Залучіть дошкільників до малювання «вогняних» картин. Ви одночасно ознайомите їх із новими техніками образотворення, як-от граттаж та файларт, та правилами пожежної безпеки.
Матеріали:
- кольоровий папір
- картон
- ножиці
- клей
- гуаш
- фломастери
- воскові олівці
- файл
- цупкий пензлик.
→ Нетрадиційні техніки малювання для дошкільників
Команда пожежників
Обговоріть із дітьми, як працює команда пожежників. Зауважте, наскільки важливою є злагоджена робота всіх членів такої команди. Порівняйте роботу пожежників з тим, як працюють пальці однієї долоньки. Запропонуйте намалювати долонькою команду вправних пожежників.
На аркуші паперу робимо відбиток долоньки фарбою червоного кольору. На відбитку кожного пальчика приклеюємо або малюємо шоломи пожежників.
Домальовуємо обличчя пожежників, руки, а також пожежний рукав та воду.
Яскрава свічка
Обговоріть із дітьми, для чого потрібні свічки. Розкажіть дошкільникам, що дуже давно за допомогою свічок освітлювати приміщення. Нині свічки частіше використовують з іншою метою. Якою? Запропонуйте дітям зробити декоративну свічку зі смужок паперу.
Відрізаємо по смужці завширшки 2 см з паперу двох кольорів. Накладаємо краї смужок один на один під прямим кутом, скріплюємо клеєм та по черзі загинаємо «гармошкою». З картону відповідного кольору вирізаємо підставку під свічку та вогник. Скріплюємо всі деталі свічки.
Феєрверк над містом у техніці граттаж
Обговоріть із дітьми, що таке феєрверк, та запропонуйте їм описати його розмір, форму, колір та ті асоціації, які він викликає. Чому феєрверк запускають уночі? Які відчуття у вас виникають, коли ви спостерігаєте за феєрверком?
Аркуш картону розфарбовуємо восковими або звичайними олівцями потрібного кольору, а потім натираємо свічкою.
Наносимо кілька шарів темної фарби з додаванням кількох крапель рідини для миття посуду. Залишаємо картину, щоб висохла.
Знімаючи шар фарби гострим предметом, наприклад, старою кульковою ручкою, малюємо будинки та феєрверк.
Майстер-класи для дошкільників
Теплий камін у техніці файларту — малювання на файлі
Обговоріть із дітьми, що таке камін. Підведіть їх до думки, що камін — це символ тепла та домашнього затишку. Запропонуйте зробити камін та власноруч розпалити в ньому вогнище.
У файл вкладаємо аркуш картону чорного кольору. На картон під файл наносимо невеличкі плями червоної, жовтої та темно-сірої фарб (кольори вогню). Водячи пальцями по файлу, малюємо вогонь. Знімаємо з малюнка файл та залишаємо, щоб фарба висохла.
Вирізаємо з картону камін та наклеюємо на вогонь. Оформлюємо камін різноколірними цеглинками.
Казкове вогнище
Пригадайте з дітьми казки, у яких згадується вогонь. Попросіть розповісти фрагмент такої казки; з’ясуйте, добрий чи злий вогонь у казці.
Вирізаємо кілька шаблонів вогнища різного розміру. Найбільший за розміром шаблон накладаємо на аркуш паперу та наносимо на його краї фарбу з переходом на аркуш за допомогою напівсухого пензля. Виконуємо ті самі дії, накладаючи почергово шаблони менших розмірів. Домальовуємо або приклеюємо іскри вогнища.
Як безпечно жартувати з вогнем
Олена Саприкіна, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти
Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, канд. пед. наук