном, треба з’явитись у місцеві екзаменаційні центри. Звичайно, це вимушений крок. Але він покликаний зменшити рівень небезпеки.

Якщо ж якісь вагомі обставини – раптова хвороба, повітряна тривога, тощо – завадять учаснику скласти НМТ, він це зможе зробити під час додаткової сесії. Така причина мусить бути документально обґрунтована.

Реєстрація  для участі в НМТ

Зверніть увагу! Стартує НТМ у 2024 році у травні місяці, а не червні-липні, як це було минулого року. Підтвердженням участі у Національному мультимедійному тесті має стати ваша реєстрація на порталі Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Інформація стосовно реєстрації на ЗНО/НМТ-2024 з’явиться на початку 2024 року. Стежте за її появою на сайтах УЦОЯО та ОРЦОЯО.

Якщо ж з якихось причин абітурієнт передумав складати НТМ (наприклад, вступати до вишу) реєстрацію можна відмінити. Для цього необхідно подати до Українського центру протягом чотирнадцяти календарних днів з дня завершення реєстрації апеляційну заяву щодо відмови в реєстрації для участі в  НТМ.

У  2024 році для випускників  немає і обов’язкової державної підсумкової атестації. Не буде і пробного національного мультимедійного тестування. Проте УЦОЯО має заздалегідь повідомити учасників про специфіку тестування, продемонструвати зразки тестів.

Процедура проходження НТМ

НМТ буде проходити один день у два блоки:

перший блок тривалістю 120 хвилин міститиме  два предметні тести по годині кожний, далі двадцятихвилинна перерва,

другий блок теж складатиметься з   двох інших предметних тестів такої ж тривалості, як і перший, тобто, в сумі 120 хвилин, по 60 хв. кожний.

Здати будь-який предмет окремо неможливо (якщо у вас, наприклад, сертифікат проходження НТМ за 2023 рік, де було три обов’язкових передмети).

Оцінювання НМТ і його роль для вступу у виш

Оцінюватись буде кожен предмет окремо, але Сертифікат видаватиметься за увесь мультитест.

Предмети, що увійшли до НМТ (разом з обраним), для кожного конкретного вузу мають різні вагові коефіцієнти в залежності від профілю  ВНЗ. Коефіцієнт – це величина, яку помножують на оцінку з кожного предмету і таким чином розраховується конкурсний бал абітурієнта.

Загальний варіант підрахунку прохідного бала НМТ
КБ = К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + ОУ чи КБ =ТК.

У цій формулі П1… П3 – це оцінки (рейтингові бали) за окремі блоки мультипредметного тесту (НМТ), К1… К3 – коефіцієнти “ваги”, тобто важливості саме цього предмета для обраної спеціальності.

Результати проходження НМТ

Результати проходження НМТ знаходяться у персональному кабінеті випускника, який він відкриває при реєстрації (вкладка «Результати») Вони зафіксовані у Сертифікаті.Інформацію про результати розміщено за рейтинговою шкалою 100-200 балів.

Якщо учасник НМТ планує навчатись за кордоном і йому необхідно подати оригінал НМТ, він після загального оголошення результатів НМТ може замовити витяг з відомостей результатів НМТ в Українському центрі оцінювання якості освіти. Для цього необхідно подати певні документи. Детальніше можна дізнатися тут

Як успішно скласти НМТ

Складання НМТ справа відповідальна. Адже вона дає старт для нового щабля життя. Тому до тестування треба підійти дуже відповідально. Щоб уникнути різних неприємностей, рекомендуйте учням наступне: 

 • оберіть поточну програму, за якою буде проходити тестування. Її можна знайти на освітніх сайтах з кожного предмета. Детально перегляньте, чи усі теми вам знайомі, на що звертається увага;
 • розпочинайте повторювати, час від часу повертаючись до менш засвоєних тем, теоретичні відомості застосовуйте, тренуючись  на конкретних прикладах;
 • у спеціально заведеному зошиті для підготовки до тестування старайтеся записати відомості з кожної теми у вигляді зрозумілих вам схем і таблиць. Тоді спрацьовує не лише логічна пам’ять, а й зорова. Запам’ятати візуально схему легше, аніж її словесний опис;
 • багато практикуйтес у виконанні тестів різного ступеня складності (з однією відповіддю, з вибором декількох відповідей, з творчим завданням);
 • навчіться бути уважним при читанні завдань тесту (що саме він вимагає: ствердити чи заперечити, знайти відповідність чи виправити помилку, тощо), щоб уникнути помилок через незрозуміння  завдання;
 • перетворіть підготовку до тестування на систематичну роботу з відпочинком, чітко регламентуючи  обидві складові. 


зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді