Як зробити музичний інструмент

Щоб посилити інтерес дошкільників до музикування, згуртувати їх і захопити грою, запропонуйте створити музичний інструмент — бубон — власноруч

Справи керівника у жовтні: що проконтролювати

Конструкція бубна та способи гри на ньому

Конструкція перших бубнів була доволі простою — одна сторона широкого (10 см) дерев’яного обода (обичайки), діаметр якого міг сягати 40–50 см, була обтягнута шкірою. По всьому периметру обичайки робили 6–8 отворів, у які вмонтовували на тонких стрижнях бубонці, парні тарілочки або дзвіночки, дзвін яких було чутно під час ударів. Це була найпростіша конструкція бубна, відомого в Україні ще за часів Київської Русі.

Нині бубон не варто інтерпретувати лише як етнічний інструмент, адже в симфонічних оркестрах та ансамблях різного складу також часто використовують бубни. Вони можуть бути, як давні бубни, виготовлені з дерева та шкіри, або мати залізний обід і пластикову мембрану.

Тож такий, на перший погляд, простий інструмент, може бути доволі універсальним. Його можна використовувати і на музичних заняттях, захоплюючи дітей не лише грою, а й творчим процесом його виготовлення.

Сучасні матеріали, гарне оздоблення змінили зовнішній вигляд бубна, проте принцип гри на ньому залишився незмінним. Виконавець лівою рукою тримає інструмент, а правою за допомогою невеликої дерев’яної колотушки б’є по мембрані. Часто бубнярі б’ють по шкірі кулаком або долонею, іноді пальцями. Залежно від того, по якій частині мембрани ударяє бубняр — у центр чи біля обичайки — змінюється висота звучання.

Як виготовити бубон власноруч?

Найпростіший бубон можна виготовити з дітьми на музичному занятті або в групі. Для виготовлення бубна знадобляться:

  • цупкий кольоровий картон або білий картон та фарби
  • ножиці
  • чорний фломастер
  • клей
  • тонка стрічка або товста нитка довжиною 50 см
  • металеві або дерев’яні намистинки.

Запропонуйте дітям обрати для мембрани характерне зображення, наприклад, бедрика чи дзвіночка. Так, у результаті, діти отримають бубон «бедрик» або «дзвіночок».

Насамперед створіть шаблон для бедрика або дзвіночка. Шаблон бедрика виріжте у формі овалу або кола, діаметр якого має бути на 5 мм більший за основу, до якої будуть прикріплені намистинки. Шаблон дзвіночка виріжте у формі дзвіночка.

Як зробити музичний інструмент бубон своїми руками

Склейте довгу смужку, виготовлену з цупкого картону шириною 4–5 см і довжиною 30 см, так, щоб утворилося замкнене коло. Можна вирізати ширшу смужку шириною 10 см, скласти її вдвоє, а вже потім наклеїти один кінець смужки на інший. Так основа буде міцнішою, а кінці бубна під час гри не розклеюватимуться.

Зробіть на смужці по два отвори для прикріплення стрічки з намистинками. Усього має бути приблизно шість пар отворів, розміщених на відстані 2 см одне від одного.

Як зробити музичний інструмент бубон своїми руками

Відріжте від стрічки шість смужок довжиною по 5–6 см кожна.

Просуньте стрічку в кожні два отвори смужки так, щоб кінці стрічки були назовні, нанизайте на них намистинки і зав’яжіть на кінцях вузлики, аби намистинки не випали.

Приклейте до верху основи розмальований шаблон бедрика.

Як зробити музичний інструмент бубон своїми руками

Після того як інструмент просохне, дайте дітям по черзі на ньому пограти. Покажіть, які дії потрібно виконувати, аби інструмент звучав, зокрема вдаряйте долонею по мембрані бубна в такт музики або ж ритмічно його потрушуйте.

Ольга Жартун, мистецтвознавець, літературознавець, Рівнезміст

Сертифікація в системі базової освіти