Відокремлені ліцеї — не закриття шкіл: МОН спростовує міфи та пояснює реальні зміни

Блок під заголовком новини 1  Підпишіться на Telegram-канал Педрада. Новини! Тримаємо руку на пульсі змін без паніки та спаму

Автор
редактор стрічки новин порталу «Педрада»
Початкові школи й гімназії залишаться: що насправді змінить реформа старшої школи

Реформа старшої школи

report_11614439.gif   Зміни в освітньому законодавстві: травень 2025
   Скачати  

             

Останніми днями серед учасників освітнього процесу активно поширюються повідомлення, які викривлено подають інформацію про реформу старшої школи. Це викликає занепокоєння серед батьків та освітян, а також формує хибне сприйняття змін.

Про Держстандарт профільної середньої освіти

Міністерство освіти і науки України наголосило, що такі маніпуляції виникають через брак зрозумілих роз’яснень щодо мети та етапів реформи. У зв’язку з цим МОН надало детальне пояснення щодо нововведень та спростувало поширені міфи.

Що передбачає реформа старшої школи?

📌 Вибірковість профілів і предметів: Учні матимуть змогу обирати профілі навчання та відповідні дисципліни. У кожній громаді має бути достатньо закладів освіти, які пропонуватимуть різні напрями, а не лише гуманітарний профіль.

📌 Реформування мережі шкіл: Старшокласники навчатимуться у великих ліцеях, що дасть змогу формувати більше профільних груп і створювати повне навантаження для вчителів. Також ліцеї оснастять необхідним обладнанням.

📌 Відокремлення ліцеїв: Оптимальним рішенням є функціонування окремих ліцеїв для старшокласників, оскільки вони потребують інших підходів до навчання. Це дасть змогу запровадити змінні групи замість класів, а також модульне вивчення предметів.

Що не змінюється?

  • Гімназії та початкові школи НЕ закриватимуть: Проте частина закладів може змінити свій статус: одні стануть ліцеями, інші — гімназіями чи початковими школами. Наприклад, у Шептицькій громаді (Львівська область) уже діє один академічний ліцей (незабаром їх буде два), а решта шкіл стали гімназіями (1–9 класи) або початковими школами (1–4 класи).
  • Початкова школа залишатиметься якомога ближче до місця проживання дітей: Це закріплено законодавчо, і жодних змін у цій нормі не передбачається.
  • Кількість учнів у класах не зміниться: Мінімальна кількість учнів — 5, максимальна — 24 у початковій школі та 30 у базовій.

Де навчатимуться діти після змін у мережі шкіл?

🔹 Якщо школа стане ліцеєм (лише 10–12 класи) — учні 1–9 класів перейдуть до іншого закладу громади.

🔹 Якщо школа стане гімназією (1–9 класи) — після 9 класу учні зможуть вступити до ліцею, коледжу або закладу профтехосвіти.

Чи буде фінансування обладнання для ліцеїв?

Держава вже виділяє кошти на оснащення ліцеїв лабораторіями та майстернями. У 2024 році на пілотні 10 класи спрямовано 500 млн грн на оснащення кабінетів природничих, математичних та технологічних дисциплін.

У 2025 році ще 500 млн грн буде спрямовано на обладнання для біології, географії, математики, фізики, хімії та STEM-лабораторій у майбутніх ліцеях.

У 2023 році 1,22 млрд грн субвенції було спрямовано на природничі кабінети, а у 2024-му — 1,39 млрд грн на оснащення освітніх галузей. Інвестиції в освіту продовжуватимуться.

Як наголошують у МОН, реформа — це складний процес, який вимагає розуміння та підтримки з боку громад. Освітяни, батьки та влада мають діяти спільно, орієнтуючись на інтереси дітей та майбутнє держави.

Відомство залишається відкритим до конструктивного діалогу та роз’яснень і закликає критично оцінювати інформацію про реформу, не піддаючись на маніпуляції.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

План роботи на літній оздоровчий період в ЗДО

Основне завдання ЗДО влітку — оздоровити дітей, створити простір для їх активного відпочинку. Як організувати роботу так, щоб освітнє середовище було безпечним для дітей, щоб вони не лише загартувалися, зміцніли, а й отримали нові враження, позитивні емоції, – читайте у статті. Також ловіть підказки, як скласти план роботи на літній період
103667

Свято Букварика: більше, ніж просто прощання з книгою

Перший клас - це завжди випробування, як для батьків, так і для дітей і вчителя-класовода. Тому завершення навчання за «Букварем» всіма традиційно сприймається як перша шкільна перемога. У статті - декілька порад, як її відзначити, що потрібно врахувати під час заходу, які ідеї можна втілити. А також готовий сценарій свята.
16461

Оперативний контроль у ЗДО влітку: зразок графіка та 6 карток

Беріть у роботу приклад оформлення графіка оперативного контролю та шість карток оперативного контролю, які допоможуть перевірити організацію в ЗДО фізкультурно-оздоровлювальної роботи з дітьми влітку та їх трудового виховання
106

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді