Як вшанувати пам'ять Героїв Небесної Сотні у школі
Виховна година «Герої не вмирають»: план-конспект
Скачати
Заходи до Дня Героїв Небесної Сотні в школі
20 лютого в школах зазвичай проводять єдиний урок і виховні години до Дня Героїв Небесної Сотні. Педагоги можуть використовувати різні форми роботи з дітьми залежно від їх віку та життєвого досвіду. Учителі, які працюють з дітьми-українцями в інтеграційних класах в інших країнах, теж мають змогу організувати заходи до Дня Героїв Небесної Сотні в місцевих школах.
Виховання патріотизму у підлітків
Заходи до Дня Героїв Небесної Сотні в школі за ідейно та емоційно пов'язані з повномасштабною війною росії проти України. Тож сенси таких заходів — у вихованні покоління українців, що знають свою історію та ідентифікують себе як націю нескорених і вільних.
Виховна година до Дня Героїв Небесної Сотні
Пропонуємо кілька ідей, щоб розповісти дітям про героїв Небесної Сотні. Розпочнемо з учнів початкових класів.
Година пам’яті про Героїв Небесної Сотні:
- хронологічна розповідь про події Революції Гідності
- перегляд презентації або відео без важкого контексту
- демонстрація фото з іменами і прізвищами кількох героїв
- хвилина мовчання на знак вшанування пам’яті загиблих
- пояснення гасла «Герої не вмирають»
Виготовлення янголів пам’яті:
- вирізання янголів-витинанок з білого паперу, які символізують Небесну Сотню
- розвішування янголів на деревах на шкільному подвір’ї або в тематичному куточку в холі школи
Виконання патріотичних віршів і пісень:
- декламування віршів
- слухання пісні «Пливе кача»
Створення дерева гідності:
- вирізання з кольорового паперу листочків або сердечок жовтого і синього кольорів
- записування добрих справ для України
- прикріплення листочка чи сердечка до намальованого або виготовленого дерева
Символічна акція «Свічка пам’яті»:
- виготовлення свічок з паперу або пластиліну
- розповідь про важливість пам’яті про героїв
Виставка малюнків «Україна майбутнього»:
- малювання про свободу та мрії про майбутнє України
- організація виставки в школі
День Героїв Небесної Сотні: заходи у старшій школі
Для старшокласників заходи до Дня Героїв Небесної Сотні можуть бути глибшими, аналітичними та насиченими емоційно. Їхні батьки, родичі або знайомі могли бути свідками, а то й учасниками подій Революції Гідності. Тому таких учнів можна залучати до пам’ятних заходів із вшанування Героїв Небесної Сотні.
Пропонуємо провести такі заходи, як-от:
Урок-реквієм «Ціна свободи»:
- перегляд документальних фільмів або репортажів про події Революції Гідності
- обговорення історичного значення Революції Гідності для України
- хвилина мовчання в пам’ять про Героїв Небесної Сотні
Зустріч з учасниками подій на Майдані 2013—2014 рр.:
- запрошення очевидців подій: активістів, волонтерів, військовослужбовців
- неформальне спілкування
Інтерактивний квест «Шлях до свободи»:
- створення історичної хронології подій Революції Гідності
- обговорення ключових моментів революції
Акція «Янголи пам’яті»:
- виготовлення паперових янголів для розвішування їх на деревах чи в класі
- запалювання свічок пам’яті в шкільному куточку Героїв Небесної Сотні
Створення відеоролика «Герої не вмирають»:
- запис коротких інтерв’ю з-поміж учнів, учителів, батьків про значення подій на Майдані в 2013—2014 рр.
- монтаж відео з фотографіями та історіями Героїв Небесної Сотні
Екскурсія в краєзнавчий музей або в Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності в Києві
Запропоновані заходи для старшокласників до Дня Героїв Небесної Сотні в школі дадуть змогу їм усвідомити важливість історичних подій Революції Гідності та відповідальності за майбутнє України.
Для проведення уроків пам’яті та виховних годин пропонуємо використовувати офіційну інформацію із сайту Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.
Урок Пам’яті Небесної Сотні у старших класах
Мета:
- ознайомити учнів з основними подіями Революції Гідності
- вшанувати пам’ять про Героїв Небесної Сотні
- формувати активну життєву позицію
- виховувати гідність, справедливість, толерантність.
Обладнання:
- проектор
- комп’ютер
- презентація
- відеоролики
- свічки.
Учні мають завчасно підготувати реферативні доповіді про Героїв Небесної Сотні.
Хід уроку
На початку уроку вчитель оголошує хвилину мовчання.
Демонстрація відеокліпу «Небесна Сотня». Учитель запалює свічку.
Вступ до уроку
Немає жителя в Україні, який би не знав про трагедію, що сталася 2014 року на Майдані Незалежності. Під час Революції Гідності в самому серці України стався масовий розстріл людей.
«Небесною Cотнею» називають загиблих учасників Революції Гідності — масових акцій протесту протягом зими 2013-2014 років.
Чому Небесна Сотня?
На Євромайдані був прийнятий розподіл на сотні, аналогічно розподілу на військові загони часів Запорізької Січі. Сотні мали свої назви від регіонів, звідки приїхали люди, наприклад Чернігівська, Львівська тощо. Були також Афганська сотня, яка складалася з представників воїнів-інтернаціоналістів, і Жіноча сотня.
Загиблих назвали Небесною Сотнею. Вважають, що їхні душі потрапили до раю і з неба Сотня продовжує охороняти Україну.
Сьогодні, 20 лютого, ми відзначаємо День пам’яті Небесної Сотні. Чому сьогодні? Бо саме в цей день 2014 року вбито найбільше людей. За місяці боротьби їх було сотні. Сотні історій, сотні людських життів, сотні героїв.
Сьогодні ми їх згадуємо, бо не маємо права забувати. Це дуже болюча тема. Постійно йде переоцінка політичних подій тієї зими. Згадаймо ж основні події, що змінила хід нашої історії.
Інформаційне повідомлення «Основні події Революції Гідності»
Наслідки Революції Гідності:
- повернення громадянських свобод, які були порушені «диктаторськими законами»
- створення можливостей для реформування й розвитку країни
- відновлення європейського курсу України
- становлення іміджу країни, утвердження думки світової спільноти про самобутню українську державу
- зростання самоповаги власне українських громадян, взаємодопомога та об’єднання навколо ідеї свободи і гідності, незалежно від регіону, етнічної та мовної приналежності.
Загиблі люди з Небесної Сотні мали сім’ї та друзів, вчилися або працювали, мали захоплення та симпатії. Серед них були студенти й педагоги, художники та журналісти. Згадаймо деяких із них.
Учні виступають із доповідями, які підготували заздалегідь.
Заключення
Мабуть, в останню перед розстрілом ніч хтось із цих хлопців згадував свою домівку, хтось свою дівчину чи сестричку, хтось мамині смаколики або друзів з університету. Але вони лишалися там, у серці Києва, і з Україною в серці.
Дехто задається питанням: «Чи були вони жертвами злочину чи героями?». Історики говорять, що не можна одразу ж давати адекватну оцінку подіям: мають минути роки, стихнути емоції, загоїтися рани.
Держава визнала їх героями:
- їхніми іменами названо вулиці й площі в різних містах України
- 20 лютого, згідно з Указом Президента, відзначаємо День пам’яті Героїв Небесної Сотні
- усім загиблим під час Євромайдану посмертно присуджено звання Героя України
- засновано державну нагороду — Орден Героїв Небесної Сотні, якою відзначають мужніх громадян за захист України, за самовіддане служіння народу.
Небесна Сотня вірила в майбутнє України, заплативши за це найбільшу ціну, на яку здатна людина — життя. Тому маємо вірити в Україну і ми, бути чесними з людьми й собою, маємо боротися з несправедливістю.
Автор уроку – Ганна Колесова,
методист Славутицького міського методичного центру,
Київська обл.