День знань: історія та особливості свята

Перше вересня не завжди було святковим днем. Його почали відзначати порівняно недавно. Історія свята – у статті

Накази з основної діяльності: як скласти

День знань урочисто почали відзначати порівняно недавно.

Коли День знань

У Кабінеті Міністрів України затвердили постанову «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні». Тривалість 2024/2025 навчального року в закладах загальної середньої освіти визначено з 2 вересня 2024 року до 30 червня 2025 року. Тобто День знань 2024 припадає на 2 вересня. 

Початок навчального року саме восени, а не навесні чи влітку, має свої історичні причини.

Саме восени у християн починався календарний новий рік. Так було до політичної реформи Петра Першого кінця 17 століття. Разом із тодішнім новим роком у навчальних закладах починалося й навчання.

Хоча календарний новий рік перенесли на січень, навчання у школах все одно починали восени. Адже більшість шкіл діяли при церквах, і православна верхівка не погоджувалася міняти звичний календар.

І все ж усталеної дати початку навчального року довго не існувало…

Після запровадження в Радянському Союзі обов’язкової освіти «усі діти у віці 8-10-ти років мали бути прийняті в школу восени».

Тому селянські діти сідали за парти тільки пізньої осені, коли був зібраний урожай, а міські починали навчання з середини серпня.

Для «зрівняння школярів у правах» 1935 року прийнято постанову, якою:

  • встановлено єдину дату початку навчання
  • зафіксовано тривалість навчального року та канікули.

День знань в Україні став святом

Із часом у радянських школах стали влаштовувати першого вересня урочистості, після яких одразу ж починалися уроки. Ця традиція прижилася.

І лише 1984 року Перше вересня у школі офіційно оголошене офіційним святом. Відтоді в усіх школах проводили урочисті лінійки, а навчальне навантаження для дітей в той день було мінімальним.

Зрештою, триває ця традиція і в незалежній Україні.

Щоразу Перший урок нового навчального року присвячують певній темі виховного характеру.

Особливості українського Дня знань

Перший дзвінок

Старшокласник саджає на плече першокласницю, яка дзвенить дзвоником. З цього символічного Першого Дзвінка розпочинається навчальний рік

Вбрання

Одяг святковий, у багатьох школах є традиція одягати вишиванки. Або вітають класичне поєднання «темний низ – білий верх»

Квіти, багато квітів

Уранці вони в руках дітей. Увечері оберемки з букетів несуть додому вчителі. Якщо ви бачите Першого вересня людину з букетом — майже 100%, що це педагог. У час війни подекуди є ініціативи замість квітів учителям донатити на потреби ЗСУ

Багато батьків

Зібрати їх у такій кількості в школі протягом року потім практично неможливо. Більшість батьків першокласників намагаються бути в цей день з дитиною та беруть вихідні дні на роботі

Неформальні святкування

Після урочистої частини дедалі частіше батьки влаштовують святкові обіди в кафе або пікніки для дітей. Організовують неформальні свята й учні-старшокласники, оскільки навантаження у перший день навчального року ще немає, а вражень про літо, якими хочеться поділитися, вдосталь. Також вчителі можуть скористатися сценарієм до Дня знань

Фотографії

На святі знань незмірна кількість фото- й відеотехніки — все для сімейного архіву, поширення у соцмережах чи на сайті школи. Фото з букетом, з учителем, з мамою і татом, щоб було що згадати через багато років!

Коли відзначають День знань за кордоном

Хоча День знань називають міжнародним святом, країн, де його відзначають саме 1 вересня, порівняно небагато. Здебільшого — у країнах пострадянського простору.

У Європейських країнах навчальний рік часто розпочинають у період з серпня по жовтень. Чітко фіксованої дати немає.

 

У Німеччині, як і в США, початок занять визначають на регіональному, місцевому, рівні, у вказаному часовому проміжку

В Іспанії навчальні заклади приймають учнів протягом усього вересня, до жовтня. Також у жовтні розпочинають навчання в Італії

У Болгарії йдуть до школи з 15 вересня

У Фінляндії та Швеції — ще 15 серпня

Незвичайний старт навчального року обрала Норвегія — кінець квітня

В іншій половині земної кулі (де взимку — літо, а влітку — зима) навчання починають зазвичай у першій половині календарного року.

Якщо 1 вересня в суботу  чи йти на роботу?

 

У Латинській Америці навчальний рік започатковують у березні.

В Австралії — у лютому

У Японії початок навчального року припадає на квітень — коли в Країні вранішнього сонця починається цвітіння сакури

Японці вважають, що весна — це початок нового етапу життя, тому саме в цей час слід приступати до навчання або роботи. У квітні в Японії починається і фінансовий рік (приймають новий бюджет), набирають нових співробітників на роботу. Так само японські діти закінчують навчальний рік 31 березня, а 1 квітня — розпочинають новий. Авжеж, канікули є, але нетривалі за часом і дозовані впродовж навчального року

Традиції святкування Дня знань у різних країнах

У цілому в більшості країн День знань не є урочистим та не має регламенту. Першокласників збирають у великому приміщенні, наприклад в спортивній залі, виокремлюють по класах — і ведуть на уроки. Старші діти, як зазвичай, приходять на навчання.

Якщо є бажання, адміністрація школи та батьки можуть запросити клоунів/аніматорів для веселої атмосфери, влаштувати атракціони, екскурсії чи концерти.

Існують і національні традиції.

В Ізраїлі приносять надувні кульки, а потім відпускають їх у небо

У Німеччині більше ста років першокласники йдуть на свій перший урок не з букетом квітів, а з пакетом солодощів і подарунків, щоб підсолодити перший день у школі

У деяких країнах День знань не є самостійним святом, а прив’язаний до інших дат:

  • в Австралії навчальний рік починається після Дня Австралії, 26 січня
  • у Канаді — після Дня праці, що припадає на перший понеділок вересня, отож День знань — у вівторок.

 



зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді