Як провести інструктаж з охорони праці, якщо заклад працює дистанційно
Запитання
Як провести інструктаж з охорони праці педагогічних працівників, якщо заклад працює дистанційно? Чи потрібен додатковий наказ про його перенесення?
Відповідь
Індивідуальний навчальний план: чи обов'язково складатиРоботодавець зобов’язаний організувати інструктажі з питань охорони праці та протипожежної безпеки і в разі якщо працівник виконує роботу дистанційно. Так скеровує стаття 13 Закону про охорону праці. Тому особа, відповідальна за проведення інструктажу з безпеки життєдіяльності, повинна провести вступний інструктаж з педагогічними працівниками.
Якщо дистанційна робота передбачає присутність педагогічних працівників у закладі освіти для проведення навчання, інструктаж проводять очно з реєстрацією в журналі реєстрації інструктажів. Якщо педагогічні працівники можуть проводити дистанційне навчання з дому, особа, відповідальна за проведення інструктажів, проводить його онлайн.
Реєстрація інструктажу онлайн може бути у двох формах:
- письмовій — оформляють під час присутності педагогічного працівника в закладі освіти (збори, педрада тощо);
- електронній — обовʼязково фіксують час проведення інструктажу. Підпис особи, яка проводила інструктаж, та особи, з якою проводили інструктаж, в електронній формі необовʼязковий.
Щоб проводити інструктажі дистанційно, ви маєте установити наказом електронну форму журналу реєстрації інструктажів із питань охорони праці на робочому місці відповідно до додатка 6 до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15. А також визначити порядок відеозв’язку під час проведення інструктажів.
НА ЗАМІТКУ
Які нові інструкції з безпеки та пам’ятки слід розробити
Інструкції з безпеки
1. Інструкція щодо дій у разі оголошення сигналу «Повітряна тривога», загрози виникнення надзвичайної ситуації воєнного характеру або терористичного акту.
2. Інструкція щодо поведінки учасників освітнього процесу в захисних спорудах цивільного захисту.
3. Інструкція з безпеки під час знаходження підозрілих предметів.
Пам’ятки для учасників освітнього процесу
1. Порядок дій для працівників при виникненні надзвичайних ситуацій.
2. Порядок першочергових дій у випадку загрози скоєння терористичного акту чи диверсії.
3. Порядок дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою або незнайомих підозрілих предметів.
З батьками й дітьми необхідно провести роз'яснювальну роботу, застерегти їх про небезпеки та закликати бути пильними, звертати увагу на підозрілих сторонніх осіб і предмети в закладі освіти, заохочувати повідомляти про будь-які загрози або підозрілу поведінку. Не слід ігнорувати реальний ризик терористичних актів, принесення вибухових пристроїв до закладів освіти, зброї, проникнення до закладів освіти, у яких немає пропускної системи, сторонніх небезпечних осіб.
Особливу увагу слід звернути на правила поведінки під час небезпечних ситуацій (ракетні та артилерійські обстріли, руйнування будинків і споруд тощо), небезпеку перебування в натовпі, дії у разі знаходження підозрілих предметів, необхідні речі під час проведення евакуації тощо.
Джерело: стаття журналу «Практика управління закладом освіти»